نحوه ایجاد و سفارشی کردن نمودار آبشار در مایکروسافت اکسل


نمودار آبشار در اکسل

اگر می‌خواهید تصویری بسازید که نشان دهد چگونه مزایا و معایب بر مجموع‌ها تأثیر می‌گذارند، می‌توانید از نمودار آبشاری استفاده کنید که به آن نمودار پل یا نمودار زنجیره‌ای نیز می‌گویند. شما به راحتی می توانید نمودار آبشار را در مایکروسافت اکسل ایجاد و سفارشی کنید.

زمان استفاده از نمودار آبشار

ممکن است تعجب کنید که آیا داده های صفحه گسترده در نمودار رگرسیون قرار می گیرند یا خیر. اگر مقدار اولیه با سری مثبت و منفی دارید که بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد، نمودار آبشار برای شما مناسب است.

در اینجا برخی از کاربردهای رایج آورده شده است:

  • حساب جاری: از مانده اولیه استفاده کنید، اعتبارات را اضافه کنید، بدهی ها را کم کنید و مانده پایانی را نشان دهید.
  • عقیم: مبلغ شروع را وارد کنید، محموله های دریافتی را اضافه کنید، واحدهای فروخته شده را کم کنید و مبلغ نهایی را نشان دهید.
  • محصولات: نمایش کل شروع، کم کردن واحدهای آسیب دیده، اضافه کردن واحدهای تمدید شده، نمایش کل قابل فروش.
  • او برنده شد: از مبلغ شروع استفاده کنید، درآمد را اضافه کنید، هزینه ها را کم کنید و کل مبلغ باقیمانده را نمایش دهید.

مربوط: نحوه ایجاد خودکار نمودار در Google Sheets

یک نمودار آبشاری در اکسل ایجاد کنید

اگر داده‌هایی دارید که برای تصویری مفید کاملاً در نمودار آبشار قرار می‌گیرد، اجازه دهید مستقیماً به آن دسترسی پیدا کنیم! در این آموزش، ما از یک حساب جاری به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.

با مشخص کردن داده های خود شروع کنید. در زیر می بینید که صورت های ما با موجودی اولیه شروع می شود، وجوه ورودی و خروجی را شامل می شود و با موجودی نهایی خاتمه می یابد. شما باید داده های خود را به طور مشابه مرتب کنید.

به تب Insert و بخش Graphs از نوار بروید. روی فلش کشویی Waterfall کلیک کنید و “Waterfall” را به عنوان نوع نمودار انتخاب کنید.

در تب Insert بر روی Waterfall کلیک کرده و Waterfall را انتخاب کنید

نمودار آبشار در صفحه گسترده شما ظاهر می شود.

نمونه ای از نمودار آبشار گنجانده شده است

اکنون، ممکن است متوجه شوید که مجموع های شروع و پایان با اعداد روی محور عمودی مطابقت ندارند و به عنوان یک کل توسط افسانه رنگ آمیزی نمی شوند. نگران نباشید – این یک راه حل ساده است!

نمونه ای از نمودار آبشار بدون کل

اکسل مقادیر شروع و پایان را به‌عنوان بخش‌هایی از سری (مزایا و معایب) تشخیص می‌دهد تا به‌عنوان مجموع.

برای رفع این مشکل، روی نمودار دابل کلیک کنید تا نوار کناری Format نمایش داده شود. نوار کل را با دوبار کلیک کردن روی آن انتخاب کنید. روی تب گزینه های سری در نوار کناری کلیک کنید و در صورت لزوم گزینه های سری را گسترش دهید.

نوار کناری Format را باز کنید

کادر “Set as total” را علامت بزنید. بعد، همین کار را با کل دیگر انجام دهید.

گزینه Set as total را فعال کنید

اکنون، خواهید دید که این میله‌ها با محور عمودی مطابقت دارند و طبق افسانه به صورت کل رنگ می‌شوند.

نمونه ای از نمودار آبشار با مجموع های مناسب

طرح کلی آبشار را سفارشی کنید

مانند انواع دیگر نمودارها در اکسل، می توانید طرح، رنگ ها و ظاهر نمودار را شخصی سازی کنید. اگر این کاری نیست که در اکسل انجام داده اید، در اینجا اصول اولیه برای سفارشی کردن نمودار شما وجود دارد.

اگر می خواهید با تغییر عنوان شروع کنید، روی کادر متن عنوان نمودار کلیک کنید.

برای تغییر روی عنوان نمودار کلیک کنید

روی نمودار دوبار کلیک کنید تا نوار کناری Format Chart Area باز شود. در مرحله بعد، از زبانه‌های Fill & Line، Effects و Size & Properties برای انجام کارهایی مانند افزودن ضربه، اعمال سایه یا مقیاس‌بندی نمودار استفاده کنید.

نوار کناری Format Chart Area را باز کنید

نمودار را انتخاب کنید و از دکمه‌های سمت راست (اکسل در ویندوز) برای تنظیم عناصر نمودار مانند برچسب‌ها و افسانه‌ها یا سبک‌های نمودار برای انتخاب تم یا طرح رنگ استفاده کنید.

تنظیم عناصر نمودار

نمودار را انتخاب کنید و به تب Chart design بروید. سپس، از ابزارهای موجود در نوار برای انتخاب طرح بندی متفاوت، تغییر رنگ، انتخاب سبک جدید یا تنظیم داده های انتخابی خود استفاده کنید.

روی تب Chart Design کلیک کنید

شما همچنین می توانید طرح کلی خود را به یک مکان جدید در برگه خود به سادگی با کشیدن آن منتقل کنید. و برای تغییر اندازه نمودار، از گوشه یا لبه به داخل یا خارج بکشید.

گوشه یا لبه را برای تغییر اندازه نمودار بکشید

برای راهنمایی در مورد انواع نمودارهای دیگر، نگاهی به نحوه ایجاد نمودار میله ای در اکسل یا ایجاد نمودار ترکیبی بیندازید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر