نحوه ایجاد سرویس پخش موسیقی خود با Plex – Geek Review


پیچیدگی

در عصر پخش زنده، نگه داشتن یک مجموعه موسیقی شخصی اغلب یک علت گمشده است. باز کردن Spotify ساده تر از انتقال فایل ها بین دستگاه ها یا برخورد با پخش کننده های موسیقی ضعیف یا گیر کرده است. اما لازم نیست مجموعه موسیقی خود را در عصر حجر رها کنید، زیرا می توانید سرویس پخش موسیقی خود را با Plex ایجاد کنید.

صبر کنید، آیا می توانید از Plex برای موسیقی استفاده کنید؟

Plex به عنوان یک پلتفرم پخش فیلم شناخته شده است. این به شما امکان می دهد مجموعه ویدیوی خود را به هر دستگاهی در داخل یا خارج از خانه خود پخش کنید و رابط کاربری جالب آن به طور خودکار با ارائه کاور، خلاصه و سایر اطلاعات برای ویدیوهای شما، شکاف ها را پر می کند.

اما Plex فقط برای فیلم ها نیست. شما همچنین می توانید از این سرویس برای صدا، چه موسیقی و چه کتاب صوتی استفاده کنید. و از آنجایی که Plex رایگان است، می توانید به طور موثر سرویس پخش موسیقی خود را بدون هزینه کردن یک سنت ایجاد کنید. به سادگی.

Plex از پخش تقریباً هر فرمت فایل، حتی فرمت های بدون اتلاف مانند FLAC پشتیبانی می کند. و برخلاف این سرویس‌های پخش «واقعی»، ویژوالایزر داخلی، تنظیمات اکولایزر عمیق، گزینه‌های بلندی صدا، و کنترل‌های کم‌نور دارد.

البته Plex همچنین می تواند داده های زیادی را به مجموعه موسیقی شما اضافه کند. به طور خودکار جلد آرت را روی آلبوم ها اعمال می کند، هنرمندان را با عکس ها و بیو سازماندهی می کند، و اشعار موسیقی را نشان می دهد. به علاوه، Plex می تواند در مورد کنسرت های آینده به شما بگوید، و اگر از منتقدان ناراحت نیستید، می تواند نقدهای آلبوم را مشاهده کند.

Plex همچنین می‌تواند از «اثر انگشت صوتی» برای کمک به شناسایی آهنگ‌های دارای برچسب نادرست استفاده کند، که اگر یک کتابخانه موسیقی بزرگ و کمی بهم ریخته دارید، کمک بزرگی است. با این حال، این ویژگی برای آهنگ های شناخته شده بهترین کار را دارد، نه آهنگ های معمولی یا چیزهای مبهم.

برای سرور Plex به چه چیزی نیاز دارید؟

اینتل، انویدیا

شما می توانید هر کامپیوتر قدیمی را به یک سرور رسانه ای Plex تبدیل کنید. فقط به فضای ذخیره سازی معقولی و اتصال اینترنت پایدار، ترجیحاً از طریق کابل اترنت نیاز دارد. اما مثل همیشه، من پیشنهاد می کنم از تلویزیون NVIDIA Shield یا یک کامپیوتر کوچک Raspberry Pi 4 استفاده کنید.

تلویزیون NVIDIA Shield و Raspberry Pi 4 هر دو نسبت به رایانه های شخصی فول سایز در مصرف انرژی کارآمدتر هستند، بنابراین تأثیر کمی بر قبض برق شما خواهند داشت. و در حالی که این محصولات نیستند عالی قدرتمند هستند، به اندازه کافی برای پخش ویدیوی ۴K خوب هستند، بنابراین هیچ مشکلی با پخش صدا نخواهند داشت. (توجه داشته باشید که هر دو راه حل به حافظه خارجی نیاز دارند.)

اگر چیزی با انعطاف‌پذیری یا قدرت بیشتر می‌خواهید، باید از رایانه یا دستگاه NAS برای سرور Plex خود استفاده کنید. اگر مسیر رایانه شخصی را می‌روید، پیشنهاد می‌کنم از چیزی کوچک و کارآمد مانند Intel NUC استفاده کنید، اگرچه می‌توانید یک Acer یا Dell قدیمی را نیز از کمد لباس خود بیرون بیاورید. در مورد NAS – خوب، آنها به معنای واقعی کلمه برای سرور ساخته شده‌اند و اغلب بهترین انتخاب برای ساخت‌های Plex قوی هستند.

همه راه‌حل‌های Plex فوق می‌توانند به طور خودکار از داده‌ها نسخه پشتیبان تهیه کنند، اگرچه اگر افزونگی داده در اولویت باشد، رایانه شخصی یا NAS بهترین گزینه است.

اکنون، اگر می‌خواهید قبل از خرید هر دستگاهی Plex را آزمایش کنید، همیشه می‌توانید سرور رسانه را از رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ اصلی خود اجرا کنید. این بر عملکردهای عادی رایانه شما تأثیری نخواهد گذاشت، زیرا Plex اساساً فقط برنامه ای است که فایل ها را از رایانه شما به اینترنت پخش می کند. (من این را یک راه حل بلندمدت نمی نامم، اگرچه Plex می تواند کامپیوتر شما را زمانی که فعال است کند کند و درایوهای ذخیره سازی شما را با استفاده زیاد خراب کند.)

هنگامی که دستگاهی را برای سرور رسانه Plex خود انتخاب کردید، دستورالعمل های شروع سریع پلت فرم را دنبال کنید تا همه چیز را تنظیم کنید. باز هم، این فرآیند کاملا رایگان است. شما فقط باید یک حساب کاربری Plex ایجاد کنید و با حوصله دستورالعمل های Plex را دنبال کنید.

NVIDIA Shield TV Pro

مجموعه موسیقی خود را به Plex اضافه کنید

Plex روی سه گوشی موزیک و ویدیو پخش می کند.
پیچیدگی

از آنجایی که شما در حال ایجاد یک سرویس استریم هستید، باید فایل های MP3، WAV، FLAC و سایر فایل های موسیقی را جستجو کنید. این به این معنی است که سی دی های خود را پاره کنید، موسیقی بدون DRM را از طریق پلتفرم هایی مانند آمازون یا Bandcamp خریداری کنید، و DRM را از موسیقی خریداری شده در iTunes حذف کنید.

هنگامی که یک مجموعه موسیقی دیجیتال دارید، باید آن را برای Plex سازماندهی کنید. در غیر این صورت، این سرویس مسیرهای تصادفی به هم ریخته ای را به شما نشان می دهد. سازماندهی موسیقی خود بسیار آسان است و اگر از قبل یک مجموعه موسیقی را برای iTunes یا پخش کننده موسیقی دیگری نگه دارید، کار شما تمام شده است.

با این حال، Plex دستورالعمل های مفصلی را در مورد این موضوع ارائه می دهد، و من این دستورالعمل ها را برای راحتی شما در اینجا خلاصه می کنم:

  • یک پوشه به نام “موسیقی” ایجاد کنید. این راهنمای است که Plex برای موسیقی استفاده خواهد کرد.
  • پوشه Music باید حاوی یک پوشه منحصر به فرد برای هر هنرمند باشد.
  • پوشه هر هنرمند باید حاوی موسیقی او باشد. اما فایل ها را با هم مخلوط نکنید. هر آلبوم را در پوشه خودش جدا کنید.
  • هر قطعه از آلبوم را برچسب بزنید و شماره تراک را قبل از نام آن قرار دهید.
  • به هر آهنگی در کتابخانه خود متادیتا اضافه کنید. این فراداده Plex نشان می دهد که آهنگ از کدام هنرمند و آلبوم آمده است و همچنین موقعیت آن را در آلبوم نشان می دهد. (می توانید از ابزاری مانند MusicBrainz Picard برای سرعت بخشیدن به این فرآیند استفاده کنید، یا فقط روی هر آهنگ کلیک راست کرده و ویژگی های آن را تغییر دهید.)

باید روشن کنم که Plex به طور خودکار ابرداده ها را سازماندهی کرده و به کتابخانه شما اضافه می کند. حتی اگر برخی از آهنگ‌های گروه شما اطلاعاتی را از دست داده باشند، مانند فراداده‌های فهرست ردیابی، ممکن است با این سرویس خوب کار کند. اما من هیچ قولی نمی دهم.

اکنون که موسیقی شما برای Plex سازماندهی شده است، باید پوشه “Music” را در درایو ذخیره سازی سرور Plex خود کپی کنید. در مرحله بعد، باید به Plex بگویید که فهرست موسیقی شما را کجا پیدا کند.

کلاینت وب Plex را باز کنید و به تنظیمات (نماد ابزار) بروید. سپس بخش «مدیریت» را پیدا کرده و «کتابخانه‌ها» را انتخاب کنید. روی دکمه افزودن کتابخانه کلیک کنید و موسیقی را به عنوان نوع کتابخانه خود انتخاب کنید. اکنون پوشه موسیقی را که قبلاً ایجاد کرده اید به عنوان پوشه منبع خود انتخاب کنید. با کلیک روی افزودن کتابخانه، انتخاب خود را تأیید کنید.

مجموعه موسیقی شما اکنون سرور Plex شما را پر می کند. این فرآیند بسته به اندازه کتابخانه شما ممکن است مدتی طول بکشد، به خصوص که Plex به دنبال عکس ها و اطلاعات برای هر هنرمند، آلبوم و آهنگ است.

برای پخش از برنامه های Plexamp یا Prism استفاده کنید

بالکسام

در حالی که می توانید صدا را از برنامه معمولی Plex یا مشتری مرورگر پخش کنید، این تجربه در دستگاه های تلفن همراه عالی نیست. به همین دلیل من استفاده از Plexamp یا Prism را پیشنهاد می کنم. این برنامه‌ها بسیار روان به نظر می‌رسند و شبیه پخش‌کننده‌های موسیقی «واقعی» هستند، بنابراین بخشی جدایی‌ناپذیر از یک تجربه پخش موسیقی خوب هستند.

Plexamp برنامه رسمی است و کاملاً متقاعد کننده است. چندین گزینه برای برچسب ها، لیست های پخش خودکار بر اساس کتابخانه شما، پخش بدون شکاف، تنظیمات EQ و تقویت کننده قابل تنظیم و گوش دادن آفلاین ارائه می دهد. به علاوه، شما و یکی از دوستانتان می‌توانید کتابخانه‌های Plex خود را از طریق Plexamp با هم جفت کنید تا موسیقی را به اشتراک بگذارید!

متأسفانه، Plexamp به Plex Pass نیاز دارد. این یک اشتراک ماهانه ۶ دلاری است، یا اگر می خواهید یک عضویت مادام العمر داشته باشید، یک بار هزینه ۱۲۰ دلاری دارد. افرادی که تازه وارد Plex شده‌اند و نمی‌خواهند ۶ دلار بپردازند، باید Prism را امتحان کنند—فقط به خاطر داشته باشید که فقط برای iOS در دسترس است.

Prism رایگان و تا حدودی تجسم یافته است، اگرچه لیست پخش خودکار ایجاد نمی کند. نکته برجسته در اینجا، جدای از پخش رایگان از Plex، توانایی بیرون کشیدن موسیقی و لیست پخش از کتابخانه iCloud شما است. اگر Prism را امتحان کرده اید و فکر می کنید مناسب است، پیشنهاد می کنم به Plexamp ارتقا دهید.

اختیاری: Plex را به TIDAL وصل کنید

لوگوی TIDAL روی پس‌زمینه مشکی.
جزر و مد

آیا می خواهید کتابخانه استریم شخصی خود را با یک سرویس پخش “واقعی” ترکیب کنید؟ به سادگی حساب Plex خود را به TIDAL پیوند دهید! تمام موسیقی‌های موجود در TIDAL در Plex و Plexamp ظاهر می‌شوند و البته در فرمت‌های hi-fi یا بدون ضرر پخش می‌شوند.

و اگر TIDAL HI-FI دارید، پیوند دادن حساب خود به شما یک Plex Pass رایگان می دهد. این یک معامله قاتل است، و البته، ساده ترین راه برای اضافه کردن موسیقی به کتابخانه Plex بدون دریافت فایل ها توسط خودتان است.

برای پیوند TIDAL به Plex، دستورالعمل های وب سایت Plex را دنبال کنید. توجه داشته باشید که طرح های خانوادگی TIDAL با Plex سازگار نیست.