نحوه استفاده از System Restore در ویندوز ۱۰، ۱۱، ۷ و ۸


لوگوی هیبریدی ویندوز 10/11؟

بازیابی سیستم یکی از ویژگی های ویندوز است که می تواند به رفع برخی از خرابی ها و سایر مشکلات رایانه کمک کند. در اینجا نحوه کار، نحوه تنظیم آن، و نحوه استفاده از آن در صورت بروز مشکل توضیح داده شده است.

ما در این مقاله از ویندوز ۱۱ استفاده خواهیم کرد، اما System Restore مدت زیادی است که وجود داشته است – و تقریباً در هر نسخه از ویندوز به یک شکل عمل می کند. دستورالعمل های اینجا برای ویندوزهای ۷، ۸، ۱۰ و ۱۱ مفید است و در طول فرآیند فقط با تفاوت های جزئی مواجه خواهید شد.

بازیابی سیستم چیست؟

هنگامی که در نتیجه یک نرم افزار بد در سیستم شما مشکلی پیش می آید – شاید برنامه ای که نصب کرده اید یا درایوری که چیز مهمی را خراب کرده است – ممکن است تعمیر آن سخت باشد. System Restore به شما این امکان را می دهد که نصب ویندوز خود را به آخرین وضعیت کار بازیابی کنید.

این کار را با ایجاد “نقاط بازیابی” هر از چند گاهی انجام می دهد. نقاط بازیابی عکس های فوری از فایل های سیستم ویندوز، برخی از فایل های برنامه، تنظیمات رجیستری و درایورهای دستگاه هستند. شما می توانید هر زمان که بخواهید یک نقطه بازیابی ایجاد کنید، اگرچه ویندوز به طور خودکار یک بار در هفته یک نقطه بازیابی ایجاد می کند. همچنین درست قبل از یک رویداد مهم سیستم، مانند نصب درایور یا برنامه جدید دستگاه یا اجرای به‌روزرسانی ویندوز، یک نقطه بازیابی ایجاد می‌کند.

نمونه ای از یک نقطه بازیابی با نام دستی.

سپس، اگر مشکلی پیش آمد، می توانید System Restore را اجرا کنید و آن را به نقطه بازیابی اخیر هدایت کنید. این تنظیمات، فایل‌ها و درایورهای سیستم را بازیابی می‌کند و پلتفرم ویندوز شما را به حالت قبلی برمی‌گرداند.

این می تواند در هنگام عیب یابی انواع خاصی از مشکلات بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، اگر درایور دستگاهی را نصب کرده اید که رایانه شما را ناپایدار می کند، باید آن درایور را حذف کنید. با این حال، در برخی موارد، یک درایور ممکن است به درستی حذف نصب نشده باشد، یا ممکن است فایل های سیستم را هنگام حذف نصب خراب کند. اگر از System Restore استفاده می‌کنید و نقطه بازیابی را که قبل از نصب درایور ایجاد شده است انتخاب کنید، می‌تواند فایل‌های سیستم را قبل از بروز هر مشکلی به حالت قبلی بازگرداند.

Windows Restore می تواند برای رفع آسیب های ناشی از برنامه نامناسب یا به روز رسانی ویندوز واقعا مفید باشد. گاهی اوقات برنامه‌ها و به‌روزرسانی‌ها می‌توانند مشکلاتی را با سایر برنامه‌ها یا حتی اجزای سیستم ایجاد کنند، و صرفاً حذف نصب برنامه ممکن است آسیب را جبران نکند. با این حال، بازیابی به نقطه ای قبل از نصب برنامه اغلب می تواند مشکل را برطرف کند.

استفاده از System Restore چگونه روی فایل های شخصی من تأثیر می گذارد؟

مربوط: بهترین راه برای پشتیبان گیری از کامپیوتر من چیست؟

بازیابی سیستم با تهیه نسخه پشتیبان متفاوت است – به طور خاص بر روی پلتفرم ویندوز کار می کند، به جای هر چیزی که در هارد دیسک شما وجود دارد. به این ترتیب، System Restore کپی های قدیمی فایل های شخصی شما را به عنوان بخشی از عکس فوری خود ذخیره نمی کند. هنگام انجام فرآیند بازیابی، هیچ یک از فایل های شخصی شما را حذف یا جایگزین نمی کند. بنابراین روی بازیابی سیستم به عنوان یک نسخه پشتیبان حساب نکنید. این چیزی نیست که برای آن در نظر گرفته شده است. همیشه باید یک نسخه پشتیبان خوب از تمام فایل های شخصی خود داشته باشید.

استفاده از «بازیابی سیستم» چه تأثیری بر برنامه‌های من دارد؟

هنگامی که رایانه شخصی خود را به نقطه بازیابی قبلی بازیابی می کنید، هر برنامه ای که بعد از آن نقطه نصب کرده اید حذف نصب می شود. برنامه‌هایی که هنگام ایجاد این نقطه بازیابی نصب شده‌اند، در جای خود باقی خواهند ماند. برنامه هایی که پس از ایجاد این نقطه بازیابی حذف نصب کرده اید، بازیابی می شوند، اما با یک هشدار بسیار بزرگ. از آنجایی که System Restore فقط انواع خاصی از فایل‌ها را بازیابی می‌کند، برنامه‌هایی که بازیابی می‌شوند اغلب کار نمی‌کنند – یا حداقل تا زمانی که نصب‌کننده‌های آنها را راه‌اندازی مجدد نکنید، به درستی کار می‌کنند.

ویندوز به شما امکان می دهد دقیقاً بدانید چه برنامه هایی در هنگام انجام این فرآیند تحت تأثیر قرار می گیرند، اما ایده خوبی است که برای کاهش مشکلات برنامه، به آخرین نقطه بازیابی ممکن برگردید. همچنین ایده خوبی است که قبل از نصب یا تغییرات بزرگ تنظیمات، نقاط بازیابی دستی ایجاد کنید تا بدانید در صورت نیاز می‌توانید به نقطه بازیابی بسیار اخیر برگردید.

آیا System Restore می تواند ویروس ها یا بدافزارهای دیگر را حذف کند؟

مربوط: بهترین آنتی ویروس برای ویندوز ۱۰ چیست؟ (آیا Windows Defender کافی است؟)

بازیابی سیستم راه حل خوبی برای حذف ویروس ها یا سایر بدافزارها نیست. از آنجایی که بدافزارها معمولاً در انواع مکان‌های سیستم دفن می‌شوند، نمی‌توانید به System Restore اعتماد کنید تا بتوانید تمام بخش‌های بدافزار را ریشه‌یابی کنید. درعوض، باید به یک اسکنر ویروسی با کیفیت که مدام به روز می‌کنید تکیه کنید.

نحوه فعال کردن بازیابی سیستم

برای بسیاری از افراد، حفاظت از بازیابی سیستم به طور پیش فرض برای درایو اصلی سیستم (C 🙂 و نه درایوهای دیگر رایانه شما روشن است. برای دیگران، بازیابی سیستم به طور پیش فرض برای هیچ درایو فعال نیست. در حال حاضر هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاده است وجود ندارد. به نظر نمی رسد به این موضوع که آیا ویندوز به تازگی نصب شده یا ارتقا یافته، فضای دیسک شما چقدر است، نوع درایوهایی که دارید یا هر چیز دیگری که بتوانیم تشخیص دهیم، مرتبط نیست.

اگر می خواهید توسط System Restore محافظت شوید، حداقل باید آن را برای درایو سیستم خود اجرا کنید. در بیشتر موارد، این تنها چیزی است که نیاز دارید، زیرا همه چیزهایی که System Restore محافظت می‌کند معمولاً روی درایو سیستم هستند. اگر می‌خواهید محافظت از بازیابی سیستم را برای درایوهای دیگر روشن کنید – برای مثال، نرم‌افزاری را روی درایو دیگری نصب کرده‌اید – می‌توانید این کار را نیز انجام دهید.

برای اطمینان از اجرا شدن System Restore – و برای فعال کردن آن برای درایوهای خاص – Start را فشار دهید، restore را تایپ کنید، سپس روی Create a restore point کلیک کنید. نگران نباش. این در واقع یک نقطه بازیابی ایجاد نمی کند. فقط کادر گفتگو را باز می کند که در آن می توانید به تمام گزینه های بازیابی سیستم دسترسی داشته باشید.

نوشتن "تکرار" در منوی استارت، سپس کلیک کنید "یک نقطه بازیابی ایجاد کنید."

در تب System Protection، در قسمت تنظیمات حفاظت، خواهید دید که کدام درایوها در رایانه شما موجود است و آیا محافظت برای هر درایو فعال است یا خیر. برای روشن کردن حفاظت، یک درایو را از لیست انتخاب کنید و روی دکمه پیکربندی کلیک کنید.

(در مورد ما، System Restore قبلاً برای درایو C: فعال شده است. اگر روی سیستم شما نیست، این اولین درایوی است که احتمالاً می خواهید آن را برای آن فعال کنید.)

درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس ضربه بزنید "مقداردهی اولیه"

در کادر گفتگوی System Protection که باز می شود، روی گزینه Turn on System Protection کلیک کنید، نوار لغزنده Maximum Usage را روی مقدار فضای هارد دیسکی که می خواهید System Restore بتواند استفاده کند، تنظیم کنید و سپس روی OK کلیک کنید. “

حباب را علامت گذاری کنید "حفاظت سیستم را روشن کنید،" و نوار لغزنده را روی مقدار مناسب ذخیره سازی تنظیم کنید.  سپس فشار دهید "آره"

سپس می توانید دوباره روی OK کلیک کنید تا از گفتگوی System Properties خارج شوید. فقط توجه داشته باشید که وقتی ویندوز یک نقطه بازیابی ایجاد می کند (یا شما آن را به صورت دستی ایجاد می کنید)، System Restore یک نقطه بازیابی را در تمام درایوهایی که محافظت از سیستم را فعال کرده اند ایجاد می کند.

نحوه ایجاد یک نقطه بازیابی

همانطور که قبلا ذکر شد، System Restore به طور خودکار نقاط بازیابی را در عرض یک هفته و هر زمان که یک رویداد مهم مانند نصب یک برنامه یا درایور رخ دهد ایجاد می کند. همچنین می توانید هر زمان که بخواهید خودتان یک نقطه بازیابی ایجاد کنید. Start را فشار دهید، “restore” را تایپ کنید و سپس روی “Create a restore point” کلیک کنید. در تب System Protection، روی دکمه Create کلیک کنید.

کلیک "ایجاد کردن."

شرحی از نقطه بازیابی خود را تایپ کنید تا به شما کمک کند دلیل ایجاد آن را به خاطر بسپارید و سپس روی ایجاد کلیک کنید.

نام نقطه بازیابی را تایپ کنید، سپس روی ضربه بزنید "ایجاد کردن."

ایجاد یک نقطه بازیابی ممکن است ۳۰ ثانیه یا بیشتر طول بکشد، و بازیابی سیستم پس از انجام آن به شما اطلاع خواهد داد. روی Close کلیک کنید.

کلیک "نزدیک."

چگونه سیستم خود را به نقطه بازیابی قبلی بازگردانیم

خوب، شما System Restore را فعال کرده اید و هر زمان که با سیستم خود مشکل دارید، مشتاق هستید نقاط بازیابی ایجاد کنید. سپس، یک روز سرنوشت ساز، امر اجتناب ناپذیر اتفاق می افتد – اتفاق بدی در سیستم شما رخ می دهد، و شما می خواهید یک نقطه بازیابی قبلی را بازیابی کنید.

فرآیند بازیابی از همان برگه “System Protection” که در آن گزینه های بازیابی سیستم را پیکربندی می کنید شروع می شود. Start را فشار دهید، “restore” را تایپ کنید و سپس روی “Create a restore point” کلیک کنید. در تب System Protection، روی دکمه System Restore کلیک کنید.

کلیک "بازیابی سیستم."

صفحه خوش آمد گویی جادوگر بازیابی سیستم به شما توضیح مختصری از این فرآیند می دهد. برای ادامه بر روی بعدی کلیک کنید.

کلیک "بعدی."

صفحه بعدی نقاط بازیابی موجود را به شما نشان می دهد. به‌طور پیش‌فرض، تنها چیزی که ظاهر می‌شود احتمالاً نقطه بازیابی خودکار هفتگی و هر نقطه بازیابی دستی که ایجاد کرده‌اید خواهد بود. برای مشاهده نقاط بازیابی خودکار که قبل از نصب برنامه یا درایور ایجاد شده اند، گزینه Show more restore points را انتخاب کنید.

نقطه بازیابی مورد نظر خود را انتخاب کنید – به یاد داشته باشید که آخرین نقطه بازیابی کار ایده آل است – سپس روی “اسکن برای برنامه های آسیب دیده” کلیک کنید تا بازیابی سیستم هر برنامه ای را که در طول فرآیند حذف نصب می شود شناسایی کند.

کلیک "آسیب دیده را پیدا کنید"

System Restore دو منو را در اختیار شما قرار می دهد. منوی بالا برنامه ها و درایورهایی را به شما نشان می دهد که در صورت بازگردانی ویندوز به نقطه بازیابی انتخاب شده، حذف خواهند شد. منوی پایین برنامه ها و درایورهایی را نشان می دهد که می توان از طریق این فرآیند بازیابی کرد. باز هم، حتی برنامه ها و درایورهای بازیابی شده ممکن است به درستی کار نکنند تا زمانی که نصب مجدد کامل انجام دهید.

دو لیست  موردی را فهرست می کند که در صورت استفاده از نقطه بازیابی حذف می شود.  دیگری مواردی را که باید بازیابی شوند فهرست می کند.

هنگامی که برای بازیابی آماده شدید، روی نقطه بازیابی که می خواهید استفاده کنید کلیک کنید و سپس روی Next کلیک کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید مرحله اسکن را رد کنید و به هر حال روی next کلیک کنید، اما همیشه خوب است بدانید که کدام برنامه‌ها قبل از شروع فرآیند تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

نقطه بازیابی خود را انتخاب کنید، برنامه های آسیب دیده را جستجو کنید، سپس کلیک کنید

پس از آن، از شما خواسته می شود تا بازیابی را تأیید کنید. مطمئن شوید که نقطه بازیابی صحیح را انتخاب کرده اید و روی Finish کلیک کنید.

کلیک "به پایان می رسد."

System Restore به شما اطلاع می دهد که پس از شروع، فرآیند بازیابی نمی تواند قطع شود. برای شروع روی Yes کلیک کنید.

کلیک "آره"

ویندوز کامپیوتر شما را مجددا راه اندازی می کند و فرآیند بازیابی را آغاز می کند. بازگردانی سیستم ممکن است مدتی طول بکشد تا همه این فایل‌ها برگردند – حداقل ۱۵ دقیقه، شاید بیشتر برنامه‌ریزی کنید – اما وقتی رایانه‌تان پشتیبان‌گیری شد، در نقطه بازیابی انتخابی کار می‌کنید. اکنون وقت آن است که آزمایش کنید آیا مشکلاتی که با آن مواجه شده اید حل شده است یا خیر. و به یاد داشته باشید که System Restore درست قبل از انجام عملیات بازیابی یک نقطه بازیابی اضافی ایجاد می کند، بنابراین همیشه می توانید با انجام همین عملیات و انتخاب آن نقطه بازیابی جدید، اقدامات خود را لغو کنید.

راه های دیگر برای رفع مشکلات سیستم

اگر System Restore مشکل شما را حل نکرد، روش های دیگری وجود دارد که می توانید برای رفع برخی از مشکلاتی که System Restore برای حل آنها طراحی شده است، استفاده کنید.

اگر مشکل ناشی از یک به‌روزرسانی اخیر است، می‌توانید نگاهی به «حذف به‌روزرسانی ویندوز» یا کاهش به «نسخه» قبلی ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ بیندازید. این باید مشکلاتی را که ممکن است ناشی از به‌روزرسانی ویندوز باشد و مشکلات مربوط به یک نسخه خاص را برطرف کند. دستگاه و نرم افزار

مربوط: چگونه نسخه های قبلی را برگردانیم و به روز رسانی ها را در ویندوز ۱۰ حذف کنیم

اگر فکر می کنید فایل های سیستم شما خراب هستند – یا فقط می خواهید آنها را بررسی کنید – می توانید از System File Checker برای پیدا کردن و رفع فایل های سیستمی خراب استفاده کنید.

اگر به‌روزرسانی یا درایور سخت‌افزاری را نصب کرده‌اید و سپس مشکل شروع شد، می‌توانید درایور یا به‌روزرسانی را حذف نصب کنید و از نصب مجدد خودکار آن جلوگیری کنید.

مربوط: نحوه بوت شدن به حالت ایمن در ویندوز ۱۰ یا ۸ (راه آسان)

اگر ویندوز به درستی بوت نمی شود، بنابراین نمی توانید هیچ یک از این کارها را انجام دهید، می توانید به حالت امن بوت شوید. همچنین می‌توانید از صفحه «گزینه‌های راه‌اندازی پیشرفته» دیدن کنید – اگر ویندوز به طور معمولی بوت نشود، به طور خودکار ظاهر می‌شود – و از گزینه‌های آنجا استفاده کنید.

اگر به دلایلی System Restore نتواند رایانه شما را به نقطه بازیابی انتخاب شده بازگرداند، حالت Safe Mode نیز مفید است. می توانید در حالت ایمن بوت شوید و دوباره از آنجا System Restore را اجرا کنید. با این حال، یک هشدار بزرگ وجود داشت، همانطور که خواننده استراسبی به اندازه کافی خوب به آن اشاره کرد. وقتی از حالت ایمن به یک نقطه بازیابی برمی‌گردید، System Restore نقطه بازیابی جدیدی را در طول فرآیند ایجاد نمی‌کند، به این معنی که راهی برای لغو بازیابی ندارید.

مربوط: همه آنچه باید در مورد Reset This PC در ویندوز ۸ و ۱۰ بدانید

ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ همچنین دارای دو ابزار بازیابی هستند که در صورت عدم موفقیت می توانید از آنها استفاده کنید. بازنشانی رایانه شخصی شما می‌تواند ویندوز را به حالت پیش‌فرض کارخانه بازگرداند، یا در حالی که فایل‌های شخصی شما دست نخورده باقی می‌ماند، ویندوز را به طور تمیز نصب کنید.


بازیابی سیستم یک نوشدارویی نیست، اما می تواند تعداد شگفت انگیزی از مشکلات را که متاسفانه در سال های اخیر در میان سایر ابزارهای بازیابی ویندوز تا حدودی دست کم گرفته شده اند، برطرف کند. با این حال، بازگرداندن نظم همیشه ارزش امتحان کردن را دارد، قبل از اینکه به اقدامات سخت گیرانه تر متوسل شوید.