نت قناری چیست و آیا واقعا کار می کند؟


قناری در قفس.
Hermansyah28 / Shutterstock.com

هنگام خرید VPN، ممکن است با ویژگی به نام گارانتی سفارش مواجه شده باشید. به عنوان یک محافظت اضافی در برابر نظارت دولت، ممکن است فکر کرده باشید که این محافظت چیست و آیا مفید است یا خیر.

نت قناری چیست؟

برخی از ارائه دهندگان خدمات متمرکز بر حریم خصوصی مانند VPN ها دارای مجوز قناری در وب سایت های خود هستند. قناری ضامن راهی برای سرویسی است که به صورت بی سر و صدا سیگنالی مبنی بر ارائه دستوری برای به دست آوردن اطلاعات در مورد کاربران خود به آن ارسال می کند. به عنوان مثال، اگر افرادی از VPN برای فعالیت‌های تورنت استفاده می‌کنند و سیگنال را نشان می‌دهند، این نشانه آن است که VPN ممکن است مجبور شده باشد اطلاعات مربوط به فعالیت‌های همتا به همتا را به کاربران خود گزارش دهد.

این نام از معدن‌کاران بریتانیایی زغال‌سنگ قناری گرفته شده است که آنها را برای تشخیص مونوکسید کربن به چاله‌ها می‌بردند. از آنجایی که پرندگان بیشتر از انسان ها در برابر گاز حساس هستند، اگر قناری ها علائم پریشانی را نشان دهند – یا موجود فقیر بمیرد – معدنچیان می دانستند که باید قبل از تسلیم شدن در برابر این گاز بی بو از معدن خارج شوند. مجله اسمیتسونیان او تاریخچه کاملی از این پدیده دارد.

اصطلاح “قناری در معدن زغال سنگ” مترادف با سیستم های هشدار شده است و این اصطلاح به طور گسترده در انواع موقعیت ها استفاده می شود. به عنوان مثال، سرویس‌های دیجیتالی مانند ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی ابری امن SpiderOak یکی دارند، و Cloudflare بیان می‌کند که یکی از آنها در یک کتابخانه عمومی در ورمونت استفاده شده است. در مورد VPN ها، به نظر می رسد که VikingVPN که اکنون متوقف شده است، اولین سرویسی بود که ارائه کردند، اگرچه شناسایی با قطعیت دشوار به نظر می رسد.

فرمان قناری چگونه کار می کند

انواع مختلفی از راسته قناری وجود دارد. در ساده‌ترین شکل آن، علامتی است – عددی یا غیر آن – که چیزی شبیه به “ما هیچ حکم دادگاهی دریافت نکرده‌ایم” را می‌گوید. اگر علامت آنجا باشد، می دانید که ساحل صاف است. با این حال، اگر برچسب حذف شده باشد، می‌دانید که حکم دادگاه یا نوع دیگری از درخواست اطلاعات ارائه شده است – مانند یک حکم گاف یا نامه امنیت ملی.

احتمالاً متوجه خواهید شد که حکم دستگیری قناری مربوط به این نیست که چه کسی خدمت کرده یا چرا: شما فقط می دانید که قناری مرده است، نه اینکه چرا او کشته شده است. درست مانند معادن، قرار است به سادگی کار کند. این به این دلیل است که اکثر این نوع دستورات به وضوح نشان می‌دهند که قرار نیست به موضوع دستور بگویید که این دستور اجرا شده است. یک هشدار کلی تر مانند حذف علامت دامن که حاکم است.

اطلاع رسانی به موضوع مجوز معمولاً به معنای مجازات های شدید برای سرویس مورد نظر است و به نظر می رسد برخی از درخواست ها با دستورالعمل های اضافی مبنی بر عدم سفر به قناری یا موارد مشابه همراه است. استرالیا حتی تا آنجا پیش رفته که آنها را کاملاً ممنوع کرده است.

تفاهم نامه جزایر قناری و گزارش های شفافیت

گارانتی قناری اینگونه عمل می کند. با این حال، دیگر به ندرت قناری پیری را خواهید دید. اکثر VPN ها و سایر خدمات معمولاً نوعی گزارش در وب سایت خود دارند که نشان می دهد آیا آنها ارائه شده اند یا خیر. آنها هنوز هم اغلب فرمان قناری نامیده می شوند، اگرچه اصطلاح “گزارش شفافیت” بیشتر ظاهر می شود.

یکی از مثال‌های خوب از صفحه‌هایی مانند این، Surfshark است که به سرعت منتشر می‌شود و به شما می‌گوید چه تعداد ضمانت و مواردی از این قبیل. Privacy کامل نیز همین کار را انجام می دهد. در هر مورد، صفحه به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود، بنابراین شما می‌دانید که چه زمانی به شرکت خدمات داده می‌شود و آیا باید در هنگام استفاده از VPN در مورد کاری که انجام می‌دادید تجدید نظر کنید.

نت قناری چقدر مفید است؟

اگرچه ممکن است به اندازه یک دستور تنظیم مفید به نظر برسد، و به خصوص برای افرادی که از VPN برای پوشش فعالیت هایی که ممکن است در برخی حوزه های قضایی غیرقانونی باشد (مانند تورنت) استفاده می کنند، سؤالاتی در مورد اینکه واقعاً چقدر مفید است وجود دارد. نوع قدیمی دستور قناری، که به سادگی به شما می گوید اتفاقی افتاده است اما شما نمی دانید آن چیست، به نظر می رسد راهی عالی برای ایجاد حملات اضطرابی باشد.

نسخه های جدید خیلی بهتر به نظر نمی رسند. مطمئناً، خوب است که بدانید چه شرکتی و با چه شرکتی خدمات داده شده است، اما تا زمانی که ندانید چیست، باعث نگرانی بیشتر می شود. آیا آنها به دنبال شواهدی هستند که نشان دهد مردم برنامه‌های تلویزیونی را پخش می‌کردند، افشاگران اسنودن را تعقیب می‌کردند، یا فقط سعی می‌کردند مردی را پیدا کنند که زنان را به صورت آنلاین مورد آزار و اذیت قرار دهد؟ شما نمی دانید و احتمالاً هرگز متوجه نخواهید شد.

موضوع دیگری نیز به این موضوع اضافه شده است: اگر از VPN بدون گزارش استفاده می‌کنید، در وهله اول باید چیزهای ارزشمندی در اختیار شما قرار گیرد. یک جورهایی فرقی نمی کند که قرار بازداشت صادر شده باشد. تا زمانی که VPN کار خود را انجام می دهد، دستور escrow نباید هیچ اطلاعات مفیدی را ارائه دهد – یا حداقل مقدار زیادی از آن را ارائه نمی دهد.

مشکل نهایی این است که گزارش های شفافیت همیشه در هر بار ارسال سفارش به روز نمی شوند. برای مثال Perfect Privacy فقط یک بار در ماه به روز می شود. همچنین، این واقعیت ساده نیز وجود دارد که برخی از این دستورات به صراحت اجازه غیرفعال شدن دستور قناری را نمی دهند.

در حالی که این نشانه خوبی است مبنی بر اینکه مقامات از یادداشت قناری و سایر اشکال شفافیت خوششان نمی آید – اگر کاری انجام ندهید به خود زحمت نمی دهند آن را خاموش کنند – آنچه آنها واقعاً به کاربران اضافه می کنند مشکوک است. به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، ممکن است به کارتان بیایید، اما ما اجازه نمی‌دهیم انتخاب بهترین VPN به این بستگی داشته باشد که آیا آنها یک دستور را ارسال می‌کنند یا نه.