میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده: سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک شکسته یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، دیسک های غضروفی وجود دارد که دیسک های کمری نامیده می شوند. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و فشار وارد بر ستون فقرات را جذب می کند. دیسک کمری ساختار ژلی دارد و از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد می توانند درد زیادی داشته باشند زیرا دارای دیسک کمری هستند که در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که نادیده گرفتن این بیماری می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در بین جوانان شایع تر می شود. هنگامی که دیسک بیرون می زند ، مواد روی دیسک بر عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فردی را با روش های غیرجراحی درمان کند که معمولاً طی 6 هفته با روش های غیرجراحی بهبود می یابد.در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمتهای ستون فقرات:

طناب نخاعی و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه ها منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق دهانه مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره ها قرار دارند. این صفحات صاف و گرد و ضخامت حدود نیم اینچ دارند. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان جذب کننده ضربه عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند:

Annulus fibrosus. این حلقه بیرونی صفحه سفت و انعطاف پذیر است.
Nucleus pulposus. این مرکز نرم و ژله مانند دیسک است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما بیشتر در ناحیه کمر دیده می شود. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین پا درد یا سیاتیک است. 60 تا 80 درصد افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر مردم پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع می شود که هسته ژل مانند به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه خارجی فشار می یابد. این فشار روی حلقه بیرونی می تواند باعث کمردرد شود اگر فشار همچنان وجود داشته باشد ، هسته ژله مانند ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کرده یا حلقه را برجسته کند. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پا وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب ناشی از ساییدگی طبیعی و وابسته به سن در ستون فقرات است. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری صفحات کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. با توجه به این روند طبیعی پیری ، صفحات بیشتر مستعد فتق هستند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند منجر به فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل خاصی می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های عقبی به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند منجر به تشکیل فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • فعالیتهای متداولی که بر ستون فقرات شما فشار وارد می کند. کارهای زیاد از نظر جسمی دشوار است. برخی از آنها نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. بلند کردن و استفاده از تکنیک های حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • رانندگی مکرر. نشستن طولانی مدت و همچنین ارتعاش از موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم در پیشگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهند و باعث انحطاط سریعتر می شوند.

علائم فتق دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد و سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت معتبر است
 • ریشه های عصبی نخاع فشرده می شوند. فرد باید فوراً با پزشک مشورت کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور کلی ، اکثر بیماران تا 3-4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در دوره بهبودی مقداری از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً غیر جراحی است. درمان بر تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک یا دو روز استراحت در بستر معمولاً به تسکین درد کمر و ساق پا کمک می کند. با این حال ، برای مدت طولانی از پای خود دور نشوید. هنگام از سرگیری ، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز آرام باشید ، اما از یک جلسه طولانی اجتناب کنید.
 • سرعت و فعالیتهای بدنی خود را بخصوص سرعت متمایل به جلو و بلند کردن را کاهش دهید و کنترل کنید.
 • برای جلوگیری از حرکات دردناک ، فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق داروی شبه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب باعث تسکین کوتاه مدت درد شود. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها در صورتی توصیه می شود که درمان غیر جراحی علائم دردناک را برای مدتی کاهش نداده باشد یا در بیمارانی که علائم زیر را دارند:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: متداول ترین روش برای درمان فتق دیسک ، میکرو دیسکتومی است. جراحی صفحه میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمتی از فتق دیسک به همراه قطعات اضافی که روی عصب نخاعی سنگینی می کنند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در چندین سطح وجود داشته باشد ، ممکن است نیاز به یک روش بزرگتر باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) با تمرینات ویژه برای کمک به بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری کمر و پا را پیشنهاد کند. برای کاهش خطر عود فتق ، در هفته های اول پس از عمل از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سایت تبلیغ کننده ایجاد شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید