موارد جدید در فدورا ۳۶


دسکتاپ فدورا 36 با دو پنجره فعال، یک راه‌انداز برنامه و یک منظره گرافیکی در پس‌زمینه.

در دنیای توزیع های لینوکس زمانی برای تلف کردن وجود ندارد. فدورا ۳۵ در نوامبر ۲۰۲۱ کنار گذاشته شد و فدورا ۳۶ قرار است چند ماه بعد در آوریل ۲۰۲۲ وارد بازار شود. در اینجا چیزهای جدیدی در توزیع لینوکس رد هت منبع باز وجود دارد.

آخرین نسخه توزیع محبوب لینوکس بسته به نحوه انجام آزمایش بتا در ۱۹ آوریل ۲۰۲۲ یا ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ تنظیم شده است – تقریباً همزمان با انتشار اوبونتو ۲۲.۰۴. ما در این مقاله به نسخه بتا نگاه می کنیم، اما به اندازه کافی به محصول نهایی نزدیک است که می توانیم با اطمینان چیزهای جدید را ببینیم و یک تور سریع برای همه طرفداران فدورا در آنجا داشته باشیم.

مربوط: فدورا لینوکس چیست؟

جلو

در یک پست وبلاگی که در اواخر مارس فدورا ۳۶ بتا را معرفی کرد، رد هت گفت فدورا ۳۶ به تمرکز پروژه بر ارائه فناوری‌های متن‌باز پیشگامانه ادامه می‌دهد.

اکنون، وقتی می شنوید که یک پروژه منبع باز می گوید که می توانید آن را به مقدار کم یا زیاد ترجمه کنید، “این یک ارتقاء جزئی بدون ویژگی های جدید عمده است”. و این همان چیزی است که با فدورا ۳۶ بدست می آورید.

تغییرات مهمی وجود دارد که در درازمدت به فدورا کمک می کند، تغییراتی در رابط کاربری و آخرین نسخه دسکتاپ GNOME وجود دارد.

ولی اشکالی ندارد. مهم نیست که چند نفر برای ویژگی های جدید فریاد می زنند. همیشه بهتر است توزیع‌های لینوکس پیشرفتی تدریجی داشته باشند که بر پایه‌ای از قبل محکم استوار است. و این قطعاً چیزی است که با فدورا دریافت می کنید.

دسکتاپ به روز شده: GNOME 42

حالت تاریک گنوم 42 در فدورا 36 فعال است.

فدورا ۳۵ به دسکتاپ گنوم ۴۱ منتقل شده است، و فدورا ۳۶ با استفاده از گنوم ۴۲ روند را حفظ می کند. در اینجا تغییرات زیادی نسبت به گنوم ۴۱ وجود ندارد. یک حالت تاریک جدید وجود دارد زیرا همه چیز در شروع این بیست و یکمین روز به حالت تاریک نیاز دارد. قرن ما پوسته گنوم جدید فضای کمتری را اشغال می‌کند و کنتراست را با پس‌زمینه‌های تیره و متن و نمادهای روشن‌تر بهبود می‌بخشد. این یک تغییر بزرگ نیست، اما قابل توجه است.

یکی دیگر از تغییرات خوب در سبک حالت تاریک این است که گنوم ۴۲ تنظیمات سبکی را ارائه می دهد که مستقل از خود سیستم هستند. این بدان معناست که اگر می‌خواهید تم اصلی را روشن کنید، اما می‌خواهید ظاهری تیره‌تر برای یک برنامه خاص داشته باشید، این امکان وجود دارد – با فرض اینکه برنامه این تنظیم را در دسترس قرار دهد.

گنوم ۴۲ همچنین دارای یک ویژگی تغییر یافته اسکرین شات به نام فدورا ۳۶ در پست وبلاگ خود است. تجربه جدید به شما امکان می‌دهد دکمه «Print Screen» را فشار دهید و سپس از صفحه نمایش (کل صفحه، پنجره‌ها یا بخش‌ها) یا ضبط‌های صفحه در همان ابزار عکس بگیرید.

همچنین یک رابط کاربری جدید برای ویرایشگر متن وجود دارد که شامل ویژگی بسیار مهم ذخیره خودکار است. برنامه ترمینال همچنین با یک نوار لغزنده و نشانگر میزان صدا به روز رسانی می شود. اگر به صورت روت اجرا می کنید، نوار هدر نیز تغییر رنگ می دهد. دو برنامه اصلی همچنین دارای تب هستند، از رابط کاربری تاریک جدید پشتیبانی می‌کنند و اگر می‌خواهید چیزی متفاوت از تنظیمات پیش‌فرض سیستم باشید، دارای کنترل‌های سبک داخلی هستند.

اگر به GNOME 42 علاقه ای ندارید، فدورا ۳۶ LXQt 1.0 را به عنوان یک جایگزین آسان ارائه می دهد. می توانید نسخه فدورا ۳۶ را با LXQt به طور پیش فرض دریافت کنید یا می توانید LXQt را در کنار محیط دسکتاپ موجود خود نصب کنید.

مربوط: نحوه نصب و استفاده از یک محیط دسکتاپ دیگر در لینوکس

تغییرات زیر کاپوت

چندین تب در ویرایشگر متن فدورا 36.

فدورا ۳۶ همچنین کارهایی را در خود سیستم انجام می‌دهد تا مدیریت عکس‌های فوری سیستم را که بر اساس کارهای قبلی ساخته شده‌اند، آسان‌تر کند. پایگاه داده RPM از منتقل شده است /var به /usr برای تسهیل برخی از عکس های فوری و لغو وظایف.

Red Hat در وبلاگ خود اشاره می کند که چگونه کار برخی از انواع اولیه (توزیعات مبتنی بر فدورا) مانند Silverblue، Kinoite، CoreOS و IoT برخی از کارهایی را که اکنون در پایین دست شروع می شود، آغاز کرده است. مخصوصاً روی ساختن کار کنید /var پوشه فرعی جدا، که همچنین باعث می شود عکس های فوری را زودتر مدیریت کنید. جو براکمیر سردبیر بلاگ ردهت گفت:

ممکن است کاربران فوراً مزایا را نبینند، اما این کار به این معنی است که می‌توانند بعداً آن‌ها را ببینند. این نمونه‌ای بارز از نحوه شروع به کار بالادستی در فدورا، تسلط بر چندین نسخه و سپس یافتن راه خود در استفاده روزمره و بالقوه ساخت است. آن را به Red Hat Enterprise Linux”.

علاوه بر بهبودهای اسنپ شات، فدورا پشتیبانی خوبی نیز برای کاربران کارت گرافیک NVIDIA اضافه کرده است. فدورا ۳۶ دارای پشتیبانی اضافی Wayland است – Wayland پروتکل سرور نمایشگر خود فدورا است – با استفاده از مدیر نمایشگر Wayland GNOME به طور پیش فرض.

سپس به‌روزرسانی‌های معمول برای سایر زبان‌ها و ابزارهای برنامه‌نویسی داخلی از جمله Ruby on Rails 7.0، Django 4.0، PHP 8.1، PostgreSQL 14 و Podman 4.0 وجود دارد.

پر در فدورا

فدورا ۳۶ بهبودهای بسیار جزئی از جمله نسخه بهتر گنوم، برخی تغییرات اساسی در برنامه‌ها، و سازماندهی اصلی پلتفرم را اضافه می‌کند. اگر می‌خواهید خودتان آن را امتحان کنید، ISO را در صفحه بارگیری‌های فدورا پیدا خواهید کرد که سپس می‌توانید آن را اجرا یا روی سیستم خود نصب کنید.

این نسخه خیلی هیجان‌انگیز نیست، اما این‌ها انواع نسخه‌هایی هستند که در درازمدت برای بهتر کردن نسخه‌های آینده فدورا ضروری هستند.