منعی برای اعطای مجوز واردات به خودروسازان داخلی وجود ندارد


سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در آیین نامه واردات خودرو منعی برای اعطای مجوز واردات به خودروسازان داخلی وجود ندارد.

به گزارش پارچین خودرو به نقل از امید قالیباف، در خصوص نحوه انتخاب واردکنندگان خودرو و اینکه چرا خودروسازان به عنوان واردکننده مجوز واردات گرفتند؟ وی گفت: شرایط واردات خودرو را آئین نامه واردات خودرو که قوانین و مصوبات شورای اسلامی است تعیین می کند و هیچ چیزی در آیین نامه مانع از اعطای مجوز واردات به خودروسازان داخلی نشده است.

وی افزود: ۳۸۰ درخواست واردات خودرو به وزارت حراست ارسال شد و طی بررسی های انجام شده اسامی ۱۲ شرکت به عنوان واردکننده تایید شده خودرو اعلام شد و پس از بررسی درخواست ها، اسامی سایر شرکت های مجاز واردات نیز مشخص شد. خودروها اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت حراست تصریح کرد: اگر به شرکتی مجوز واردات داده شود قطعا بر اساس استدلال محکم است و اگر مجوز واردات به شرکت داده نشود استدلال محکمی هم دارد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: الزام وجود نمایندگی پس از فروش برای واردکنندگان خودرو برای رفاه حال مصرف کنندگان خودرو در آیین نامه ذکر شده است، بنابراین اسامی تمامی ۱۲ شرکتی که به دلیل واردکنندگان خودرو مجوز گرفتند. شرایط بر اساس مقررات را داشته باشد.

وی افزود: بنابراین در واردات خودرو انحصاری وجود ندارد و دولت در آیین نامه بر رعایت منافع مصرف کننده تاکید کرده است و لذا بر اساس ضوابط مندرج در آیین نامه متقاضیان قرار گرفتند. مجوز واردات داده شده است.

پس از بررسی پرونده شرکت های متقاضی واردات خودرو از سوی وزارت امنیت، ابتدا نام هفت شرکت سایپا، پارس خودرو، سایپا سیتروئن، تجارت بین الملل و پشتیبانی کرمان خودرو و فردا خودرو به عنوان شرکت های دارای مجوز واردات خودرو اعلام شد و سپس اسامی پنج شرکت اعلام شد و وی نام گروه بهمن، ایران خودرو، معین موتورز، ارتویا و دیار خودرو را به لیست واردکنندگان خودرو اضافه کرد.