مسیر یکپارچه فروشگاه های زنجیره ای برای افزایش فرصت های تجاری


فروشگاه های زنجیره ای این روزها به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شهری تبدیل شده اند. در حال حاضر اکثر مردم از مزایای این فروشگاه ها آگاه هستند و با توجه به سختی های زندگی در شهر ترجیح می دهند در زمان خرید از این فروشگاه ها صرفه جویی کنند. اما این تمام چیزی نیست که فروشگاه های زنجیره ای از سر گذرانده اند.

به گزارش فارسی خودرو، خبرگزاری آنا می نویسد: فروشگاه های زنجیره ای این روزها به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شهری تبدیل شده اند. در حال حاضر اکثر مردم از مزایای این فروشگاه ها آگاه هستند و با توجه به سختی های زندگی در شهر ترجیح می دهند در زمان خرید از این فروشگاه ها صرفه جویی کنند. اما این تمام چیزی نیست که فروشگاه های زنجیره ای از سر گذرانده اند.

فروشگاه های زنجیره ای علاوه بر ایفای نقش عمده در تعیین قیمت کالاها و خدمات و پلی برای توسعه صنعت خرده فروشی در کشور، نقش گسترده ای در ایجاد فرصت های شغلی و توسعه شغل در فضای اقتصادی کشور ایفا می کنند.

می توان گفت تاثیر فروشگاه های زنجیره ای در اشتغال زایی فوق العاده مثبت است و این موضوع را فعالان اقتصادی و کارشناسان کشور و مردم و خریداران این فروشگاه ها نیز تایید می کنند.

منصور علیپور نایب رئیس فدراسیون ملی فروشگاه های زنجیره ای در این خصوص معتقد است: تجربیات کشورهای موفق نشان می دهد که فروشگاه های زنجیره ای ضمن ایجاد فرصت های شغلی بالا و ارائه خدمات کافی، از شفافیت در عملکرد نیز برخوردار هستند.

بنابراین می‌خواهیم بدانیم چرا ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌تواند شغل‌های بیشتری را در کشور ایجاد کند؟

فرصت های متنوعی ایجاد کنید

از آنجایی که امروزه در هر محله و خیابانی فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد، بسیاری از مردم تصور می کنند که این فروشگاه ها اثرات مخربی بر فروشگاه های کوچک دارند و برخی از مشاغل را از بین می برند، اما این تصور اشتباهی است.

در واقع یکی از بزرگترین مزیت های فروشگاه های زنجیره ای شهری ایجاد فرصت های شغلی متنوع و متعدد است.

اساسا فرصت های شغلی موجود در فروشگاه زنجیره ای طیف وسیعی از نیازهای تجاری افراد را پوشش می دهد تا افراد مختلف با تخصص های مختلف، سطوح تحصیلات و شایستگی های متفاوت در فروشگاه زنجیره ای به کار گرفته شوند.

فرصت های شغلی مختلف ایجاد کنید

اما دلیل ایجاد چنین ظرفیت عملکردی در فروشگاه های زنجیره ای به دلیل فرصت های تجاری متنوع در این فروشگاه ها است.

از طراحی و ساخت فروشگاه زنجیره‌ای گرفته تا فرصت‌های شغلی مرتبط با تجارت آنلاین و فناوری اطلاعات، بخش لبنیات و پروتئین، میوه و سبزیجات، تدارکات، صندوق‌دار، حفاظت و امنیت، حسابداری، مدیریت منابع انسانی و غیره را می‌توان یافت. فضای استخدام مغازه ها .

پست های مرتبط

در فروشگاه های زنجیره ای، افراد زیادی در زمینه نظافت، بازاریابی، تماس با مشتری، پیک موتور سیکلت و راهنمای مشتریان فعالیت می کنند. همچنین افراد به طور مستقیم در این فروشگاه ها برای جمع آوری سبدها از فروشگاه، قرار دادن محصولات در قفسه، مدیریت فروشگاه، کارکنان اداری و غیره کار می کنند.

یکی از مهم ترین رشته ها مدیریت منابع انسانی است که وظیفه جذب، استخدام و آموزش کارکنان را بر عهده دارد. واحد منابع انسانی علاوه بر اینکه در نوع خود یک فرصت تجاری است، می تواند فرصت های شغلی متنوعی را در فروشگاه های زنجیره ای فراهم کند.

تاثیر حوزه حسابداری در اشتغال زایی در فروشگاه های زنجیره ای غیر قابل انکار است. از آنجایی که فروش در این فروشگاه ها ادامه دارد، نیاز به تیم مالی قوی است تا در امور مالی این فروشگاه ها اختلالی ایجاد نشود. دستیار حسابداری، حسابدار، مدیر مالیات، انباردار، مدیر فروش و … از جمله فرصت های شغلی فراوانی است که در این زمینه در فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد.

هماهنگ کننده های خرید فروشگاه های زنجیره ای نیز به شما امکان می دهند محصولات مناسب فروشگاه را خریداری کنید. آنها موجودی را ثبت می کنند و کالاهای سفارش داده شده را سفارش می دهند. آنها همچنین مسئولیت حمل و نقل کالا و اقدامات مربوطه را بر عهده دارند.

نباید فراموش کرد که فروشگاه های زنجیره ای طیف وسیعی از کالاها را پوشش می دهد، بنابراین نیاز به تعداد زیادی نیروی متخصص برای این بخش وجود دارد و از این رو اشتغال زایی در این بخش بیش از آن است که ذکر شود. ملموس خواهد بود.

استخدام غیر مستقیم

فرصت های شغلی تنها به مشاغل فوق محدود نمی شود. در واقع نمی توان اشتغال زایی در فروشگاه های زنجیره ای را به یک رشته یا تخصص خاص محدود کرد. از سوی دیگر با توجه به خرید فروشگاه های زنجیره ای برندهای بزرگ، کارخانه های صنایع غذایی و فرآوری، کشاورزان و دامداران، فعالیت این فروشگاه ها کمک شایانی به تولید ملی می کند و افراد زیادی را به طور غیرمستقیم سر کار می آورد.

اداره امنیت

با این توضیحات نباید فراموش کرد که اجناس زیادی در فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد و این امر گاهی منجر به سرقت می شود. به همین دلیل تاثیر فروشگاه های زنجیره ای در ایجاد اشتغال و امنیت به طور کامل قابل مشاهده است. از میان فرصت های شغلی فراوان در این زمینه به نیروهای امنیتی و نگهبانی اشاره می کنیم. فروشگاه های زنجیره ای دوربین مداربسته، ابزار آلارم دزدگیر و امثال آن نیز می تواند افراد زیادی را مشغول به کار کند.

استخدام آنلاین

یکی دیگر از جنبه های اشتغال زایی در فروشگاه های زنجیره ای، فروش آنلاین یا بهتر است بگوییم تجارت الکترونیکی است. از آنجایی که بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای به سمت فروش آنلاین و تجارت الکترونیک روی آورده اند، تأثیر فروشگاه های زنجیره ای بر اشتغال زایی در این بخش بسیار محسوس است. این فروشگاه ها علاوه بر نیاز به طراحان و متخصصان برای راه اندازی سایت و اپلیکیشن، باید کارکنانی را برای بخش فناوری اطلاعات استخدام کنند که مسئولیت به روز رسانی و نگهداری سایت را بر عهده خواهند داشت.

همچنین وب سایت ها و اپلیکیشن های این فروشگاه ها به طراحان گرافیک، افرادی فعال در زمینه سئو، تولید محتوا و مواردی از این دست نیاز دارند. به همین دلیل می توان گفت در حوزه فناوری اطلاعات، فرصت های شغلی زیادی در فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد که رشته ها و مهارت های بسیاری را پوشش می دهد. مسئولیت های این بخش ممکن است علاوه بر موارد فوق شامل پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری، موبایل، پیام رسانی، ورود اطلاعات و سرور باشد.

آمار چه می گوید؟

با نگاهی به آمارها می توان دریافت که تاثیر فروشگاه های زنجیره ای در اشتغال زایی نه تنها بی فایده است، بلکه این فروشگاه ها می توانند تاثیر غیرقابل انکاری در اشتغال زایی داشته باشند. طبق آمار سالانه ۱۶ میلیون شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فروشگاه های زنجیره ای در سراسر جهان ایجاد می شود. همچنین نشان می دهد که در اتحادیه اروپا و ترکیه به ازای هر ۵۰۰۰ نفر یک سوپرمارکت زنجیره ای وجود دارد.

در هر ۲۰۰ متر فروشگاه زنجیره ای تقریبا ۱۵ تا ۳۰ نیروی انسانی وجود دارد و با توجه به اینکه طبق آخرین آمار حدود ۳۰۰ هزار متر مربع به فروشگاه های زنجیره ای در کشور اختصاص دارد، می توان تخمین زد که حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر در این بازار کار می کنند. .

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که درخواست مجوز فعالیت صنفی هر ساله روند مثبتی داشته است.