مسائل مربوط به تغذیه کودکان – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


تغذیه محدود با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد که اگرچه اهمیت آن به طور گسترده شناخته شده است ، اما برخی از مادران به دلایل مختلف و دلایل مختلف از دوران کودکی هنوز از آن بی اطلاع هستند.

پیروی از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، رژیم غذایی و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه در خانواده های با تحصیلات بالا است.

مسئله کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه نادرست والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، غافل از اینکه نیازهای غذایی کودکان با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و کندی رشد در کودکان می شود که می تواند بر او در هر مرحله از زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری مصرف کنند ، اما کودکان باید از سن بالا استفاده کنند تا از سوء تغذیه و اختلالات رشد جلوگیری کنند.

سوءتغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر هوش و عملکرد پس از زندگی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، قبل از پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و باید به رژیم غذایی آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها نباید بدون رژیم غذایی استفاده شوند. نسخه پزشک استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند با تعدادی از عوارض جانبی باعث مسمومیت در دوران کودکی شود.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروه های مختلف سنتی متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از تغذیه دوران کودکی برای پیشگیری استفاده کرد. به باید محدود شود ، اما ارزش دارد با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، در برخی از کودکان ، رفتارهای سوء تغذیه منجر به سوء تغذیه ناشی از حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به تغذیه کودکان می شود که منجر به چنین واکنشی در کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایش های لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم و مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی عروقی در زمان. دیابت ، قامت پایین و رشد کند.

بنابراین ، به دلیل الگوی طبیعی رشد کودکان 1 تا 5 ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (از جمله نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و حداقل پنج بار غذا بخورد. یک روز.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – شما می توانید آن را کنار بگذارید یا روز خود را بشکنید. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، مصرف سه وعده اصلی غذایی نیاز او را برآورده نمی کند و لازم به ذکر است که این میان وعده تنها بخش کوچکی در تامین نیازهای تغذیه ای نوزاد است و جایگزینی برای غذای اصلی.

این دفتر توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس منتشر شد

دیدگاهتان را بنویسید