مزایای داروهای دارویی ویتامین B مجتمع Pureateb Gostar


ویتامین B کمپلکس حاوی 8 ویتامین B است که عملکردهای مختلفی را در بدن انجام می دهند و در متابولیسم بسیاری از آنزیم ها به عنوان عوامل موثر نقش دارند و کمبود هر یک از آنها می تواند مشکلات زیادی را در انسان ایجاد کند. این مقاله مزایای ویتامین B کمپلکس را در افراد مختلف شرح می دهد.

فواید ویتامین B کمپلکس

تندرستی بانوان

ویتامین B برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم است. این ویتامین ها به رشد مغز در جنین کمک می کند و خطر نقایص مادرزادی را کاهش می دهد. برای مادران باردار ، ویتامین B می تواند سطح انرژی را افزایش دهد ، حالت تهوع را کاهش داده و خطر پره اکلامپسی را کاهش دهد.

سلامت مردان

تصور می شود ویتامین B باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می شود که به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین می تواند به مردان در عضله سازی و افزایش قدرت کمک کند.

پیشگیری از میگرن

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از ویتامین های گروه B مانند ویتامین B6 ، ویتامین B9 و ویتامین B12 می توانند به جلوگیری از میگرن کمک کنند. محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B2 با تأثیر بر اختلال عملکرد میتوکندری در سطح سلولی ، از میگرن جلوگیری می کند.

افسردگی و اضطراب

کمبود ویتامین B12 نقش مهمی در ایجاد افسردگی و اضطراب دارد. یک مطالعه گزارش داد که میزان افسردگی یا اضطراب در شرکت کنندگان دارای سطح B12 پایین تری نسبت به گروه کنترل بود. متاآنالیز نشان داده است که ویتامین B می تواند در برخی موارد به درمان افسردگی کمک کند. مصرف منظم برخی ویتامین های گروه B برای هفته ها تا سالها ممکن است خطر عود افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک هندی نشان داد که کمبود B9 و B12 باعث افسردگی و اضطراب می شود.

کمپلکس ویتامین B

زخم های پوستی

ویتامین B می تواند به بهبود پوست کمک کند. یک مطالعه نشان داد که این ویتامین ها در التیام زخم ها هنگامی که روی پوست قرار می گیرند مثرتر هستند. منبع دیگری معتقد است که B12 بهبود زخم را در بیماران دیابتی بهبود می بخشد. ویتامین B12 می تواند در درمان زخم های پوستی مفید باشد ، که به آن زخم های دهانی نیز می گویند. یک مطالعه دوسوکور نشان داد که پماد B12 بهتر از دارونما درد را تسکین می دهد.

سندرم پیش از قاعدگی

شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل های B6 و کلسیم علائم PMS را بهبود می بخشد. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز همچنین نشان داد که ویتامین B6 در کنترل علائم جسمی و روانی PMS مفید است.

آشنا شوید: کپسول Health Brest Complex B

تداخلات دارویی

در بیشتر موارد ، ویتامین B با سایر داروها تداخل ندارد. با این حال ، برخی از داروها ممکن است خطر کمبود ویتامین B را افزایش دهند. داروهای ضد فشار خون و شیمی درمانی می توانند سطح B1 انسان را کاهش دهند. داروهای ضد تشنج که برای صرع استفاده می شوند ممکن است سطح B3 ، B6 و B9 را کاهش دهند. داروهایی که برای درمان سل مورد استفاده قرار می گیرند می توانند سطوح پایین B3 و B6 را ایجاد کنند. برخی از داروهای ضد سرطان می توانند سطح B9 را کاهش دهند. برخی از داروهایی که برای درمان کولیت اولسروز استفاده می شوند ممکن است سطح ویتامین B9 را کاهش دهند. برخی آنتی بیوتیک ها و داروها برای درمان زخم ، دیابت یا رفلاکس معده ممکن است سطح B12 را کاهش دهند.

کدام غذاها حاوی ویتامین B هستند؟

برخی از غذاها حاوی ویتامین B بیشتری هستند و فرد برای جذب هر هشت ویتامین به رژیم غذایی متنوعی نیاز دارد. محصولات حیوانی منابع اصلی ویتامین B هستند ، بنابراین افرادی که رژیم غذایی محدودی دارند باید اقدامات لازم را برای اطمینان از دریافت غذای کافی از هر ویتامین انجام دهند. یکی از بهترین منابع غذایی ویتامین B ، گوشت گاو ، ماهی ، آووکادو ، سبزیجات ، آجیل ، حبوبات ، غلات ، محصولات لبنی ، نان ، غلات غنی شده و قارچ است.

آیا مکمل ویتامین B کمپلکس ضروری است؟

رژیم غذایی بهترین راه برای دریافت این ویتامین ها است. اگر رژیم غذایی شما حاوی انواع ویتامین B نیست ، می توانید مکمل های غذایی مصرف کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس

افراد احتمالاً ویتامین B زیادی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. این به این دلیل است که ویتامین های کمپلکس B محلول در آب هستند. یعنی در بدن ذخیره نمی شوند و روزانه از طریق ادرار دفع می شوند.

نویسنده طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید