مراقبت از گوش با 10 ترفند م effectiveثر روزانه


ما جهان را با گوش خود می شنویم و تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی در برقراری ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگشایی امواج صوتی به گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت و عملکرد مناسب این اندام مخفی ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار است.

به دلیل حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها برای توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه برای تحرک و ارتباط در سراسر جهان نیز اهمیت دارد. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و گوش گیر

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما آنها غافل از این هستند که چنین نظافت نامناسب و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما به طور مداوم در حال تمیز کردن هستند ، بنابراین موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل می شود و این امر پاک کردن آن را فقط با یک پارچه مرطوب آسان می کند. در سمت چپ گوش

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچیده می شود ، می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود ، از جمله این که گوش در نتیجه آن آسیب می بیند. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را خارج کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، آسیب شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای این منظور ، برای جلوگیری از مشکلات ، بهتر است توجه خود را به گوش خارجی متمرکز کنید و آن را با یک پارچه مرطوب با آب گرم تمیز کنید. اگر احساس می کنید گوش های شما درد می کند ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید تا گوش های شما را تمیز کرده و با خیال راحت درد را از بین ببرد. همچنین می توانید از قطره های بدون نسخه با توصیه داروساز برای کمک به روند روانکاری طبیعی گوش در کاهش دافعه استفاده کنید.

2- پیشگیری از اجسام خارجی و جراحات

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که ممکن است اجسام خارجی را از گوشگیر به گوش گوش وارد کنند. برخی از این اجسام می توانند وظیفه مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر بسیار کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این اجسام این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها مشکل در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند منجر به آسیب گوش مانند از دست دادن شنوایی یا سایر آسیب ها شود ، به ویژه برای کسانی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: نام 6 بهترین آنتی بیوتیک و عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر دوست دارند موسیقی را با صدای بلند گوش دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی 85 دسی بل یا بیشتر باعث مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می کنند ، بنابراین مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخشی مهم از محافظت از گوش در نظر گرفته شود تا بتوان تا حد امکان سلامت این بافت ها را حفظ کرد.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. عرق و پلاک می تواند در مجرای گوش جمع شود ، سمعک شما را مختل کرده و به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر نگهداری سمعک ، باید از سلامت گوش خود نیز مراقبت کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی سمعک را در گوش خود قرار می دهید ، همه عوامل بیماری زا و باکتری های موجود در سطح آن می توانند وارد گوش شما شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار دشواری نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، سمعک خود را به متخصص مراقبت از شنوایی نشان دهید.

5- ضد آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین زمان استفاده از کرم ضد آفتاب فکر کنید. آیا بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را به گوش خود نیز زده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش می کنند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست است.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و اگر در معرض نور مستقیم خورشید بدون پوشیدن کلاه یا کلاه قرار گیرند ، می تواند منجر به خطرات و آسیب های پوستی شود. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

اگرچه توصیه هایی برای مراقبت سالانه از گوش مفید است ، اما حتماً با پزشک و شنوایی شناس مشورت کنید. البته لازم نیست این ملاقات هر ساله انجام شود ، بهترین زمان برای بزرگسالان در فواصل 3-5 ساله است و این کار باید با فاصله زمانی کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن خود ، از جمله گوش های خود ، یک معاینه پزشکی سالانه تعیین کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای فوق العاده ای هستند که نقش مهمی در تعامل با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. اگر نکات زیر رعایت شود ، به سلامت و ماندگاری گوش شما کمک می کند ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید با دقت از آنها مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- اجسام تیز را در گوش خود قرار ندهید. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، قرار دادن اجسام مختلف می تواند به اندام آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل گوشگیر است. صرف نظر از آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر وجود دارد که جرم گوش را بیشتر به سمت داخل هل دهید.

2- گوش های خود را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش به خودی خود پاک می شود و جرم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین اگر از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع وضعیت را بدتر می کند. برای تمیز نگه داشتن گوش ها ، قسمت بیرونی را به آرامی با آب و صابون بشویید. سپس آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای دائمی خانگی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش های خود را حمام نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که توده های بزرگی در گوش شما جمع شوند و این باید توسط یک متخصص کاملاً تمیز شود. به طور کلی ، یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از مزاحمت ناشی از صدای بیرون استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، از خوب بودن صدا اطمینان حاصل کنید تا از خطر آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند جلوگیری شود. هنگام قرار گرفتن در محیط پر سر و صدا ، مانند کنسرت ، مسابقه موتورسواری یا کلوپ شبانه ، حتماً از محافظ گوش استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار گرفته اید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا از خراش ها بهبود یابید.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در حین مکالمه دچار کم شنوایی شده اید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، متوجه صحبت های آنها نمی شوید و باید مدام از آنها بخواهید حرف های خود را تکرار کنند ، ممکن است کم شنوایی تدریجی را تجربه کنید. حتماً در طول سال به ارائه دهندگان خدمات اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش شما را زیر نظر داشته باشند.

پس از معاینه شما ، پزشکان این مراکز تعیین می کنند که آیا برای معاینات بیشتر باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در گوش خود یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 روش آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. وزوز گوش علاوه بر مشکلات بی شمار و عوارض جانبی استرس ، می تواند منجر به عوارض جانبی بر سلامت انسان شود ، مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی. اگر وزوز گوش بیش از حد اتفاق می افتد ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از محیط پر سر و صدا اجتناب کنید. در صورت تکرار مکرر این عارضه ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید