متخصص تغذیه ، دکتر انوشه چرا ما چاق هستیم؟


بسیاری برای اطلاع از دلایل چاقی خود به متخصص تغذیه مراجعه می کنند. افراد چاق اصلاً شبیه هم نیستند زیرا تفاوت های فیزیولوژیکی ، روانی و جسمی زیادی بین دو فرد چاق حتی در آن خانواده وجود دارد.

علل چاقی:

ساده ترین دلایل چاقی وراثت ، پرخوری و سبک زندگی بی تحرک است. اما دلایل بی شمار دیگری نیز وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنم.

میزان متابولیسم سلولی

به گفته این متخصص تغذیه ، میزان متابولیسم در بیشتر افراد چاق کمتر از افراد لاغر است. برخی از افراد چاق بسیار کم غذا می خورند و حتی ورزش می کنند ، اما همچنان چاق هستند و موفقیت کمی در کاهش وزن دارند. به طور کلی ، نقایصی در مکانیسم متابولیک آنها وجود دارد که می تواند ناشی از سوء تغذیه ، غدد یا اختلالات هورمونی باشد.

یکی از عوامل غده ای که در میزان متابولیسم سلولی دخیل است ، عملکرد تیروئید است. کم کاری تیروئید باعث چاقی و پرکاری تیروئید باعث کاهش وزن می شود. بنابراین ، عملکرد این غده باید با آزمایشات لازم کنترل شود و در صورت لزوم از داروهای مناسب استفاده شود.

عملکرد نامنظم هورمون های زنانه بر افزایش وزن زنان تأثیر مستقیم دارد. زنانی که به دلیل اختلالات هورمونی (سندرم تخمدان پلی کیستیک) تعداد زیادی کیست تخمدان دارند ، نوعی مقاومت به انسولین دارند که منجر به چاقی در این افراد می شود.

عدم تنظیم رژیم غذایی

تنظیم وعده های غذایی ، حذف برخی غذاها ، حذف وعده های غذایی بر تنظیم متابولیسم تأثیر مستقیم دارد. یکی از دلایل این امر ، اثر انرژی (ترموژنیک) غذا است. با هر وعده غذایی ، بدن کالری زیادی را برای هضم ، جذب و سوزاندن صرف می کند. اگر تعداد وعده های غذایی را افزایش دهیم (به شرطی که میزان مصرف روزانه افزایش نیابد) ، بدن قادر است کالری بیشتری نسبت به مقدار مصرف شده در یک یا دو وعده غذایی بسوزاند. گرسنگی متابولیسم بدن را برای مدت طولانی کاهش می دهد زیرا بدن میزان سوخت و ساز بدن را برای زنده ماندن کاهش می دهد تا انرژی دریافتی را حفظ کند. بنابراین ، کسانی که وعده غذایی مصرف می کنند و معمولاً در طول وعده غذایی بیشتر می خورند ، در معرض چاقی هستند. با کاهش کالری بدن ، بدن کالری دریافتی را به چربی تبدیل می کند تا در طول روز مصرف نشود.

عادات غذایی نامناسب و شیوه زندگی نادرست

نداشتن برنامه غذایی ، عادت گلابی خاردار حتی اگر گرسنه نیستیم ، سریع غذا می خوریم ، بیشتر کالری روزانه را در عصر و شب دریافت می کنیم ، زمان خواب نامنظم ، زمان و زمان نخوردن ، عدم فعالیت بدنی و عدم ورزش ، پرخوری از این قبیل است. حالات احساسی مانند استرس ، غم ، شادی و غیره می تواند باعث چاقی شود.

برخی از داروها مانند قرص های ضد بارداری ، داروهای ضدالتهاب ، داروهای هورمونی و برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی و اختلالات روانی تجویز می شوند ، می توانند باعث چاقی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید