متخصص تغذیه ، دکتر انوشه اثرات داروهای لاغری


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره هشدارهایی در مورد استفاده از داروهای لاغری داده اند اما متأسفانه شاهد عرضه و معرفی داروهایی با نام های مختلف و اثرات شگفت انگیز هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات گسترده ای است که در مورد آنها انجام می شود. برخی به عنوان چاق کننده 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند نیازی به رژیم و ورزش در حین مصرف داروهایی که ارائه می دهند وجود ندارد ، برخی دیگر ادعا می کنند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را نازک می کند. و برخی به عنوان چربی سوز به بازار عرضه می شوند. در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راه های کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند با رژیم و ورزش مشکلی داشته باشند ، اما به دنبال معجزه ای در روش ها و روش های مختلف هستند. من چیزهای زیادی را امتحان کردم ، از کمربند ، ژله و رژیم غذایی و غیره. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات ناکافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز می تواند علت باشد.

در مورد استفاده از داروها باید توجه داشت که رژیم های غذایی در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. کسانی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی را که می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری مصرف می کنند باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای لاغری

1داروهای بی اشتهاییرایج ترین این داروها شامل سیبوتراسین است که با نام تجاری Redactyl و Meridia به بازار عرضه می شود و همچنین کاتکول آمین های دیگر مانند دوپامین و فنفلورازین که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند. با افزایش سطح آنها ، فرد اشتهای خود را از دست می دهد و احساس سیری می کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و اختلالات قاعدگی است.

2داروهای جاذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincalt ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی مصرفی جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارند و به دلیل جذب پروتئین و کربوهیدرات ها مصرف شده اند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی هنگام مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین زیادی مصرف کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، مصرف دارو نباید باعث افزایش مصرف غذاهای شیرین و گوشت شود. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که این داروها برای درمان افسردگی و بیماری های عصبی و همچنین افراد سالم عوارض جانبی بدی خواهند داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدراتاز جمله آنها می توان به مسدود کننده های کربوسیلیم و کربوسیلیم اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش نفخ ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار ، فیبر خالص ، نازک و داینبورن هستند و عموماً به شکل پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده ، آب و فله ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای کاهش وزن دیگر نیز با نام های مختلفی مانند زنادرین ، تانویت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، زنیترکس ، رجینون و موارد دیگر ارائه می شوند. متخصص. مشاوره تغذیه.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و اصلاح عادات و رفتار خوردن محقق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید