مالیات بر خودروهای کوچک در چین به نصف کاهش یافته است


وزیر دارایی چین گفت که این تصمیم برای افزایش فروش خودرو و حمایت از صنعت خودروسازی این کشور پس از خسارت ناشی از تعطیلات اجباری کرونا در سراسر کشور اتخاذ شده است.

به گزارش پرشین خودرو، این کسر مالیات شامل خودروهای بالای ۳۰۰ هزار یوان نمی شود. پیش از این مالیات خودرو ۱۰ درصد قیمت برچسب خودرو محاسبه می شد اما از این پس برای موتورهای زیر ۲ لیتر ۵ درصد دریافت می شود.

این قانون از اول خرداد تا پایان سال اعتبار دارد.

این تصمیم یکی از مجموعه اقداماتی است که توسط کابینه چین برای احیای اقتصاد پس از سیاست‌های کاهش کرونا به صفر گرفته شده است. تعطیلات ملی اجباری تولید را به شدت مختل کرد و تقاضا را بی پاسخ گذاشت.

همین تصمیم باعث کاهش ۶۰ میلیارد ینی درآمد مالیاتی دولت چین می شود، اما با توجه به اینکه فروش خودرو در آوریل سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد کاهش یافته است، طبیعی است که دولت از ابزارهای خود برای جلوگیری از خسارت استفاده کند. به آن اقتصاد کشور و صنعت خودرو برای استفاده.

پرفروش‌ترین خودروهایی که بیشترین استفاده را از این حالت می‌برند نیسان سیلویو، فولکس واگن لاویدا و هاوال H6 Great Wall هستند.

در سال ۲۰۰۹، فروش در چین ۴۵ درصد رشد کرد و از بازار ایالات متحده پیشی گرفت و به بزرگترین بازار خودرو در جهان تبدیل شد. در عین حال اتخاذ سیاستی مشابه و کاهش چشمگیر مالیات بر فروش خودرو نیز بر این رشد چشمگیر تأثیر داشت.

کوی دونگ شو، مدیر کل انجمن خودروهای مسافری چین، می گوید برآوردها نشان می دهد که کاهش مالیات مشابه می تواند فروش خودرو در چین را تا سال ۲۰۲۲ به دو میلیون دستگاه برساند.

با این حال، به گفته هوانگ یونگ، مهندس ارشد مرکز تحقیقات و فناوری خودرو چین، کاهش مالیات تعداد فروش خودروهای الکتریکی را کاهش می دهد زیرا شامل خودروهای بنزینی می شود.

چین همچنین در حال بررسی تصمیمی برای تمدید یارانه های پرهزینه برای خودروهای برقی است که در سال ۲۰۲۲ منقضی می شود. حتی در سال ۲۰۲۳، این احتمال وجود دارد که پس از این تصمیمات، مالیات خرید برنامه ریزی شده برای خودروهای الکتریکی واجد شرایط با افزایش به حالت عادی بازگردد. هوانگ گفت: “سیاست های تشویقی مانند کاهش مالیات نقش مثبتی در افزایش فروش خودرو در کوتاه مدت دارد.” با این حال، مشوق‌ها و محرک‌های بازار به خودی خود تقاضای واقعی و جدید ایجاد نمی‌کنند، بلکه فقط زمان می‌خرند.»