ماجرای عجیب تغییر وضعیت برخی از برندگان ایران خودرو


بسیاری از شرکت کنندگان در مرحله اول طرح تلفیقی فروش و توزیع خودرو که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت (سمت) اجرا شد، پس از اعلام نتایج اولیه جزو «اولین برندگان» این طرح بودند. در سامانه اعلام شده بود اما الان می خواهند واریز کنند. آنها با پیام “شما برای رزرو قرعه کشی انتخاب شده اید” مواجه می شوند.

به گزارش فارسی خودرو به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، سه شنبه دو هفته پیش (۲۷ اردیبهشت ماه) اولین فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه سفارشی سازی خودرو با عرضه محصولات ششم انجام شد. خودروسازان دولتی و خصوصی به مدت یک هفته (تا سه شنبه ۲۳ خرداد) . پس از پایان مهلت ثبت نام متقاضیان این طرح، قرعه کشی دوشنبه گذشته (۹ خردادماه) برگزار و نتایج با حدود ۳۰ ساعت تاخیر اعلام شد.

در دو روز گذشته تعدادی از دست اندرکاران این سامانه در تماس با این خبرگزاری از مشکلی رایج شکایت کرده اند. به گفته این افراد، پس از اعلام نتایج در ۲۰ خرداد (پیش از تعطیلات)، اسامی آنها به عنوان اولین (عمده) منتخب اولین فروش خودرو در قالب سامانه یکپارچه سفارشی سازی خودرو اعلام شد، اما اکنون می خواهند. برای واریز پول خودرو یا مبلغ آن به حساب. زیرا با پیام «شما یکی از کسانی هستید که قرعه کشی منتخب این دوره از سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را رزرو می کنید» مواجه می شوند.

بر این اساس، این افراد در صورت عدم پرداخت تا مهلت پرداخت تعیین شده تا پایان شب (سه شنبه ۲۴ خرداد) باید منتظر حذف برندگان اصلی از لیست رزرو باشند.

شایان ذکر است اکثر افرادی که با این مشکل مواجه شده اند مشتریان سفارش دهنده محصولات گروه صنعتی ایران خودرو هستند.

یکی از این مشتریان می گوید روز اول اعلام نتایج، در طرح پیش فروش برنده جایزه خودکار تارا شدم. طی این روزها پس از واریز مبلغ به حساب خودرو، مجدداً برای واریز وجه وارد سیستم هستم، اما نمی توانم ثبت نام کنم. چون من در لیست رزرو هستم. امروز صبح با شرکت ایران خودرو تماس گرفتم، پاسخ دادند که مشکلی از طرف ما نیست و تاکنون ۱۵۰۰ نفر با امور مشتریان شرکت تماس گرفته اند. بر همین اساس شماره ای مربوط به امور سیستم دریافت کردم اما به دلیل هجوم تماس ها نتوانستم ارتباط برقرار کنم.

مشتری دیگری که توانسته با وزارت صمت تماس بگیرد، گفت: ما اعلام کردیم که شرکتی مسئول قرعه کشی است و این وزارتخانه تنها ناظر حادثه است.

همانطور که مشخص است، مشکل این است که برندگان اصلی از مهمانان منتخب جدا نیستند.

البته مسئولان ذیصلاح وزارت صمت پیش از این اطمینان داده بودند که این وزارتخانه تنها بر فروش و تخصیص نظارت خواهد داشت. به گفته آنان، ریاست کنترول کاملاً از قوه مجریه جدا بوده و دولت در کارها (به ویژه در فعالیت شرکت های خصوصی) دخالت نخواهد کرد. کار با خودروسازان انجام می شود و دولت نظارت خواهد کرد که کار به درستی انجام شود.

ایران خودرو اغتشاش وزارت صمت را ایجاد کرده و اعلام کرد: لیست افراد منتخب را از وزارت صمت دریافت کردیم و هیچ دخالتی در این کار نداشتیم. امروز چندین مشتری با شرکت تماس گرفتند. اما چون مشکلی نداریم اطلاعات دقیقی نداریم.

سایپا همچنین اعلام کرد که هنوز هیچ ارتباطی مبنی بر این مشکل دریافت نکرده است و در نهایت وزارت صمت اعلام کرد که موضوع در حال پیگیری است.