ماجرای جایگاه ایران خودرو چیست؟


البته تا به حال تصاویر و فیلم هایی از پارکینگ مملو از خودروهای ایران خودرو را در فضای مجازی دیده اید و با عصبانیت با خودروسازان صحبت کرده اید، اما ماجرای پارکینگ ایران خودرو چیست؟

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، یکی از بازیگران این مجموعه تلویزیونی در سفر هوایی از پارکینگ ایران خودرو فیلم هوایی گرفته و در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر می کند.

طبیعتا با توجه به شناخت شخص مورد نظر، این ویدیو به سرعت به یکی از پربازدیدترین سایت های زبان فارسی تبدیل می شود و بقیه ماجرا را بهتر می دانید.

به هر حال حضور هزاران خودرو در پارکینگ ایران خودرو امری قابل کتمان نیست و قصد تخریب سینما و تلویزیون معروف را نداریم، مثلا برخی رسانه های جناحی و سیاسی به نقل از آنها می پرسند چرا سلبریتی های ایرانی دخالت می کنند. و در مورد همه مسائل از سیاسی، هنری گرفته تا پزشکی و غیره نظر بدهید.

البته از آنجایی که دموکراسی بر ایالت حاکم است، همه مجاز به اظهار نظر در همه امور به خصوص صنعت خودرو هستند و از آنجایی که اکثر ما رانندگی بلدیم، می توانیم در مورد صنعت خودرو و مسائل تخصصی آن اظهار نظر کنیم.

البته این موضوع در یکی دو سال گذشته به دلیل تولید ناقص خودرو قابل درک بوده است، اما عجیب به نظر می رسد که در شرایطی که تولید خودروهای ناقص متوقف شده، این مشکل همچنان پابرجاست و به حاشیه کشیده شود.

صنعت خودروسازی ما با مشکلات زیرساختی زیادی مواجه است که می‌توان از آن برای نابودی این صنعت استفاده کرد، اما مونتاژ پارکینگ خودرو که در بدترین حالت روزانه ۲۵۰۰ خودرو تولید می‌کند، قطعاً دور از انصاف است.

جالب اینجاست که حتی نمایندگان شورای اسلامی و نیروی انتظامی هم گاهی با سوار شدن بر موج این ویدئوها این صنعت را تخریب می کنند!

برای درک بهتر بد نیست بدانید که پارکینگ ایران خودرو حدود ۱۰ هزار خودرو ظرفیت دارد که در شرایط امروز تنها چهار روز پاسخگوی ظرفیت تولید ایران خودرو خواهد بود. این رقم بسیار بیشتر از این ارقام دیگر خودروسازان جهان است و گاه به ده ها هزار خودرو می رسد اما هرگز متهم به احتکار خودرو نمی شوند.

جمع آوری این تعداد خودرو در صنعت خودرو کشوری که پروسه شماره گذاری آن هفته ها به طول می انجامد قطعا نمی تواند برای ایران خودرو مشکل ساز باشد. علاوه بر این، از آنجایی که این پارکینگ ها دارای ورودی هستند، خروجی نیز دارند که محصولات فروخته شده از آن خارج می شوند، بنابراین طبیعتا این چرخه پر و تخلیه ادامه دارد.

صنعت خودرو با مشکلات عدیده ای مواجه است که علیرغم آگاهی از مشکلات باید با رحمت برطرف شود و از تخریب آن ها دست بردارد.

تخریب ایران خودرو بر اساس عکس هوایی از سرنشینان آن در شرایطی که این شرکت بر اساس آمار توانسته بود جلوی تولید خودروهای معیوب را بگیرد، خودروها را در پارکینگ تکمیل و عرضه کند، منصفانه نیست.