قیمت عوارض بزرگراه ۱۴۰۱ تا ۱۰۱%!


بسیاری از بزرگراه ها باجه عوارض ندارند و باید عوارض را به صورت آنلاین پرداخت کنید. عدم پرداخت عوارض بزرگراه شامل جریمه می شود.

به گزارش خبرآنلاین از افزایش عوارض بزرگراه ها:

سفر با ماشین شخصی و پرداخت عوارض اگر مسیرتان در بزرگراه است دو کلمه جدانشدنی است. همانطور که می دانید هزینه ساخت و نگهداری بزرگراه ها بسیار بالاست و در بسیاری از کشورها مبلغی را به عنوان هزینه ترانزیت از مسافران دریافت می کنند. وزیر راه و شهرسازی امروز قیمت تعرفه راه تعاونی در سال ۱۴۰۱ را اعلام کرد.

ماجرای عوارض بزرگراه ها و بزرگراه های تعاونی

با توجه به هزینه ساخت بزرگراه، دولت معمولاً با یک شرکت خصوصی برای ساخت و نگهداری همکاری می کند. بزرگراه ها استانداردهای فنی بالاتری دارند و در نتیجه در مصرف سوخت و زمان صرفه جویی می کنند، البته ناگفته نماند که با احداث بزرگراه، تصادفات جاده ای نیز کاهش می یابد. پرداخت عوارض بزرگراه به معنای مبلغی است که برای استفاده از آن بزرگراه باید بپردازید. این مبلغ برای جبران هزینه های بهره برداری، نگهداری و تعمیرات اساسی محاسبه می شود.

نرخ عوارض بزرگراه ۱۴۰۱

نرخ تعرفه سال ۱۴۰۱ بر اساس جدول زیر تا ۱۹ مردادماه به شرح زیر است:

بزرگراه

نرخ عوارض بزرگراه

میزان افزایش قیمت

زنجان – تبریز

۷ هزار تومان

۴۰ درصد افزایش

کاشان_اصفهان

۲۰ هزار تومان

افزایش ۱۰۱ درصدی

پیچ غربی اصفهان

۱۴۵۰۰ تومان

۲۷.۵ درصد افزایش

قزوین – رشت

۱۵۵۰۰ تومان

افزایش ۱۶.۷ درصدی

ساووه – سیلچگان

۱۱۵۰۰ تومان

افزایش ۲۴.۴ درصدی

خرم آباد – پل زال

۲۶۵۰۰ تومان

۲۶.۲ درصد افزایش

تهران _ پردیس

۷۵۰۰ تومان

افزایش ۲۴.۴ درصدی

پل دریاچه ارومیه

۱۱ هزار تومان

۱۹.۳ درصد افزایش

باغ _ منظره

۷۵۰۰ تومان

۲۱.۶ درصد افزایش

کنارگذر شمالی مشهد

۸ هزار تومان

۳۸.۸ درصد افزایش یافته است

اهواز – بندر امام

۶ هزار تومان

افزایش ۲۷.۳ درصدی

ساوا – همدان

۱۰ هزار تومان

افزایش ۲۳.۶ درصدی

پل زال – اندیچک

۱۰ هزار تومان

افزایش ۳۳.۵ درصدی

قم – گرمسار

۲۳ هزار تومان

۲۷.۱ درصد افزایش

تهران – شمال (بخش ۴)

۱۴ هزار تومان

۲۹.۴ درصد افزایش

تهران – شمال (قسمت اول) پیک نیست

۵۰ هزار تومان

افزایش ۳۵ درصدی

تهران – شمال (بخش ۱) پیک

۷۰ هزار تومان

۴۱.۹ درصد افزایش

تهران – شمال (تونل البرز) پیک ندارد

۳۰ هزار تومان

تهران – شمال (تونل البرز) پیک

۵۰ هزار تومان

تهران – شمال (کل) غیر ساعت

۹۴ هزار تومان

افزایش ۱۸.۹ درصدی

تهران _ شمال (کل) پیک

۱۳۴ هزار تومان

افزایش ۱۸.۹ درصدی

هیمت _ کرج

۱۱۵۰۰ تومان

افزایش ۳۵ درصدی

سرریز جنوب

۳۴ هزار تومان

پرداخت هزینه ها به صورت آنلاین

مدت زیادی از پرداخت آنلاین عوارض می گذرد و در برخی بزرگراه ها دیگر باجه عوارضی وجود ندارد. برای پرداخت هزینه ها کافی است به اپلیکیشن های پرداخت معتبر مراجعه کنید. تاپ، ابر اپلیکیشنی که توسط بانک پارسیان طراحی شده است، یکی از معدود اپلیکیشن هایی است که خدمات پرداخت عوارض بزرگراه را ارائه می کند. برای پرداخت عوارض از طریق تاپ کافیست به قسمت خودروها در بالا مراجعه کرده و با لمس گزینه عوارض بزرگراه پس از ثبت پلاک و مشاهده استعلام مبلغ خلافی را بدون هیچ هزینه ای پرداخت نمایید.

نکته مهم: با شارژ کیف پول خود در Top Super Application، به محض اینکه از هزینه عبور عبور کنید، مبلغ کارمزد به طور خودکار از موجودی کیف پول شما در امنیت کامل پرداخت می شود. کافی است کیف پول خود را فعال کرده و پلاک خودرو را در تاپس ثبت کنید و بلافاصله پس از انجام کارمزد مبلغ از موجودی شما کسر می شود.

جریمه برای عدم پرداخت هزینه ها

همانطور که گفتیم در بسیاری از بزرگراه ها برای پرداخت عوارض بزرگراه هزینه ای دریافت نمی شود و باید عوارض بزرگراه را به صورت آنلاین پرداخت کنید. عدم پرداخت عوارض بزرگراه شامل جریمه می شود. پس از گذراندن هزینه تا ۷ روز فرصت دارید تا هزینه خود را بدون جریمه از طریق تاپ پرداخت کنید و پس از ۷ روز باید مبلغ هزینه راه پله را پرداخت کنید و طی چند روز آینده نحوه محاسبه هزینه پله اعلام خواهد شد.

بالا، چندین برنامه در یک برنامه

برنامه فوق العاده به معنای برنامه ای است که از ۰ تا ۱۰۰ سرویس مربوط به یک دامنه خاص را در اختیار کاربران قرار می دهد. با نصب برنامه Super Top دیگر نیازی به دانلود بسیاری از برنامه های پولی ندارید. با ارائه بیش از ۷۰ سرویس کاربردی علاوه بر خدمات پرداخت عوارض بزرگراه، با شما همراه باشید. کارت به کارت، خرید مرسوله و بسته، موجودی، پرداخت قبوض، جریمه، طرح ترافیک و آلودگی هوا به همراه خدماتی مانند خرید بلیط هواپیما، اتوبوس، قطار، رزرو هتل و تور، نیاز به دانلود چندین برنامه های کاربردی.