فایر باکس یا فایر باکس چیست؟


فایر باکس یک تجهیزات ایمنی است که طبق قانون باید در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد نصب شود. در جعبه آتش نشانی تجهیزات و ملزومات لازم برای مقابله با آتش سوزی مانند کپسول، قرقره شلنگ آتش نشانی و سایر تجهیزات کمک های اولیه به منظور مهار آتش و کاهش خسارات احتمالی ناشی از آتش سوزی در هنگام وقوع حادثه تعبیه شده است.

جعبه آتش نشانی و ابزار موجود در آن تجهیزات اصلی آتش نشانی در هنگام آتش سوزی ساختمان هستند. مردم همیشه سعی کرده اند از قبل برای مقابله با آتش آماده شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه تجهیزات اطفای حریق و لزوم استفاده از آن برای اطمینان از ایمنی و جلوگیری از آسیب های ناشی از آتش سوزی در ساختمان ها، نیاز به روش های مختلفی برای استفاده از تجهیزاتی مانند کپسول های آتش نشانی و کپسول های آتش نشانی احساس می شود. از چشم همه پنهان است بنابراین استفاده از جعبه های آتش نشانی به عنوان یکی از عناصر مهم در طراحی و ساخت ساختمان ها و سازه های مختلف ضروری است.

فایر باکس یا فایر باکس چیست؟

یکی از بهترین و کارآمدترین دستگاه ها در سیستم اطفای حریق دستی در ساختمان های اداری، مسکونی، کارگاهی و غیره، جعبه آتش نشانی است که در حال حاضر یکی از مفیدترین و موثرترین تجهیزات اطفای حریق برای اطفاء حریق در شروع یک آتش سوزی می باشد. آتش سوزی و به کاهش گرمای محیطی، کاهش دود و جلوگیری از آتش سوزی کمک می کند. همچنین برای اطفای کامل آتش توسط آتش نشان ها می توان از کپسول های آتش نشانی استفاده کرد.

در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعات مفید و دقیقی در مورد فایر باکس و ارائه بهتر آن در اختیار شما قرار دهیم و برای این منظور با انواع فایرباکس شروع می کنیم.

انواع مختلف فایرباکس

این جعبه ها به طور کلی شامل موارد زیر می باشد که بنا به نیاز مصرف کننده و نظر کارشناسی دکوراتور به صورت سفارشی ساخته می شود.

کپسول آتش نشانی تک و دو محفظه، کپسول آتش نشانی افقی دو محفظه، کپسول آتش نشانی سه محفظه، جعبه ذخیره سازی کپسول آتش نشانی، جعبه ایستاده دو طبقه (دو کابین عمودی).

جعبه آتش نشانی تک کابین برای نگهداری اقلامی مانند قرقره، شیلنگ، شیر، نازل و سایر اتصالات مانند کپسول، جفت نازل-شلنگ و غیره طراحی شده است. فایرباکس دو محفظه همانطور که از نامش پیداست فایرباکس دو محفظه دارای دو محفظه و یک درب می باشد. مصرف کنندگان می توانند از یک محفظه برای نگهداری اقلام و دیگری برای قرار دادن کپسول های آتش نشانی استفاده کنند.

جعبه آتش نشانی سه کابین یا سه کابین همان جعبه آتش نشانی دو محفظه است. امکان نگهداری شیلنگ های برزنتی، کپسول های آتش نشانی، تجهیزات سیستم خشک و قرقره شلنگ آتش نشانی وجود دارد. این جعبه فضای بیشتری نسبت به جعبه های دوبل دارد.

جعبه کپسول آتش نشانی دو طبقه (دو کابین عمودی) امکان قرار دادن اتصالات در فضای بالایی جعبه های دو طبقه کپسول آتش نشانی وجود دارد. همچنین برای جلوگیری از خرابی و سرقت می توانید دو تا سه خاموش کننده پودری، گازی یا دی اکسید کربن را در کف این جعبه قرار دهید.

نکات مهم هنگام خرید کپسول آتش نشانی

هنگام انتخاب کپسول آتش نشانی برای خرید این تجهیزات باید به نکات مهمی توجه کرد که از جمله این موارد مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در فایرباکس طول شلنگ مورد استفاده نباید از ۲۰ متر بیشتر باشد
  • فشار سیستم آبرسانی باید ۲.۲ بار یا ۲۲۰ Pa باشد
  • اگر سیستم اطفاء حریق ساختمان شما طوری طراحی شده است که قرقره از جعبه خارج می شود، باید از شیلنگ و قرقره آتش نشانی جداگانه در ساختمان خود استفاده کنید.
  • شیلنگ آتش نشانی مورد استفاده باید دارای دبی حداقل ۴۵ لیتر در دقیقه باشد.
  • کلیه تجهیزات مورد استفاده در جعبه آتش نشانی باید دارای مقاومت هیدرواستاتیکی ۱۲ بار بوده و آزمایشات لازم بر روی آن انجام شود.

یک کپسول آتش نشانی بخرید

نصب کپسول آتش نشانی

فایرفاکس باید در مکان های مناسب نصب شود. سایت های خوب بخش هایی از یک ساختمان هستند که به راحتی و به سرعت قابل دسترسی هستند. این به افراد اجازه می دهد در صورت آتش سوزی فرار کنند و در سریع ترین زمان ممکن به جعبه های آتش برسند.

به طور کلی، نصب دیوار فایرفاکس هم به عنوان دسکتاپ و هم به صورت داخلی امکان پذیر است. این جعبه ها تا ۱۳۰ سانتی متر بالاتر از سطح زمین نصب می شوند و بنابراین در دسترس افراد در هر سنی قرار دارند. ضمناً فای باکس ها نباید بیش از ۳۰ متر از هم فاصله داشته باشند در غیر این صورت مشکل تداخل ایجاد می شود.

همانطور که گفته شد، کپسول های آتش نشانی باید در مکانی مناسب و در دسترس نصب شوند که به وضوح قابل مشاهده باشد. اگر کپسول های آتش نشانی در پشت دیوارها یا در مکان هایی نصب شوند که دسترسی افراد در ساختمان وجود ندارد، دسترسی به آن ها بسیار سخت است و می تواند باعث آسیب بیشتر شود. معمولاً بهترین مکان برای نصب جعبه های آتش نشانی، درهای ورودی و خروجی، پله ها، نردبان های فرار و غیره است.

در نتیجه

جعبه های آتش نشانی از اساسی ترین اجزای سیستم های اطفای حریق هستند که در مراحل اولیه تشخیص حریق مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین با استفاده از تجهیزات اطفای حریق می توان به سرعت آتش را مهار کرد و تاخیر ایجاد کرد تا ساکنان گرفتار در حریق به راحتی محل را ترک کنند.

شیرهای آتش نشانی مهمترین بخش تامین آب برای اکیپ های عملیاتی هستند زیرا شیرهای آتش نشانی را به شبکه آتش و دود متصل می کنند. محتویات جعبه های آتش نشانی شامل کپسول های آتش نشانی و شیلنگ های آتش نشانی می باشد. از دیگر موارد موجود در فایرفاکس برای نگهداری تجهیزات آتش نشانی و لوازم ضروری می توان به قرقره و شیر آتش نشانی اشاره کرد.

منبع: ایمن باشتاز