عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و آهن معده) چیست؟


عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و آهن معده) چیست؟

جراحی کاهش وزن ممکن است تصمیم درستی برای کسانی که سعی در کاهش وزن دارند ، نباشد. بای پس معده یا تکنیک های واژینال اندازه معده را کاهش می دهد. به دلیل کوچک شدن معده ، فرد زودتر احساس سیری می کند و احتمال اینکه بخواهد غذا بخورد کمتر است. این روش ها جذب غذا را کاهش می دهد. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون توجه دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید دقیقاً بفهمد چه اتفاقی قرار است رخ دهد ، مانند خطرات پیش رو. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که در طولانی مدت بعد از عمل باید شیوه زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهید. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی لاغری را ندارد.

کاهش وزن در افرادی رخ می دهد که بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند یا شاخص توده بدنی (BMI) آنها 40 یا بیشتر است و افرادی که با موفقیت از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی استفاده می کنند. با پزشک خود در مورد اینکه آیا جراحی برای شما مناسب است صحبت کنید. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع جراحی های لاغری که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م mostثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. روشهای کاهش وزن به شرح زیر است:

عملکرد حلقه معده

عملکرد حلقه معده

در حال حاضر ، بانداژ معده یک روش معمول برای کاهش وزن با قرار دادن یک حلقه در قسمت فوقانی معده است که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از مری به قسمتی از حلقه بالای حلقه منتقل می شود. از آنجا که این قسمت از اندازه معده قبلی کوچکتر است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس بهتری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از بالا به پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که موقعیت خود را پس از عمل جراحی تغییر دهند تا میزان غذایی که بیمار می تواند مصرف کند تغییر کند. برای اعمال این اصلاح ، حلقه معده باید به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و از طریق این درگاه تنظیم شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز به همراه دارد. حلقه معده ممکن است لغزیده ، فرسوده شده و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید آن را تعویض کرد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در طول عمل بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت پاره می شود و کیسه کوچکی (تکه) در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از روده کوچک فوقانی به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذایی که می خورید جذب می شود. علاوه بر این ، چون چرک جدیدی که تولید می شود کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، بیمار قادر به غذا خوردن است و در نهایت میزان جذب کالری توسط فرد کاهش می یابد.

غلاف معده

غلاف معده

در طول غلاف معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه کوچکتر از معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به جلوی روده متصل می شود. با این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار فقط قادر است مقدار کمی غذا مصرف کند و بعد از غذا برای مدت طولانی تری احساس سیری و سیری می کند. غلاف معده از نظر میزان کاهش وزن پس از جراحی کمتر از سایر جراحی ها مثر است.

بادکنک داخل معده

بادکنک داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان ، در نهایت به معده وارد مری می شود و یک بادکنک سیلیکونی در معده بیمار قرار می گیرد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. هنگامی که بادکنک در معده است ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

ناهنجاری صفراوی صفراوی

ناهنجاری صفراوی صفراوی

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود.در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. با این حال ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که معمولاً برای هضم منجر به آنزیم های صفراوی و لوزالمعده به قسمت فوقانی روده کوچک می شوند) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث ایجاد نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. ناهنجاری های بیوپانکراسی جراحی پیچیده ای هستند و باید توسط یک جراح مجرب انجام شوند.

محدودیت های تغذیه ای بیمار بعد از عمل چیست؟


مهم این است که دستورالعمل های تغذیه و ورزش پزشک را رعایت کنید. برای کاهش وزن بعد از جراحی ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. بیمار دستورالعمل های دقیق دریافت می کند که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … مصرف می کند. می توانید غذاهای سخت تر بخورید. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا آخر عمر مکمل های خاصی را زیر نظر پزشک مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ، تغییر شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. عوارضی ممکن است بعد از جراحی ایجاد شود که خطر آن با توجه به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی متفاوت است. همچنین ، برای برخی از افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن آنها کمک نکند.

هر نوع عمل کاهش وزن با خطرات کلی همراه است. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید بیهوشی عمومی را دریافت کند و اگر بیمار چاق باشد ، این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، احتمال کمی وجود دارد که لخته های خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز ورید عمقی) پس از عمل ایجاد شود و پزشک شما اغلب داروهایی برای کاهش این خطر تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از جراحی کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و روی پوست در ریه ها یا در محل زخم بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که به هیچ وجه آنقدرها هم جذاب نیست و لباس مناسب فرد نیست. برای حل این مشکل ، ممکن است جراحی دیگری انجام شود که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که عمل های لاغری عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، کویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه دارد.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید