علل غش – سنکوپ در جوانان


علل غش – سنکوپ در جوانان

غش می تواند در هر سنی و در هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان گفت این عارضه در افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن بی اطلاع هستند.

شاید این مقاله این تمایل را برای شما ایجاد کند که دلیل درمان را بدانید. در این مقاله قصد داریم این عارضه را جدا از علت بیماری تا درمان مورد بررسی قرار دهیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن غش یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل غش کردن

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها می توانند به دلیل تغییر ناگهانی موقعیت بدن باعث غش شوند.

تعیین علت غش و بیماریهای زمینه ای نیز مهم است. با این حال ، بسیاری از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین سنکوپ و یک دلیل رایج برای مراجعه به بخش های اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “گشاد کننده عروق” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” پیش از آن ایجاد می شود. بیهوشی فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث غش شوند ، که می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال شدید را نشان می دهند:

کسانی که آن را از طریق تمرین تجربه می کنند.

کسانی که تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب را تجربه می کنند.

کسانی که غش مکرر یا مرگ ناگهانی در خانواده خود دارند.

    غش قلب

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر بیماریهای مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ممکن است به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود یک بیماری جدی پزشکی ، آزمایش اضافی بستری لازم است. شرایطی که ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین می کند شامل موارد مختلف آریتمی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است یک مانیتور قلبی قابل کاشت خارجی یا سرپایی مورد نیاز باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای جدی قلبی می تواند غش را در افراد مسن تشدید کرده و پس از 70 سالگی به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل:

• حالت تهوع

• کراوات

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که ناگهان قرمز می شود یا سرما می خورد.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشادی مردمک چشم

• به نظر می رسد که صداها ناگهان بیش از حد پیش می روند.

سبکی ، افتادگی بدن یا احساس گویی سر و بدن بی وزن هستند.

• بیحس

• سرگیجه

• احساس سرگیجه یا حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    قلب همزمان در جوانان

مروری بر جوانان و عوامل خطر

غش کردن یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که از بیماری قلبی رنج نمی برند اما در حالت ایستاده دچار غش شده اند یا استرس یا محرک های موضعی خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلب را تجربه کنند.

سنکوپ قلب در افراد زیر 60 سال بیشتر در معرض خطر است. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در کار غش در هنگام خواب معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی وراثت.

    قلب همزمان در جوانان

آیا نیاز به مراجعه همزمان به پزشک دارید؟

غش معمولاً یک بیماری جدی را ثابت نمی کند ، اما بهتر است از پزشک خود مطلع باشید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• چندین بار بیهوش شد.
بیش از دو دقیقه طول کشید تا او بهبود یابد.
• شما شک دارید که ممکن است باردار باشید.
• در صورت بیهوشی ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت غش را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان بارداری تست بارداری
• نوار قلب (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و نظارت بر ضربان نامنظم قلب
• آزمون جدول کج برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• روایت آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است این رویداد را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپی

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان جلوگیری از دوره های غش است.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• مصرف داروها یا تغییر داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: ممکن است پزشک به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر مصرف کنید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن قفسه هایی در زیر پاهای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرک ها” که باعث ایجاد یک دوره همزمان می شود.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت ضربان قلب برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط در بیماران با شرایط خاص لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط در بیماران مبتلا به بیماریهای خاص مورد نیاز است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. افراد مبتلا به سنکوپ ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوند ، از جمله معاینه کامل فیزیکی و سابقه پزشکی ، فشار خون و ضربان قلب.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه می دهد. آزمایش های دیگر مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان در سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماریهای مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی انجام شود.

4. اگر ارزیابی اولیه واضح نباشد ، “آزمایش شیب” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگام خوابیدن روی تخته و خم شدن تخته اندازه گیری می شود. بیماران مبتلا به NMS معمولاً در شیب به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب بیهوش می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، گردش خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و شرایط پزشکی شدید معمولاً در مراقبت های سرپایی قابل درمان هستند. افراد مسن ممکن است از یک رویکرد جامع برای کار با سالمندان سود ببرند.

6. برای افراد کم آب ، افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند در جلوگیری از غش مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای ضد فشار خون و دیورتیک ها – برای کسانی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7- مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای بیشتر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در بیماران مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز ممکن است به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی مطالعات نشان داده اند که با غش مکرر ، کیفیت زندگی بزرگسالان و کودکان بیمار رو به وخامت می رود ، با این حال ، مطالعات بهتر طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکردی باشد. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکرد به عنوان یک نتیجه احتمالی و همچنین درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص و درمان علت غش نیاز به مشاوره تخصصی دارد. خوشبختانه امروزه بسیاری از کلینیک های پزشکی می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر ، با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت ، ممکن است یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، برای درمان با این مرکز تماس بگیرید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید