علت و درمان سوختگی های شبانه (توسط متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجایی که یکی از مهمترین راه های درمان سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در ادامه شش علت اصلی سوختگی پا را بررسی می کنیم.

دلیل سوزاندن پاهای شبانه: پاسخ متخصص

احساس سوزش پاها در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از بیماران دیابتی هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز زیاد در بدن به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا مشخص شود اعصاب شما به طور عادی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، درمان درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر در ساق پا احساس سوزش و سوزن سوزن شدن دارید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تأثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش در پاهای خود می کنند که در شب بدتر می شود. البته اگر علائم دیگری ندارید که باعث سوزش پاها شود ، این نوروپاتی محسوب می شود.

همچنین ممکن است گرفتگی های مکرر پا را تجربه کنید. از آنجا که درمان نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل سطح قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و همچنین افراد مبتلا به دیابت سالها ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و افرادی که کنترل چندانی بر سطح قند خون خود ندارند رخ می دهد.

اگر در حال حاضر نوروپاتی دردناک دارید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 درصد از افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های تهیه شده از فلفل چیلی (کپسایسین) است. این کرم ها را روی پای خود می مالیم تا بی حس شود. خبر خوب این است که اگر یکی از درمان ها بهبود نیابد ، درد نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوختگی های شبانه: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار دادن پاها را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که باعث ایجاد گرما ، قرمزی و سوختگی می شود.

یک مثال رایج در این مورد ، قوس بزرگ در وسط پا است. در این حالت قسمت های کوچکتر پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین برجستگی های پاشنه و جلوی پا بار اصلی است. هرگونه اختلاف در طول پاها می تواند این مشکل را ایجاد کند ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت یک پا وزن بیشتری نسبت به پای دیگر دارد.

20 راز زبان شما در مورد سلامتی شما به شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط مربوط به سلامتی پا مانند میخچه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم به وضوح قابل مشاهده است ، همچنین می تواند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کرده و به طور بالقوه باعث سوزش پا شود.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها می رود آسیب می بیند. مسیر این عصب یک مسیر طولانی از ستون فقرات تا پا است و در هر نقطه ، در هر نقطه از این مسیر ، می تواند منجر به علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. این امر در اثر افزایش و کمبود قند خون در دراز مدت ایجاد می شود که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض جانبی به تدریج ایجاد می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معنی است که احساس سوزش پا تشدید می شود یا حتی کاملاً بی حس می شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و غیره است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که به دلیل التهاب عصب پوشاننده آن ناحیه ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا بین انگشتان سوم و چهارم ظاهر می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

در این شرایط ، اگر کفش تنگ یا باریک بپوشید ، درد و سوزش پا بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب بیشتر دچار افسردگی و تحریک می شود.

چه بخوریم و برای تضعیف بدن چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاهی را برای تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و اعصاب مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای موجود در تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب عبارتند از وجود یک پای صاف ، خار ، کیست یا تاندون متورم در تونل که عصب را گرفته و فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختار تونل. شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. چندین نقطه دیگر در طول عصب وجود دارد که می توانند تحت فشار قرار گیرند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها که می توانند باعث آسیب دیدگی شوند ، اعصاب ما نیز آسیب می بینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش پا می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، اگر پای کسی به پای شما برخورد کند ، چیزی روی پای شما بیفتد ، یک توپ فوتبال به پای شما بخورد و غیره ، یا بسیار شدیدتر باشد و در ستون فقرات عصب از آنجا می آید..

6- عفونت قارچی پا (عفونت قارچی)

قارچ پا نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث سوزش موقتی و خاصی در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی لایه بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، لایه برداری ، قرمزی ، خارش ، سوختگی و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی با تغذیه قارچ از کراتین باعث تحریک می شوند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و استفاده از داروی ضد قارچ و مراقبت های لازم در خانه کافی است.

نکاتی که پاهای شما به شما در مورد سلامتی شما می گویند!

سایر دلایل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، الکلیسم ، نارسایی کلیوی ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای ، یا اختلالات ارثی مانند بیماری دندان شارکو ماری. ماری توت). سوزش پاها نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی وجود ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید