علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و همچنین در عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای با منشاء حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از رژیم غذایی کافی از این منابع استفاده نکنید ، احتمال کمبود آن وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 اغلب دارای پوست و چشم های کم رنگ یا زرد هستند. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از آن هستند که از مغز استخوان خارج شده و وارد جریان خون شوند. بنابراین ، تعداد کمی از گلبول های قرمز در خون گردش می کنند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. به دلیل شکنندگی گلبول های قرمز ، بسیاری از آنها تجزیه می شوند که باعث افزایش بیلی روبین می شود. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. بیلی روبین بالا باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. زیرا بدن ویتامین B12 کافی برای تولید گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب در اثر یک بیماری خود ایمنی به نام کم خونی خطرناک ایجاد می شود. افراد مبتلا به چنین کم خونی پروتئین مهمی به نام عامل داخلی تولید نمی کنند. عامل داخلی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است زیرا به ویتامین B12 متصل شده و جذب آن را در روده افزایش می دهد.

احساس سوزن سوزن شدن

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی قادر به عملکرد صحیح نیست. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزن سوزن شدن شبیه به سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً در کم خونی رخ می دهد.

ویتامین B12

تغییر در حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند باعث تغییر راه رفتن شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت در کمبود B12 تشخیص داده نشده در افراد مسن شایع است ، زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال ، جلوگیری یا رفع شکاف ها می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در جوانان با کمبود شدید مشاهده شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

گلوسیت اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. در گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر می کند ، دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را لغزنده کند ، زیرا برجستگی های کوچک حاوی جوانه های چشایی از زبان ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند عادات غذایی و گفتاری شما را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوختگی و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است دچار تنگی نفس و سرگیجه شوید. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز برای رساندن اکسیژن کافی به سلول های بدن است.

اختلال در بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. زمانی رخ می دهد که کمبود B12 درمان نشده منجر به آسیب به سیستم عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی منتقل شده از چشم به مغز را مختل کرده و بینایی را مختل کند. به این حالت نوروپاتی بینایی می گویند.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی و مغزی مانند افسردگی و زوال عقل در ارتباط است. هموسیستئین با کمبود B12 بالا می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغزی را مختل کرده و منجر به نوسانات خلقی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان کمکی ممکن است علائم را در برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

آشنا شوید: کپسول Health Brest Complex B

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، بخشی از روده ، با جراحی برداشته شده اند و کسانی که متفورمین ، گیاه خواران و داروهای ضد اسید مصرف می کنند به دلیل دیابت در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را دشوار کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود B12 سطح اسید فولیک را کاهش می دهد. در مورد کمبود اسید فولیک ، ممکن است کمبود ویتامین B12 پنهان باشد و مشکل اصلی قابل مشاهده نباشد.

نویسنده طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید