علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که چندین بار خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به اندازه طبیعی باشد.

افزایش سطح کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. علت چربی خون بالا و پرهیز از خوردن زیاد ، فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و ناسالم.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی آن چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با مصرف غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای ارزش است که اگر بیش از حد ناسالم باشد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی عواملی هستند که سطح تری گلیسیرید خون را افزایش می دهند.

افراد نشسته یا نشسته ممکن است سطح تری گلیسیرید بالایی را نشان دهند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در هر سلول بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه به داخل و خارج سلول ها ترشح می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی پایین

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن تولید می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول ناشی از مصرف غذا در بدن است. مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی کلسترول را در بدن ما وارد می کند. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، لزوماً به سطح کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا برای عملکرد طبیعی کبد ، نخاع و مغز به کلسترول نیاز دارد.

کلسترول همچنین برای بدن لازم است تا بتواند سلول های خاص و هورمون های خاصی را تولید و نگهداری کند و همچنین ویتامین D تولید کرده و ویتامین های محلول در چربی را جذب کند.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره رگ ها می چسبد و عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان آن را در فرد کاهش می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از افراد دچار حملات قلبی و سکته مغزی می شوند.

VLDL:

VLDL حاوی بیشتر گلیسیریدهای بدن است. این ذرات باعث رشد ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با رشد آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر VLDL بالایی دارید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید و بلافاصله درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، بخاطر کلسترول خوبش مشهور است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری از مردم ، سوال اساسی این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ سطح مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، مقدار مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا سطح چربی خون طبیعی باشد ، در غیر این صورت ، اگر کم یا بسیار زیاد باشد ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایشات انجام شده

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان چربی خون بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که 12 ساعت قبل از آزمایش ، به غیر از نوشیدن آب ، هیچ چیز دیگری ننوشید.

چربی خون بر حسب میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL زیر 3 مول / لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که سطح کلسترول شما بالاتر از L.5 / mmol است و سابقه یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

به یاد داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که سطح چربی خون بالایی دارد. بنابراین ، شما باید سعی کنید سطح چربی خون خود را عادی کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

در افرادی که چربی خون بالایی دارند ، این علائم ظاهر می شود:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر سطح چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است دائماً خواب آلود باشید.

• این افراد احساس سوزش و گرم شدن در کف پا می کنند.

آنها در ناحیه ساق پا و کف پا احساس درد می کنند.

• این افراد احساس سردرد و مشکلات می کنند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• مردم وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از مصرف غذاهای چرب دچار ضربان قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با نوشیدن آب ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون ، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید بود زیرا با افزایش سطح کلسترول خون ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و باعث تنگ شدن و تنگ شدن شریان ها می شود و در نتیجه خون رسانی کمتری به بدن و در نتیجه توانایی قلب ایجاد می شود. دریافت خون بدون اکسیژن

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

علاوه بر این ، هنگامی که خون رسانی به اندام ها ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز نمی توانند به طور عادی کار کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماری های زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید به جای غذاهای سرخ شده از غذاهای بخارپز ، پخته و کبابی استفاده کنند. این افراد باید از شیر ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید مصرف گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و از گوشت های سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید