عدم وجود امنیت؛ آیا تولید پالایشگاه ابو فارس و ایجاد فرصت شغلی برای آن ارزش دارد؟


در شرایط محاصره که امکان سرمایه گذاری خارجی در ایران وجود ندارد، بخش خصوصی به عنوان یکی از منابع تامین مالی پروژه های صنعتی و انرژی اهمیت مضاعف دارد. متاسفانه حلقه مفقوده سرمایه گذاری داخلی امنیت است.

به گزارش پارچین خودرو، عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، تضمینی، امنیتی، تشویقی، معافیت مالیاتی، حمایت از سرمایه گذاری و سرمایه گذار از جمله عوامل موثر بر سرمایه گذاری هستند. در این میان سرمایه‌گذارانی هستند که برای اخذ مجوزهای لازم و استعلام قانونی از هفت‌خان عبور می‌کنند و تاخیر در راه‌اندازی پروژه باعث افزایش هزینه‌های عملیاتی و زیان‌دهی می‌شود.

پالایشگاه نفت در منطقه بسیار محروم ابول فارس رامهرمز استان خوزستان با سرمایه یک میلیارد دلار با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز تولید فرآورده های پالایشگاهی با استاندارد ۵ یورو و محصولات پتروشیمی حدودا ۴۰۰۰ نفر غیر مستقیم و ۱۲۰۰ نفر بعد از بهره برداری کار دارند.

روی دیگر سکه، پالایشگاه نفت ابوفارس علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، تحریم ها را خنثی کرده و به صادرات نفت خام وابسته نیست و زنجیره ارزش صنعت نفت را که جزو اولین گروه های بخش خصوصی است، توسعه می دهد. نفت خامی که محصولات پتروشیمی تولید می کند و درآمد ارزی دارد. البته مهم ترین نکته در این نوع سرمایه گذاری ایجاد فرصت های شغلی غیرمستقیم برای ۷۰۰۰ نفر و بیشتر است چرا که در زمان ساخت پروژه و پس از راه اندازی آن در منطقه محروم ابوالفارس نیاز به یک مدرسه، یک ساختمان، یک درمانگاه، یک فروشگاه و غیره. این زیرساخت ها به پروژه صنایع مادر در منطقه برمی گردد. وقتی یک پالایشگاه نفت در این منطقه ساخته می شود، با آن صنایع دیگری ایجاد می کند.

پالایشگاه پتروشیمی ابوفارس هر روز با بحران جدیدی دست و پنجه نرم می کند و بر شور و شوق سرمایه گذار بخش خصوصی سایه می اندازد و ممکن است فکر کند که اگر این سرمایه را در بانک واریز می کردم، از همه اینها سود آسانی به دست می آوردم. آسان مال خودم! یا اگر از این سرمایه در خارج از کشور برای خرید ملک، سرمایه گذاری در بازارهای سهام خارجی و پروژه های خارجی استفاده کنید، بسیار سودمند خواهد بود.

پروژه پالایشگاه نفت ابوفارس از ابتدای شروع پروژه با مشکلاتی مواجه بوده است که همگی در نوع خود غافلگیر کننده هستند. زیرا به جای تسهیل امور مربوطه، تنها مانع تراشی و گاه سیاه نمایی بر سر راه پروژه بود.
در این میان انتظار می رود نیروی انتظامی رام هرمز به عنوان مسئول تامین امنیت در راستای تامین امنیت پروژه پالایشگاه ابوفارس تلاش بیشتری کند.

هر دولتی امنیت، بهداشت و آموزش رایگان را برای شهروندان خود فراهم می کند، چه برسد به یک شخص حقیقی یا حقوقی که می خواهد میلیاردها دلار سرمایه خود را با هدف ایجاد تولید، اشتغال و توسعه یک منطقه محروم و بکر هزینه کند. این را هم مقامات محلی و هم مردم بومی منطقه به رسمیت می شناسند.

بنابراین تا دیر نشده مسئولان و مردم رامهرمز و ابوفارس باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا از درد سرمایه گذار بکاهند تا پروژه اجرا شود و چشم انداز روشنی برای منطقه محروم ابوفارس که همان آینده است بیاندیشند. . زندگی فرزندان آنها به تضمین امنیت سرمایه گذاری و سرمایه گذاران خصوصی بستگی دارد. زمانی که صنعت نفت در قرن گذشته به وظیفه خود در قبال مناطق محروم نفت و گاز مانند ابوالفارس عمل نکرد و اکنون که سرمایه گذار پیدا شده و نقش دولت را در سرمایه گذاری، ارزش آفرینی، تولید بر عهده گرفته است. و کار، باید قدردانی کرد و با حمایت سرمایه گذار بخش خصوصی در سال «دانش تولید و ایجاد اشتغال» از فرار سرمایه جلوگیری کرد.

منبع: نفت ما