عدم قطعیت و رشد قیمت؛ نگه داشتن خریداران در صف / قدرت چانه زنی برای خریداران واقعی در بازار صعودی


/ اختصاصی / تاثیر اخبار مذاکرات بر تغییر کانال های قیمتی در بازار خودرو;

قیمت خودرو در بازار به متغیرهای زیادی بستگی دارد که البته واردات، افزایش تولید و نتایج برجام از جمله آنهاست. بنابراین از ابتدای هفته جاری و در واکنش به برخی اخبار منفی از مذاکرات و رشد پی در پی قیمت دلار، قیمت ها در بازار خودرو افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار پارچین خودرو، با وجود اینکه هفته هاست بازار خودرو در رکود عمیقی به سر می برد و قیمت ها تا حدی به ثبات رسیده است، اما در روزهای اخیر در واکنش به افزایش قیمت دلار و انتشار خبر توقف قیمت ها. مذاکرات، قیمت خودروهای داخلی و بیشتر خودروهای مونتاژی و خارجی افزایش یافته است.

البته به گفته بسیاری از کارشناسان افزایش قیمت ها به معنای برداشتن سایه رکود از بازار خودرو نیست و این افزایش قیمت نتیجه انتظار بازار و فروشندگان خودرو برای افزایش قیمت دلار است. رکود همچنان بخشی از بازار خودرو است.

اما طولانی شدن روند مذاکرات برجام و انتشار اخبار مثبت و منفی از نتیجه مذاکرات در کنار تغییرات نرخ دلار باعث شد تا بازار خودرو به دلیل نوسانات قیمتی با بلاتکلیفی شدید مواجه شود و بسیاری از مردم در صف برای کاهش قیمت همچنان منتظر باش

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در این خصوص معتقد است که بلاتکلیفی در بازار بیشتر ناشی از اخبار مثبت و منفی سیاسی، نوسانات ارزی و موضوع واردات خودرو است که این عوامل بازار را به ورطه عمیقی کشانده است. چرت.

آرزوی مبارکوی با تایید اینکه ماه ها این رکود بر بازار حاکم بود، به خبرنگار پارچین خودرو گفت: اگرچه در واکنش به اخبار مذاکرات و افزایش قیمت دلار، قیمت ها در بازار افزایش یافت، اما همچنان افزایش شدیدی وجود دارد. . رکود در بازار خودرو و بلاتکلیفی مانع از مراجعه مشتریان به خرید خودرو می شود.

وی توضیح داد: بررسی قیمت ها در هفته جاری نشان از افزایش قیمت ها نسبت به هفته گذشته دارد به طوری که قیمت خودروهای داخلی بین ۲ تا ۷ میلیون و خودروهای مونتاژی تا ۲۰ میلیون تومان افزایش یافت.

موتمانی در عین حال معتقد است در این بازار خریداران واقعی خودرو همچنان قدرت چانه زنی دارند و در صورتی که ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از قیمت بازار به فروشندگان عرضه کنند، می توانند خرید کنند.

این مقام صنفی در ادامه با یادآوری شرایط فعلی بازار خودرو و تبدیل خودرو به کالای سرمایه ای گفت: البته عدم تناسب بین عرضه و تقاضای خودرو نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت ها در بازار است و اگر عرضه از تولید کنندگان خودرو با تقاضای بازار مطابقت ندارد، البته قیمت ها افزایش خواهد یافت.

معتمانی با اشاره به تاثیر مذاکرات برجام و آزادسازی واردات خاطرنشان کرد: با وجود نوسانات دلار و رشد قیمت، به دلیل عدم اعلام جزئیات واردات و اینکه چه خودروهای خارجی هستند، همچنان خریداران و حتی فروشندگان زیادی وجود دارد. با چه قیمتی وارد بازار می شوید از خرید خودداری کنید.

به گفته وی، قطعا واردات خودرو و عرضه این محصولات به بازار می تواند بر قیمت ها تاثیرگذار باشد، اما با توجه به تاثیر مولفه عرضه بر قیمت ها، وزارت ایمنی باید تمام تلاش خود را برای افزایش عرضه خودروسازان و حذف آن به کار گیرد. موانع تولید شرکت ها

رئیس اتحادیه مخالفان در تهران درباره آخرین وضعیت قیمتی در بازار گفت: در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از مرز ۲۹۵ میلیون عبور کرده و وارد کانال ۳۰۰ میلیون شده و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در نسخه فول نیز افزایش یافته است. سه میلیونی و امروز با قیمت ۳۶۰ میلیون تومان معامله می شود.

همچنین پژو ۲۰۷ هاردتاپ سه میلیونی گران شد و ۳۹۴ میلیون تومان قیمت داشت و نسخه SLX پژو ۴۰۵ با دو میلیون افزایش به ۳۳۵ میلیون تومان معامله شد.

در سایر محصولات ایران خودرو نیز دنا پلاس توربو اتوماتیک با دو میلیون افزایش قیمت ۵۰۵ میلیون تومان را به ثبت رساند و سمند EF7 با پنج میلیون افزایش به مرز ۳۵۰ میلیون تومان رسید.

به گفته موتمانی، برخلاف محصولات گروه ایران خودرو که در روزهای اخیر عمدتاً با افزایش چشمگیر مواجه بوده اند، روند قیمت محصولات سایپا تقریباً ثابت بوده و به استثنای چند افزایش جزئی در محصولات قدیمی و فرسوده، وجود دارد. افزایش خودروهای صفر کیلومتر بوده است. خودروهای کارخانه ای در بازار اتفاق نیفتاد.

خبرنگار: گل حریری