صدور بیش از ۶۰۰۰۰ شناسنامه برای قطعات خودرو


معاون وزیر بازرگانی و خدمات در وزارت صمت در خصوص اجرای طرح وزارت صمت برای برخورد با کالای قاچاق که در گام اول در حوزه قطعات خودرو اتفاق می افتد، گفت: محصول دارای برند. و یک ویژگی خاص؛ فرآیند شناسایی کالا برای تشخیص آن از کالاهای مشابه بسیار دقیق است

به گزارش «فارسی خودرو»، علی رضا شهمیرزایی افزود: گروه لوازم یدکی تقلبی و قاچاق شامل چند مرحله است و در مرحله اول فعالان قطعات خودرو (کارخانه، واردکننده، توزیع کننده و خرده فروش) باید در سامانه جامع تجارت ثبت نام کنند. که شامل ۲۷۰۰۰۰ کارخانه و بیش از ۴۰۰۰۰ کارخانه است. تعداد کل فروشندگان قطعات خودرو حدود ۷۰۰۰۰ نفر است.

معاون بازرگانی و خدمات صمت بابیان اینکه در مرحله دوم کالا باید شناسایی شود، بیان کرد: تاکنون بیش از ۶۰ هزار شناسه کالا برای قطعات خودرو صادر شده است که هر کدام مربوط به یک نوع کالای دارای شناسه است. نام تجاری و ویژگی؛ فرآیند شناسایی کالاها برای تشخیص آن از کالاهای مشابه بسیار دقیق است.

شهمیرزایی افزود: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد این است که بسیاری از قطعات خودرو اصل نیستند یا کیفیت لازم را ندارند. بنابراین اگر کالاهایی با سطوح کیفی مختلف شناسه های متفاوتی دریافت کنند، علاوه بر حل مشکل قاچاق، هدف مهمی مبنی بر جلوگیری از تقلب و افزایش کیفیت و استانداردها محقق می شود.

معاون بازرگانی و خدمات وزارت صمت توضیح داد: بیش از ۶۰ هزار شناسه کالا در حوزه لوازم یدکی خودرو صادر شد و در همان دو موردی که اعلام شد، ۱۱۰۰ شناسه برای «دستیاران» وجود دارد. و شناسه ۳۸۰۰ “برای باتری”. شامل انواع کالاها و برندها می شود.

پاپیان گفت: در مرحله سوم کالا باید کد رهگیری دریافت کند که یک کد رهگیری منحصر به فرد است. این بدان معناست که هر همکاری با دیگری متفاوت است.

شهمیرزایی گفت: کد رهگیری علاوه بر تاثیرگذاری در مبارزه با قاچاق و جعل، برای مصرف کننده بسیار مفید است. مصرف کننده هنگام خرید باتری خودرو می تواند شناسه کالا درج شده را به سامانه پیامکی ارسال کند و سامانه اصل بودن باتری را گزارش می دهد.

وی افزود: مبارزه با قاچاق کار ساده ای نیست، زیرا بحث میلیاردی وجود دارد که به نفع عده ای است و برای رونق کسب و کار باید با منافع نامشروع برخورد کنیم، البته فقط این موضوع نیست. روش های درمانی که پاسخگو هستند، اما باید انگیزه اقتصادی ایجاد کنیم تا شناسایی به نفع فعالان اقتصادی باشد؛ اگر اکثریت از این طرح استقبال کنند، می توانیم با اقلیت برخورد کنیم.

معاون بازرگانی و خدمات وزارت صمت افزود: تاکنون حمایت اتحادیه ها و تولیدکنندگان از این طرح خوب بوده است ضمن اینکه همکاری رسانه ها باعث می شود دستگاه ها با جدیت و حمایت بیشتری این طرح را اجرا کنند. مردم افزایش خواهند یافت.»

شاه میرزایی گفت: «پذیرش مردم از این طرح، توزیع کنندگان و تولیدکنندگان را بر آن خواهد داشت تا در این مسیر حرکت کنند.

وی اعلام کرد: طرح اولیه برخورد با لوازم یدکی قاچاق و تقلبی با دو قطعه باطری و کمکی اجرا می شود اما همزمان ۵۴ طبقه از گروه لوازم یدکی شناسایی شده است. در مجموع ۳۱۴ دسته محصول در حال شناسایی است.

شهمیرزایی افزود: با دریافت کد رهگیری در حال ایجاد کد غیرقابل انکار هستیم که تولیدکننده نمی تواند محصولات خود را انکار کند. ما همچنین سیستم‌های اینترنتی را تشویق کرده‌ایم تا به توزیع شفافیت و حتی نظارت بر کار تعمیر کمک کنند. یکی از این ها سیستم Hypercar است.

وی ادامه داد: مردم می توانند به فروشگاه های ایجاد شده در اینترنت و زنجیره آنلاین مراجعه کنند تا قطعه به هر مکانی تحویل داده شود و تعمیرکاران نظارت داشته باشند و نظر آنها را نسبت به عملکرد تعمیرکار بررسی کنند.

معاون بازرگانی و خدمات وزارت صمت تصریح کرد: در صورت عدم شناسایی، این سامانه ها عملیاتی نمی شوند. درست است که سیستم ها بخش خصوصی هستند و به مردم خدمت می کنند، اما زیرساخت همه اینها یک سیستم جامع تجاری است و ما بر آن نظارت داریم.