شکایت سندیکای فروشندگان مراکز اسقاط خودرو از رئیس جمهور


رئیس سندیکای مراکز اسقاط خودرو در نامه ای به رئیس جمهور، طرح وزارت صمت را مغایر با قانون رگولاتوری صنعت خودرو دانست و پیامدهای آن را بر جامعه فعالان این صنعت تشریح کرد. بیکاری و تعطیلی.

به گزارش پارچین خودرو، قانون رگولاتوری صنعت خودرو، خودروسازان را موظف کرده است که به ازای هر ۴ خودروی تولیدی، یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند. یعنی وزارت ایمنی به دنبال تصویب لایحه ای در مجلس است که در آن تقاضای خودروسازان برای لغو خودروهای فرسوده حذف شود.

در نتیجه این قانون تقاضا برای گواهی اسقاط خودرو تقریباً به صفر می رسد و بنابراین مراکز اسقاط خودرو تعطیل و حدود ۱۱ هزار نفر به طور مستقیم و ۱۸ هزار نفر به صورت غیر مستقیم بیکار می شوند. از سوی دیگر تعداد خودروهای فرسوده افزایش یافته و هر ساله بیش از ۷۵ هزار میلیارد تومان برای تامین بنزین مورد نیاز خودروهای فرسوده از دولت دریافت می شود. هزینه های آلودگی هوا و تصادفات جاده ای که در حال حاضر یک میلیارد دلار برآورد می شود نیز افزایش خواهد یافت.

در همین راستا رئیس اتحادیه کارفرمایان مراکز اسقاط خودرو در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به بیکاری کارگران این صنعت ضمن محدود کردن خسارات ناشی از آخرین لایحه دولت هشدار داد.

در این نامه آمده است اسقاط خودروهای فرسوده به دلیل تاثیر اساسی در کاهش مصرف بنزین در کشور، کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ، کاهش تصادفات جاده ای و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، یک طرح ضروری و کلان ملی است. . . اما در چند سال گذشته به دلیل وابستگی اسقاط خودروهای فرسوده به واردات خودروهای خارجی، فعالیت مراکز اسقاط کاهش چشمگیری یافته و اکثر واحدها تعطیل یا نیمه تعطیل شده اند. با تصویب و ابلاغ قانون تنظیم مقررات صنعت خودرو در خرداد ماه سال جاری و در راستای تحقق اهداف فوق تکلیف خودروسازان تعیین شد.

طبق تبصره ۲ ماده ۱۰ این قانون، خودروسازان و موتورسیکلت‌سازان کشور موظفند به ازای هر چهار دستگاه خودرو یا موتورسیکلت تولید شده، گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت را از مرکز اسقاط دریافت کنند.

محمود مشهدی شریف، رئیس انجمن مراکز اسقاط خودرو در این نامه اقدامات وزارت حریم خصوصی را مغایر با اهداف قانون تشریح و پیامدهای آن برای جامعه فعالان صنعت اسقاط خودرو در کشور را بیکاری و تعطیلی عنوان کرد.

وی در این خصوص خطاب به رئیس جمهور گفت: وزارت امنیت طی لایحه قانونی به دنبال الحاق تفاهم نامه ای به قانون مذکور است که بر اساس آن خودروسازان و واردکنندگان یک درصد (۱%) قیمت خودرو را پرداخت کنند. خودرو یا موتورسیکلت که عملا از دور انداختن خودروی دست دوم جلوگیری می کند در صورت تصویب و اجرای لایحه فوق، مراکز اسقاط خودروهای فرسوده عملا تعطیل می شوند و در نتیجه این اتفاق حدود ۳۰ هزار کارگر و کارکنان شاغل در صنعت اسقاط خودرو بیکار خواهند شد. این حادثه معیشت حدود ۱۲۰ هزار نفر از خانواده های دست اندرکاران این تجارت را نیز به خطر می اندازد که واکنش های اجتماعی منفی به همراه خواهد داشت.

رئیس اتحادیه صنف صاحبان قراضه در پایان با تاکید بر پیامدهای شوم و تلخ این لایحه در دستور کار دولت، خواستار توقف روند تصویب این لایحه شد و افزود: به عنوان رئیس اتحادیه خودروهای فرسوده، اسقاط و بازیافت انجام می شود. مراکز و به نمایندگی از اعضای هیئت مدیره انجمن و خانواده ۳۰ هزار نفری کارگر و شاغل در این صنعت به منظور جلوگیری از عواقب تلخ و شوم تعطیلی مراکز اسقاط از جمله بیکاری جوانان در این منطقه، افزایش بیماری های تنفسی، افزایش تعداد قربانیان تصادفات جاده ای و هدر رفتن منابع حیاتی سوخت کشور. تلاش کنید و از تغییر قانون برای تنظیم صنعت خودرو به نفع عده قلیلی و زیان اکثریت جامعه جلوگیری کنید.