سلب اطمینان سهامداران با توقف عرضه خودرو در بورس کالا


ناظر پارلمانی عضو شورای عالی بورس با انتقاد از توقف عرضه خودرو در بورس کالا گفت: این اقدام موجب تضعیف اعتماد سهامداران می شود و دولت باید هر چه سریعتر دلایل آن را اعلام کند.

به گزارش «فارسی خودرو»، محسن علیزاده در واکنش به نامه رئیس بازرسی و اعضای بورس کالا مبنی بر توقف عرضه خودرو در بورس کالا، اقدام دولت را نسنجیده توصیف کرد و افزود: این اقدام دولت در بورس کالا به صورت غیرمنتظره انجام می شود. قرار بود در بورس کالا شاهد عرضه خودرو باشیم، جلوی این کار را بگیرند.

وی تاکید کرد: توقف عرضه خودرو در بورس کالا باعث تضعیف اعتماد سهامداران به بورس می شود و دولت باید دلایل آن را توضیح دهد.

رئیس کمیسیون بازار سرمایه مجلس یادآور شد: پیش از این نیز از عرضه خودرو در بورس کالا استقبال کرده ایم چرا که باعث می شود خودروها بدون واسطه به فروش برسند، قیمت ها را تعدیل کنند و عرضه و تقاضا را تعیین کنند اما ناگهان رفتار دوگانه دولت دیده می شود و پس از آن. دلایل اعلام شده برای بورس کالا مخفی نگه داشته می شود. علت را از وزیر اقتصاد جویا شدم و منتظر پاسخ هستم.

علیزاده تصریح کرد: تجربیات علمی و عملی جهانی و تجربه دهه های گذشته کشورمان نشان داده است که قیمت گذاری نحوی به هیچ وجه سودی نداشته و نخواهد داشت، بنابراین آزمایش مجدد تخریب بخش تولید گناه نابخشودنی است.

وی افزود: قرعه کشی خودروها به قیمت کارخانه، حداقل نصف قیمت بازار، شوخی تلخی است که تنها فرهنگ دلالی در آن دیده می شود. مازاد تقاضا و ثبت نام غیرواقعی ۵ میلیونی علیرغم محدودیت های ثبتی، حکایت از اقدام نادرست با تضییع تولید و لطمه زدن به حقوق سهامداران دارد، گویی صنعت فولاد و پتروشیمی کشور به جای مبادله کالایی مانند خودرو، با قیمت گذاری اجباری مواجه است. منبع، قطعا واردکننده مواد و محصولات فولادی و پتروشیمی بودیم و بخش زیادی از دارایی های کشور در دست دلالان و رانت خواران بود.

این عضو کمیته اقتصادی شورا گفت: با تصویب قانون و ورود فولاد و پتروشیمی به بورس کالا، بیشتر درآمد ارزی کشور را با شفافیت و رقابت تامین می کند و با حذف حواله و دلالی، ارائه کالا در یک محیط شفاف، رقابت پذیری تقاضا برای سفته بازی را از بین می برد. بر اساس پیش‌نویس اصلاح قانون بازار سرمایه، تلاش شده است تا کالاهای تولیدی را در چارچوب بورس کالا عرضه کند تا منابع به سمت تولید و مبادله سوق داده شود و ضمن حذف سوداگری، رونق اقتصادی شکل بگیرد.

علیزاده افزود: تصمیم گیری برای معرفی ساعت در حوزه سوخت های صنعتی، قیمت گذاری تکلیفی، عوارض صادراتی و موارد دیگر منجر به رکود تولید و کاهش تولید ناخالص داخلی می شود. موضوع لغو عرضه خودرو در بورس ضمن ایجاد بلاتکلیفی باعث التهاب در بورس می شود و عاملان این گونه تصمیمات باید پاسخگو باشند. بخش تولید نمی تواند دلیلی برای تصمیم گیری افراد غیر متخصص باشد.

منبع: ایسنا