سرنوشت احیای برنامه جامع اقدام مشترک و نوسانات دلار و قیمت در بازار خودرو


آنچه پس از توافق احتمالی هسته ای بر روی قیمت دلار تخمین زده می شود، کاهش موقت آن است، اما تا آن زمان به دلیل تمایل طبیعی جامعه به حفظ ارزش دارایی های خود، کاهش قیمت کالاها مشابه نخواهد بود. انتظار می رود.

به گزارش پارچین خودرو، شنیدن زمزمه هایی مبنی بر دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای با کشورهای ۴ + ۱، امید جامعه را به تلطیف فضای اقتصادی که البته یکی از موضوعات تاثیرگذار بر اقتصاد جامعه و نوسانات است، تقویت کرده است. از قیمت دلار اگرچه با وجود طولانی شدن روند مذاکرات، اعتماد بازار تا حدودی فروکش کرده و تحولات بعدی همچنان در بطن جامعه خوش‌بینی زیادی نسبت به کاهش ارزش دلار وجود دارد که باید بررسی شود تا چه اندازه با واقعیت آینده مطابقت دارد. .

در این مقاله به برخی از این حقایق تاثیرگذار بر تغییرات قیمت دلار و تاثیر آن بر قیمت‌های بازار به‌ویژه می‌پردازیم. بازار خودروبیا یک نگاهی بیندازیم. علاوه بر توافق هسته ای، مسائل دیگری نیز بر افزایش قیمت دلار تاثیرگذار است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بی اعتمادی بازار به توافق

در پنج ماه گذشته، نوسانات تحولات باعث شده تا فعالان اقتصادی نسبت به اخبار مذاکرات بی اعتماد شوند. دلار که تا حدود دو هفته پیش برابر با ۲۹ هزار تومان بود و قیمت آن در بورس ملی تا ۲۸ هزار تومان کاهش یافت، باز هم مرز ۳۰ هزار تومان در بازار آزاد را رد کرد. همچنین افزایش قیمت یورو در بازار آزاد ایران تا آستانه ۳۲ هزار تومان با وجود برابری دلار و یورو در بازار جهانی اتفاق افتاد. از سوی دیگر، باید توجه داشت که حتی در صورت حصول توافق با در نظر گرفتن تجربیات گذشته نتایج برجام، نمی توان به تأثیر بازار چندان امیدوار بود.

موضوع تورم به ریال

با توجه به تورم ۵ درصدی شرکای تجاری ایران مانند روسیه، چین و آلمان، ایران در این زمینه با آنها اختلافی حدود ۴۵ درصدی دارد که البته در کاهش قابل توجه دلار در ایران موثر خواهد بود. بر اساس آمارهای رسمی، چند ماه است که تورم در ایران از مرز ۵۰ درصد عبور کرده و به گفته کارشناسان، تفاوت با نرخ تورم ۱۰ درصدی در آمریکا، نرخ واقعی دلار در ایران را به ۳۸ هزار تومان رسانده است. بر اساس پیش بینی سال گذشته، در صورت عدم دخالت دولت در بازار، قیمت واقعی دلار تا ۴۵ هزار تومان افزایش می یابد.

سایر موانع اقتصادی در داخل کشور

نباید فراموش کرد که مشکل اصلی مذاکرات، خود برجام نیست، بلکه سرعت روند رفع تحریم‌ها است. برجام یک توافق اقتصادی است، بنابراین تا زمانی که همه طرف‌ها منافع اقتصادی مورد نظر خود را از این توافق دریافت نکنند، صرف امضای آن منجر به لغو کامل تحریم‌ها و بازگشت ایران به چرخه عادی بازار نخواهد شد. همچنین در رابطه با نرخ دلار می توان به مواردی همچون عدم پذیرش FATF از سوی ایران، موضوع کسری بودجه، تراز تجاری و ارزی کشور و ضعف پایه ها در خدمت وطن پرست اشاره کرد. . ارز و اخبار منفی در حوزه اقتصاد و کمبود عرضه کالاهای اساسی.

نوسانات دلار و بازار خودرو

با توجه به نکات ذکر شده، حتی در صورت افت احتمالی قیمت دلار نیز نباید بیش از یک شوک کوتاه مدت انتظار داشت و نمی توان به ثبات طولانی مدت قیمت تخفیف خورده تکیه کرد. آنچه پس از توافق احتمالی هسته ای بر روی قیمت دلار تخمین زده می شود، کاهش موقت آن است، اما تا آن زمان به دلیل تمایل طبیعی جامعه به حفظ ارزش دارایی های خود، کاهش قیمت کالاها مشابه نخواهد بود. انتظار می رود. البته خودرو نیز به عنوان یک کالای گران قیمت از این قاعده مستثنی نیست. نکته مهم دیگر این است که هر چه در مقیاس کمی خودرو در بازار ایران بالاتر برویم و به رده برندهای لوکس برسیم، این تغییرات قیمتی کمتر خواهد بود. نوسانات قیمتی بازار خودرو در رده های پایین می تواند متاثر از جو روانی جامعه باشد، اما با توجه به نرخ بالای تسعیر خودروهای مونتاژی که قطعات آنها وارداتی است، قیمت ها به نرخ واقعی دلار نزدیک می شود و بالطبع خواهند داشت. کمترین میزان تلاطم