سرعت ناوبری را در مک خود افزایش دهید


نمای نزدیک از MacBook Pro M1 زیر نور بنفش.
marymash / Shutterstock.com

اگر زمان زیادی را صرف استفاده از Mac خود می کنید، یادگیری نحوه دور زدن سریعتر macOS می تواند یک تقویت کننده واقعی بهره وری باشد. بسیاری از این نکات به سرعت تبدیل به طبیعت دوم می شوند و شما تعجب خواهید کرد که چگونه بدون آنها انجام داده اید!

همه چیز را برجسته کنید

می‌توانید جستجوی Spotlight را با استفاده از Command + Space یا با کلیک کردن روی نماد Spotlight در نوار منو (گوشه سمت راست بالای صفحه، جابجایی از طریق System Preferences > Dock & Menu Bar) راه‌اندازی کنید. این نه تنها یک موتور جستجوی قدرتمند است، بلکه به شما امکان می دهد تنها با چند ضربه کلید به اکثر برنامه ها و پنجره های ترجیحی دسترسی داشته باشید.

راه‌اندازی برنامه‌ها با Spotlight بسیار سریع‌تر از مرور پوشه برنامه‌ها یا راه‌اندازی Launchpad است، و مسلماً سریع‌تر از حرکت مکان‌نما به داک و کلیک کردن روی یک میانبر است. نکته کلیدی در اینجا این است که شما باید دقیقاً بدانید که به دنبال چه چیزی هستید، بنابراین اگر نام این برنامه مفید جدید را که دیروز نصب کرده اید به خاطر نیاورید به شما کمکی نمی کند.

"آب و هوا را به من نشان بده" فرمان در macOS Spotlight

همچنین می‌توانید از Spotlight برای محاسبه مبالغ نسبتاً پیچیده (مثلاً «(۲ + ۲) * ۴»)، تبدیل واحدها و ارز (مثلاً «۴۳ مایل در هر کیلومتر»)، یا از زبان طبیعی برای یافتن چیزها استفاده کنید (مثلاً، «نمایش من” آب و هوا).

مربوط: نحوه استفاده از Spotlight Like a Champ در macOS

نوار منو خود را بهبود بخشید

نوار منو در گوشه سمت راست بالای دسکتاپ macOS قرار دارد. این معادل سینی سیستم ویندوز در مک است، جایی که خدمات سیستم و نمادهای برنامه شخص ثالث دسترسی به عملکردهای مفید را فراهم می کنند. اگر مراقب نباشید، این منطقه ممکن است شلوغ شود، بنابراین مهم است که آن را فقط با چیزهایی که نیاز دارید مرتب نگه دارید.

با فشار دادن Command و سپس کلیک کردن و کشیدن می توانید موارد را در نوار منو جابه جا کنید. شما می توانید هر چیزی را از این طریق مرتب کنید. اگر می‌خواهید از همه چیز لذت ببرید، اکثر برنامه‌ها گزینه‌ای مانند «نمایش در نوار منو» را در تنظیمات برگزیده خود پنهان کرده‌اند. اما ممکن است به جای آن از اپلیکیشنی به نام Bartender استفاده کنید.

بارمن اساساً به شما امکان می دهد هر چیزی را پنهان کنید تا نوار منوی خود را زیبا و مرتب نگه دارید. این به ویژه مفید است اگر می خواهید ظاهر دسکتاپ “تمیز” داشته باشید در حالی که هنوز بتوانید با یک کلیک به گزینه های اضافی دسترسی داشته باشید. اگر ترجیح می‌دهید برای ویژگی‌ای که اپل احتمالاً با macOS ارائه می‌کند، هزینه نکنید، Dozer و Vanilla جایگزین‌های رایگان خوبی هستند.

میانبرها در نوار منو macOS

همچنین می‌توانید میانبرهایی را از نوار منو قرار داده و راه‌اندازی کنید که به شما امکان می‌دهد به مواردی مانند رمزهای عبور ذخیره‌شده، حالت کم مصرف، یا خالی کردن سریع پوشه دانلودها با دو کلیک دسترسی داشته باشید.

گوشه های داغ را آماده کنید

می‌توانید از گوشه‌های صفحه‌نمایش برای راه‌اندازی فوری برخی از گزینه‌های داخلی macOS، از جمله ایجاد یک یادداشت جدید، استفاده کنید. شما می توانید انتخاب کنید که میانبر فوراً اجرا شود، یا تنها زمانی که ترکیبی از کلیدها را نگه دارید (مانند Command، Option و Shift).

گزینه های Hot Corners با کلیدهای اصلاح کننده

می‌توانید Hot Corners را در Mac خود با رفتن به System Preferences > Mission Control و کلیک کردن روی دکمه «Hot Corners…» در پایین پنجره راه‌اندازی کنید.

با تند کشیدن‌های macOS و میانبرهای صفحه کلید مرتبط آشنا شوید

به نظر می رسد که این یک چیز بیهوده است، اما چیزی است که ممکن است قبل از اینکه مفید واقع شود، باید آگاهانه یاد بگیرید. macOS با ترک پد بهتر است، چه از لپ تاپ یا رایانه رومیزی استفاده کنید. Magic Trackpad 2 اپل یکی از بهترین لوازم جانبی است که می توانید برای مک خود خریداری کنید.

به System Preferences > Trackpad بروید و به حرکاتی که در دسترس شما هستند نگاهی بیندازید. به طور خاص، تب More Gestures ارزش کاوش را دارد، جایی که می‌توانید ویدیوهایی را بیابید که برخی از مفیدترین حرکات را برای نمایش سریع دسکتاپ، جابه‌جایی بین برنامه‌ها و دستگاه‌های دسکتاپ و موارد دیگر نشان می‌دهند.

حرکات پد لمسی در macOS

به همین ترتیب، macOS تعداد زیادی میانبر صفحه کلید دارد که در سراسر دسکتاپ کار می کنند. منبع رسمی اپل را برای میانبرهای مفیدی مانند Command + ` برای جابه‌جایی بین پنجره‌های باز همان برنامه و Command + L برای دسترسی سریع به نوار آدرس سافاری بررسی کنید.

ما همچنین منابع خود را برای کاربران ویندوز که به Mac تغییر می‌دهند و چند میانبر صفحه کلید مفید که بر تایپ کردن تمرکز می‌کنند، تولید کرده‌ایم. هنگامی که آماده هستید تا کارها را به سطح بعدی ببرید، می توانید یاد بگیرید که چگونه میانبرهای سفارشی خود را برای هر برنامه Mac ایجاد کنید.

از سیری بخواهید این کار را انجام دهد

سیری در حال حاضر به طور گسترده در سراسر اکوسیستم اپل، از آیفون و آی پد گرفته تا دسکتاپ مک استفاده می شود. می‌توانید سیری را در قسمت System Preferences > Siri راه‌اندازی کنید و میانبر مورد نظر خود را انتخاب کنید یا گزینه Always listen “Hey Siri” را فعال کنید. همچنین می توانید تنظیمات برگزیده را برای زبان، سبک صوتی، و اینکه آیا بازخورد صوتی می خواهید یا نه تنظیم کنید.

سودمندی سیری تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا شما در محیطی مناسب برای دستورات پارس در رایانه خود هستید یا اینکه در انجام این کار احساس راحتی می کنید. هنگامی که این ویژگی فعال می شود، می تواند اقدامات مختلفی را روی macOS و اینترنت انجام دهد.

یک یادآوری جدید با سیری در macOS ایجاد کنید

این شامل باز کردن برنامه‌ها و پانل‌های ترجیحی («موسیقی باز»)، افزودن یادآورها («به من یادآوری کن که صورتحساب را فردا انجام دهم»)، باز کردن وب‌سایت‌ها و انجام جستجوها («یافتن چند عکس گربه زیبا»)، و یافتن ابزارهای خود («کجا آیفون شما است؟» با من «).

مربوط: ۱۱ کاری که می توانید با سیری در مک خود انجام دهید

با آلفرد و ری بازیگران از کانون توجه خارج شوید

Spotlight ابزار مفیدی برای راه اندازی اپلیکیشن ها و جستجو در مک است، اما در برخی مواقع با محدودیت های آن مواجه خواهید شد. اینجاست که اپلیکیشن‌هایی مانند Alfred و Raycast وارد می‌شوند و یک رابط متنی مشابه برای انجام سریع کارها در مک شما بدون نیاز به برداشتن انگشتان از صفحه‌کلید ارائه می‌کنند.

Alfred یک برنامه راه‌انداز رایگان بسیار قابل تنظیم است که تقریباً هر کاری را که Spotlight می‌تواند انجام دهد، با چند ویژگی اضافی مانند تاریخچه کلیپ بورد، پشتیبانی از کلید میانبر برای راه‌اندازی برنامه‌ها و موتورهای جستجوی سفارشی، ادغام ترمینال و گسترش متن انجام می‌دهد. اگر Powerpack را خریداری کنید، به گردش‌های کاری قدرتمند و صرفه‌جویی در زمان دسترسی خواهید داشت که می‌توانید تنها با چند فشار دکمه راه‌اندازی کنید.

Raycast برای macOS

Raycast یک برنامه مشابه است که کاملا رایگان است و تا بی نهایت قابل تمدید است. بیشتر توسعه دهندگان را هدف قرار می دهد، اما به لطف فروشگاه یکپارچه، بسیاری از برنامه های افزودنی Raycast را می توان برای برنامه ها و سرویس های رایج اضافه کرد. برخی از نمونه‌ها عبارتند از ادغام ۱Password، امکان جستجو در Apple Notes، تغییر سریع وضعیت خود در Slack و استفاده از خدمات Google مانند Maps، Search و Translate.

حرکات را با تقویت کننده لمسی سفارشی کنید

Better Touch Tool یکی از برنامه های ضروری مک برای علاقه مندان به بهره وری است. این برنامه به شما امکان می دهد حرکات بسیار خاصی ایجاد کنید تا مجموعه ای از اقدامات را فعال کنید که هم در سطح سیستم و هم در برنامه های خاص کار می کنند. سطح جزئیات نمایش داده شده شگفت انگیز است، اما ممکن است برنامه در ابتدا کمی خراب به نظر برسد.

لمس بهتر برای macOS

همچنین می‌توانید از هر دستگاه ورودی برای راه‌اندازی اقدامات استفاده کنید، از صفحه لمسی یا ماوس گرفته تا ورودی‌های MIDI یا دنباله کلید، یا برنامه BTT Remote در iPhone یا iPad خود. این برنامه همچنین دسترسی به برخی از تنظیمات ورودی مفید را برای برنامه‌هایی مانند Finder و Safari، گزینه‌های نوار لمسی برای مدل‌هایی که یکی دارند و موارد دیگر را فراهم می‌کند.

هزینه مجوز استاندارد ۹ دلار است و یک دوره آزمایشی رایگان ۴۵ روزه برای یادگیری نحوه استفاده از آن قبل از تصمیم به خرید وجود دارد.

پنجره ها را به سرعت با آهن ربا و چرخش مرتب کنید

برخی از ویژگی های اساسی مدیریت پنجره در macOS تعبیه شده است، اما آنها به اندازه کافی دور نیستند. Magnet یک برنامه ۷.۹۹ دلاری است که در اپ استور مک موجود است که استفاده حداکثری از فضای دسکتاپ موجود را آسان می کند. شما می توانید پنجره ها را در پیکربندی های مختلف از جمله کنار هم و یک سوم تقسیم کنید. برای هرکدام میانبرهای صفحه کلید وجود دارد که به شما امکان می دهد بدون برداشتن دست از صفحه کلید، به سرعت موارد را همانطور که می خواهید مرتب کنید.

مگنت برای میانبرهای صفحه کلید macOS

Swish عملکرد مشابهی را انجام می دهد به جز اینکه به حرکات متکی است. می‌توانید برای انجام اقداماتی مانند کوچک‌سازی و به حداکثر رساندن پنجره‌ها، بستن برگه‌ها و مدیریت تنظیمات چند مانیتور، روی صفحه لمسی اسکرول کرده و کلیک کنید. استفاده از این برنامه آسان است، بسیار قابل تنظیم است و ۱۶ دلار قیمت دارد.

به اشتراک گذاری و انجام کارها به سرعت با Dropzone و Yoink

کپی کردن و به اشتراک گذاری فایل ها می تواند زمان بر باشد، اما Dropzone آن را به قدری آسان می کند که حتی نیازی به باز کردن یک مرورگر وب ندارید. یک فایل را به بالای صفحه بکشید تا برخی از عملکردهای متنی مفید ظاهر شوند. این شامل آپلود یک تصویر در Imgur، اسناد در Google Drive، نصب فایل‌های APP یا ایجاد یک آرشیو از چندین فایل است. می توانید نسخه اصلی را به صورت رایگان دانلود کنید یا ارتقاء Pro را با قیمت ۳۵ دلار دریافت کنید.

Yoink یکی دیگر از این برنامه ها است که به شما امکان می دهد چیزها را نزدیک نگه دارید تا مجبور نباشید همیشه آنها را جستجو کنید. آن را به عنوان یک “قفسه” برای وسایل خود در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد قبل از بازگرداندن فایل ها و عصاره ها را در یک طرف قرار دهید.

اگر Yoink برای شما جذاب است زیرا از کشیدن انگشت خود برای همیشه روی صفحه لمسی خسته شده اید، باید از کشیدن سه انگشت نیز برای ساده کردن گردش کار خود استفاده کنید.

بهره وری خود را افزایش دهید

ناوبری سریع به معنای زمان بیشتر در محل کار یا بازی و زمان کمتری در بین آن است. اگر به دنبال بهره‌وری بیشتر هستید، راه‌های بهینه‌سازی macOS را برای گردش کار بهتر بررسی کنید.

مربوط: ۷ ترفند macOS برای افزایش بهره وری شما