سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به خصوص اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و این باعث می شود تمایز بین آنها دشوار شود.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند در اثر میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد ناشی از تنش ایجاد شود. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و عوامل ایجاد کننده سردرد چپ به شرح زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردرد میگرن چپ علائم زیر را دارد:

 • احساس درد طاقت فرسا در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • چه شماره ای
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد ضربان دار ، ضربان دار یا ضربان دار در سر ، اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از چراغ ها مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند محرک سردردهای میگرنی در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و نه شدید) ، علل و درمانهای ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

توصیف تعداد موارد میگرن می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

سردرد تنشی

سردردهای تنشی بیشتر از میگرن شایع هستند و عموماً زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهند. این نوع سردردها بیشتر کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردرد یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی در سر خود توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی می تواند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات ماهیچه ای از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفت شدن عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردرد تنشی شامل حذف علت اصلی است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شود و همانطور که از نامش پیداست ، به صورت متناوب یا گروهی ظاهر می شود. این نوع سردرد معمولاً با درد شدید همراه است و می تواند از روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً منجر به بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند باعث پارگی چشم ، قرمزی و احتقان شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادن پلک یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردرد خوشه ای از 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند از 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد دست و پنجه نرم کند. کلینیک های مخصوص سردرد اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مورد نیاز است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد ، این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ ممکن است به دلیل عوامل دیگر مانند مشکلات زمینه ای ثانویه باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت زمانی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، اختلال گفتاری و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید