روتین یا ویتامین P چیست؟


ویتامین AP یا روتین یک بیوفلاونوئید است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند پوست سیب ، چای سیاه ، مارچوبه ، گندم سیاه ، پیاز ، چای سبز ، انجیر و اکثر مرکبات یافت می شود. روتین به عنوان ویتامین P یا روتوسید نیز شناخته می شود. برنامه معمول حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین است که التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر دریافت آن با غذا ، می توانید به عنوان مکمل نیز از آن استفاده کنید. این بیوفلاونوئید می تواند مزایای متعددی برای ارگانیسم که ذکر کردیم داشته باشد.

ویتامین AP یا روتین می تواند بدن را به چند طریق محافظت کند:

از سلولهای مغزی در برابر آسیب محافظت کنید
انسداد آنزیم های التهابی (فسفولیپاز A2) مشابه کورتیکواستروئیدها است ، اما بدون عوارض جانبی
کاهش استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد
کاهش ایمن فشار خون بالا: بر همان مسیرهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود تأثیر می گذارد.
افزایش استیل کولین
اتصال و خنثی کردن ترکیبات سمی که در بدن توسط اشعه تولید می شود.

به گردش خون کمک می کند

به طور سنتی ، روال معمول از قدیم برای کمک به گردش خون استفاده می شده است. اعتقاد بر این است که روتین به تقویت و افزایش انعطاف پذیری عروق کمک می کند. تقویت عروق خونی می تواند سلامت بدن را بهبود بخشد و به تسکین شرایطی مانند کبودی ، رگ های عنکبوتی و واریس کمک کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روتین می تواند به درمان بواسیر ناشی از تورم وریدها کمک کند و پس از جراحی برداشتن بواسیر بهبود یابد.

از لخته شدن خون جلوگیری می کند

تحقیقات نشان می دهد که روتین می تواند از لخته شدن خون در برخی از حیوانات جلوگیری کند. جلوگیری از لخته شدن خون می تواند شانس زنده ماندن فرد را افزایش دهد.

ویتامین P

کلسترول را کاهش می دهد

شواهد زیادی وجود دارد که می تواند به کاهش کلسترول LDL کمک کند. در یک مطالعه ، بیماران دیابتی با فشار خون بالا روزانه 500 میلی گرم روتین دریافت کردند. محققان دریافتند که سطح کلسترول LDL پلاسما در شرکت کنندگان کاهش می یابد.

درد آرتروز را کاهش می دهد

یکی از موارد معمول استفاده از آن کاهش درد آرتروز است. به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی قوی ، استرس اکسیداتیو را در بیماران مبتلا به آرتریت کاهش می دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روتین عملکرد زانو را در برخی از افراد مبتلا به آرتریت بهبود می بخشد.

آنتی اکسیدان ها

این توانایی آنتی اکسیدانی به روتین اجازه می دهد تا از اندام های حیاتی در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت کند. این مولکول ها می توانند به DNA آسیب برسانند و همچنین باعث سرطان شوند. معمول ، همراه با دیگر فلاونوئیدها ، می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد و از گسترش آنها جلوگیری کند.

محافظت از پوست

در یک مطالعه بالینی بر روی 40 فرد میانسال ، یک کرم موضعی حاوی ویتامین P یا روتین باعث افزایش کشش پوست ، کاهش طول ، ناحیه و تعداد چین و چروک ها شد. در همان مطالعه ، روتین باعث افزایش تولید کلاژن و کاهش آسیب اکسیداتیو در سلول های پوست شد. فلاونوئیدها بدن را در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. اما این روال به ویژه می تواند در کرم های ضد آفتاب نیز استفاده شود. روتین دارای اثر SPF است.

التهاب را کاهش دهید

ویتامین AP یا روتین باعث کاهش التهاب در مغز می شود و بقای سلول های مغزی را در افراد دارای اختلال شناختی افزایش می دهد. روتین همچنین می تواند در برابر اثرات جریان خون ضعیف و استرس اکسیداتیو بر روی سلول محافظت کند. گونه های مضر اکسیژن فعال نیز اکسید نیتریک را مسدود می کنند که باعث تحریک التهاب و تثبیت شکل فعال گلوتاتیون می شود.

بیایید آشنا شویم: کپسول مولتی ویتامین Vitali Tone Mineral

کنترل دیابت

ویتامین AP از پانکراس محافظت می کند ، سطح گلوکز را کاهش می دهد و سطح انسولین را در موش های صحرایی دیابتی افزایش می دهد. این به بازگرداندن سطح طبیعی ذخایر قند (گلیکوژن) و آنزیم های موجود در کبد کمک می کند که قندها را تجزیه کرده و ذخیره چربی را کاهش می دهد. به نظر می رسد معمول به تعادل مصرف قند و چربی حیوانات کمک می کند. در کنار سایر آنتی اکسیدان های معمول ، می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

پوکی استخوان

در موشهای مبتلا به پوکی استخوان ، روند معمول میزان تشکیل استخوان را افزایش می دهد. در ساختار استخوان ، روال از رشد سلول های شکسته یا استئوکلاست جلوگیری می کند. این سلول ها در پوکی استخوان بیش فعال هستند. روتین می تواند فعالیت سلول های استخوان ساز را افزایش دهد ، که می تواند به بازسازی استخوان ها و حفظ سلامت استخوان ها کمک کند.

موارد احتیاط

اطلاعات کافی در مورد مصرف معمول در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. همچنین ، از پزشک خود بپرسید که چقدر روتین روزانه باید بخورید. توصیه معمول 250 میلی گرم دو بار در روز است.

نویسنده طیبه رفیعی
منبع: verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید