رقابت دولت با بخش خصوصی و دلیل فرار سرمایه و جذب قطعه سازان


/ اختصاصی / دبیر انجمن قطعه‌سازان: اقتصاد نحوی دلیل مهاجرت سرمایه‌های ایرانی است.

دبیر انجمن سازندگان لوازم یدکی ایران، تکرار تجربه تلخ فرار سرمایه به ویژه در دهه های اخیر را ناشی از اقتصاد و نظام دولتی کشور می داند و معتقد است فرار سرمایه ایران چیز جدیدی نیست. این شرکت ها ادامه خواهند داد و قطعه سازان و صنعتگران ایرانی را جذب خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، دیروز خواندم که یکی از مدیران صنعت خودرو درباره او توییت کرده است تکرار تجربه تلخ فرار از پایتخت ایران به ترکیه و گرجستان و این بار به امارات محتاط

به گفته این فعال صنعت خودرو، ارائه وام ۱۰ ساله با سود ۱ درصد، پس انداز زمین و سایر مشوق ها، تاکتیکی است که امارات برای جذب قطعه سازان ایرانی به کار می گیرد.

دبیر انجمن و گروه بندی قطعه سازان ایران در پاسخ به این موضوع گفت: جذب سرمایه ایرانی از امارات امر جدیدی نیست و در دهه های اخیر همواره تلاش برای جذب سرمایه و صنعتگران ایرانی از ایران بوده است. امارات و این تنها به صنعت قطعه سازی محدود نمی شود بسیاری از ایرانیان در این سال ها در بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و تولیدی در این کشور سرمایه گذاری کرده اند.

مازیار بیگلو در گفت و گو با خبرنگار فارسی خودرو، با اشاره به اینکه اولین مقصد فرار پایتخت ایران در دهه های اخیر همواره امارات متحده عربی، دبی و کشورهای همسایه خلیج فارس بوده است، خاطرنشان کرد: قبل از ترکیه، مالزی و کشورهای مستقل مشترک المنافع. باید شناسایی و مکانی برای جذب سرمایه ایرانی باشد. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اولین مقصد ایرانیان در زمینه های مختلف برای سرمایه گذاری بوده اند، بنابراین این موضوع و پیشنهاد جذب قطعه سازان ایرانی موضوع جدیدی نیست و همیشه وجود داشته و حتی خاص بوده است. تنها امارات متحده عربی و ترکیه و همچنین تمامی کشورهای اروپایی به دنبال جذب سرمایه و ارائه تسهیلات و پیشنهادات برای جذب سرمایه گذار هستند.

وی تاکید کرد: البته این سیاست اقتصادی صحیحی برای هر کشوری است که چنین شرایطی را برای جذب سرمایه گذار خارجی اتخاذ کند و بنابراین این موضوع تنها در کشورهای حوزه خلیج فارس نیست و در اکثر کشورهای CIS این تسهیلات و پیشنهادات وجود دارد. اما مشکل این است که وقتی از امکانات و سرمایه های محلی در کشور ما به درستی استفاده نمی شود، مطمئناً کشورهای دیگر دنیا با ارائه پیشنهادهای مناسب و قابل توجه این سرمایه ها را جذب خواهند کرد.

به گفته بیگلو، زمانی که نتوانیم از دارایی هایی مانند نفت و معادن به درستی استفاده کنیم، کشورهای دیگر از نعمت های ما استفاده کرده و آنها را به نفت، معدنی و محصولات فولادی تبدیل می کنند و در واقع سود آنها به این کشورها می رسد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات یدکی افزود: در مورد سرمایه انسانی، مالی و صنعتی هم همینطور است و وقتی از سرمایه و تجار داخلی به درستی استفاده نمی شود و شرایط مناسب برای آنها فراهم نمی شود، قوانین و موانعی که ایجاد می کنند همیشه وجود دارد. تغییر توسط دولت، دولت با بخش خصوصی رقابت می کند و طبیعی است که یک سرمایه گذار و کارآفرین خصوصی سرمایه خود را به جایی برساند که بتواند به راحتی فعالیت کند و سود معقولی داشته باشد.

بیگلو خاطرنشان کرد: بنابراین فرار سرمایه چیز جدیدی نیست و سال‌هاست که در ایران وجود داشته است و در سال‌های گذشته آنقدر زیاد بوده که اگر چند قطعه‌ساز در امارات سرمایه‌گذاری کنند، تغییر چندانی در آن ایجاد نمی‌شود. این. .

مازیار بیگلو

اصلاح سیاست های اقتصادی دولت ها؛ درسی برای دولتمردان ایران

وی افزود: هر کشوری بر اساس سیاست های اقتصادی خود و در راستای اهداف مشخص و مدیریت شده، تسهیلات و تسهیلاتی را به صورت موقت یا دائم برای جذب سرمایه گذار در نظر می گیرد که در مقابل این امر کاملا طبیعی و فراتر از آن است. جبهه.. برای جذب سرمایه خارجی باید از این گونه سیاست ها درس بگیریم.

بیگلو درباره نقش یارانه‌های دولتی در جلوگیری از فرار سرمایه‌های ایرانی و صنعتگران داخلی گفت: در بحث یارانه‌های دولتی فکر می‌کنم ما اینگونه هستیم که به خوبی و بدی شما برای خود امیدی نداریم. ما امیدی به حمایت دولت نداریم و این موضوع امروز مطرح نیست و سال هاست که این حمایت به سرمایه گذاران داخلی ارائه نشده است.

نقش دولت و اقتصاد دیکتاتوری در فرار سرمایه و صنعتگران ایرانی

وی گفت: ساده ترین اتفاقی که می تواند برای حمایت از سرمایه گذاران و صنعتگران خصوصی بیفتد این است که دولت خود را از صنعت و اقتصاد خارج کند، زیرا تا زمانی که بخش خصوصی باید رقابت کند. با دولتی که پول، انرژی و ارتباطات دارد، نتیجه یکسان است.

بیگلو در پایان با بیان اینکه بزرگترین مشکل امروز کشور ما اقتصاد دولتی و دستوری است، تصریح کرد: در صورت رفع این مشکل، تمامی مشکلات، موانع قانونی و شرایط کلان اقتصادی برای تولید، فعالیت های صنعتی و حفظ سرمایه در کشور وجود دارد. سخت گیری کشور حل خواهد شد.

خبرنگار: زهرا حریری