دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفری


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه مسئول حدود 4 میلیون مرگ است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که ناشی از اختلال در ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو است و با افزایش سطح قند خون مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی مناسب ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد.دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی فراوان اهمیت بیشتری دارد. ایجاد شده. دیابت عوارض جدی در اکثر سیستم ها و اندام ها ایجاد می کند و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمانی بالا و مرگ می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن عبارتند از:

چشم

سطح کنترل نشده قند خون می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا کدورت عدسی چشم یکی از بیماریهایی است که در افراد دیابتی بسیار بیشتر از افراد عادی شایع است.

تخت خواب

یکی از ناحیه هایی که در اثر دیابت و عدم وجود آن می تواند به شدت آسیب ببیند ، شریان های مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی و آسیب های جبران ناپذیری در فرد می شود و خطر سکته مغزی را در افراد دیابتی دو برابر افراد سالم افزایش می دهد.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن غیر قابل عمل می شوند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها ، به ویژه پاها ، به دلیل بالا بودن سطح قند خون آسیب می بیند که معمولاً به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا ظاهر می شود.

پا

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند باعث ایجاد زخم در پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از حوادث و آسیب ها ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون شما بالا باشد ، کلیه های شما آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار ظاهر می شود که اگر به درستی کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر مشکلات قلبی عروقی مختلف ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی در بیماران دیابتی 2-4 برابر بیشتر شایع است.

پوست

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، تعریق در اندام های خاصی مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد در دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

دیابت نوع 1 یا نوع 2 بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن بر سطح قند خون شما تأثیر می گذارد. اولین و م effectiveثرترین راه مبارزه با دیابت ، رعایت رژیم و ورزش آسان است ، مانند پیاده روی. هدف اصلی درمان در همه انواع دیابت ، فراهم آوردن وسایل لازم برای دستیابی به بهترین شرایط ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا درمان عوارض بیماری است. درمان تغذیه ای-درمانی برای دیابت نوع 2 بر کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 متمرکز است ، از جمله محاسبه کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین.

دیدگاهتان را بنویسید