دلیل کار نکردن شارژر بی سیم اپل


شارژر بی سیم یکی از پرکاربردترین دستگاه ها برای کاربران گوشی است. زیرا استفاده از این نوع شارژر با نوع سیمی آن مشکلی ندارد. با پیشرفت تکنولوژی، شارژر بی سیم اپل می تواند در سری ۸ به بالا نیز استفاده شود. در زیر به دلایل کار نکردن این شارژر با گوشی های اپل اشاره می کنیم.

۱- آیفون از شارژر بی سیم اپل پشتیبانی نمی کند

یکی از دلایل اصلی کار نکردن شارژر بی سیم اپل عدم پشتیبانی از این نوع IOS است. این مشکل در برخی از مدل های آیفون رخ می دهد. شارژر بی سیم در مدل های سری ۸ به بالا امکان استفاده از شارژر بی سیم وجود دارد.

۲- آیفون را در وسط شارژر قرار دهید

یکی دیگر از دلایل کار نکردن شارژر، تنظیم نادرست شارژر بی سیم اپل است. از آنجایی که سنسورهای الکترومغناطیسی روی این شارژر وجود دارد، بهتر است برای اطلاع از نحوه صحیح قرار دادن گوشی روی شارژر به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. اما نظر برخی از کارشناسان شارژ آیفون این است که پشت گوشی باید به سمت وسط شارژر باشد تا به درستی شارژ شود.

۳- آیفون را ریستارت کنید

یکی از مشکلات رایج نرم افزار تلفن با راه اندازی مجدد قابل حل است. اگر شارژر بی سیم اپل قادر به شارژ آیفون نیست، بهتر است با راه اندازی مجدد، حافظه رم آن را خالی کنید. در عین حال اگر مشکل شارژ دستگاه با راه اندازی مجدد حل نشد، بهتر است به روش های زیر آن را ریستارت کنید.

نحوه راه اندازی مجدد آیفون ۸:

  • برای انجام این کار، به سرعت کلیدهای افزایش و کاهش صدا را فشار داده و رها کنید.
  • سپس کلید کنار آن را لمس کرده و نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود، سپس رها کنید.

نحوه راه اندازی مجدد آیفون ۷ و سری های پایین تر:

  • ابتدا کلیدهای پاور و کاهش صدا را به طور همزمان لمس کرده و نگه دارید.
  • بعد از اینکه صفحه سیاه و لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شد، رها کنید.
  • بعد از ظاهر شدن لوگو، یک دقیقه طول می کشد تا آیفون دوباره راه اندازی شود.

آیفون را ریستارت کنید

۴- پشت آیفون و سطح شارژر را تمیز کنید

ممکن است سرعت شارژ گوشی به دلیل آلودگی سطح شارژر یا پشت گوشی کاهش یابد. برای جلوگیری از این امر، بهتر است سطح شارژر و پشت گوشی را با دستمال نرم و مرطوب به آرامی تمیز کنید.

۵- در صورت خرابی شارژر بی سیم اپل را تعویض کنید

دلیل دیگر کار نکردن شارژر مربوط به خرابی آن است. این مشکل می تواند ناشی از نقص نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. بنابراین، اگر آیفون شما از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند، ممکن است به دلیل معیوب بودن برد شارژر باشد. شارژر معیوب ممکن است به آیفون شما آسیب برساند و در دراز مدت باعث خرابی باتری شود. در واقع بهترین راه برای اینکه بفهمید مشکل از گوشی یا شارژر است این است که دستگاه دیگری را با استفاده از شارژر خود تست کنید. اگر دستگاه مورد نظر شارژ است، مشکل از گوشی است.

۶- قاب آیفون را بررسی و تعویض کنید

شارژر بی سیم اپل از حسگرهای الکترومغناطیسی برای شارژ آیفون از طریق صفحه شارژر پشت آیفون استفاده می کند. بنابراین، اگر از قاب مناسب استفاده نکنید، با مشکل شارژ بی سیم آیفون مواجه خواهید شد. همچنین برخی از کیس ها ممکن است به دلیل قابلیت هایی که دارد جریان برق را قطع و هدایت کند. در عین حال استفاده از قاب های مغناطیسی یا داشتن تراشه RFID در پشت آیفون ممکن است باعث عدم شارژ صحیح گوشی و از کار افتادن باتری برای مدت طولانی شود.

در اینجا دو راه حل برای این مشکل وجود دارد:

  • برای شارژ صحیح گوشی، بهتر است هر گونه مانع بین آیفون و پد شارژ را بردارید و گوشی را به آرامی روی پد شارژ قرار دهید. اگر گوشی شارژ نمی شود، این مرحله را بدون کاور آیفون تست کنید.
  • در صورت خرید قاب آیفون، بهتر است از قاب شارژر بی سیم مناسب استفاده کنید.

۷- برای آیفون ۱۱ از شارژری غیر از Mag Safe استفاده کنید

برای شارژ صحیح آیفون سعی کنید از شارژرهایی غیر از MagSafe استفاده کنید. این نوع شارژر برای مدل های آیفون ۱۱ به بالا مناسب است. می دانید که Mag Safe Charge برای مدل های آیفون ۱۲ و ۱۳ مناسب است بنابراین ممکن است شارژر ایمن Mag مدل های پایین تر را به درستی شارژ نکند. به همین دلیل استفاده از شارژر بی سیم Qi برای آیفون ۱۱ و مدل های پایین تر توصیه می شود.

شارژر غیر مگلو برای آیفون 11

۸- سیستم عامل آیفون آی او اس را آپدیت کنید

یکی دیگر از دلایل کار نکردن شارژر بی سیم اپل، نسخه قدیمی iOS است. برای حل این مشکل بهتر است نسخه iOS را آپدیت کنید. به عنوان مثال، برخی از افرادی که آپدیت iOS 13 را روی گوشی خود نصب کرده بودند، هنگام شارژ با شارژ بی سیم دچار مشکل شدند. اما در آپدیت های جدید آن این مشکل برطرف شده است. بنابراین، نسخه به روز شده iOS ممکن است بسیاری از خطاهای شارژ را برطرف کند، اما نمی توان تصور کرد که آیفون به دلیل مشکل نسخه iOS خود در حال شارژ نیست. برای رفع این مشکل بهتر است iOS خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید.

۹- قاب گوشی را جدا کنید

دلیل دیگر کار نکردن شارژر بی سیم اپل ضخیم بودن قاب آیفون و اختلال در عملکرد شارژ است. پس بهتر است کاور گوشی را بردارید و سپس روی صفحه شارژر قرار دهید تا در هنگام شارژ این مشکل برطرف شود.

۱۰- آیفون را در حالت DFU قرار دهید

برای شارژ صحیح آیفون بهتر است فریمور دستگاه (Update Device Firmware) را آپدیت کنید. در واقع اگر روش های فوق را انجام داده اید و مشکل شارژ حل نشده است، این روش نهایی است. در اکثر موارد این روش مشکل را حل می کند و می توانید آیفون خود را با خیال راحت شارژ کنید. علاوه بر این روش، بازنشانی کارخانه ای نیز وجود دارد که می توانید آن را سریعتر انجام دهید. بنابراین، هشدار داده می شود که وقتی DFU را مانند تنظیم مجدد کارخانه انجام می دهید، تمام داده ها از تلفن حذف می شوند. به همین دلیل قبل از انجام این کار از نسخه iOS خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

به این مقاله اشاره می کند