دلیل غلتاندن فرش چیست؟


بعد از صاف کردن ماشینی و فرش دستباف و گذشت زمان، ممکن است صاف شدن فرش را تجربه کنید. پهن شدن فرش می تواند به دلایل مختلفی باشد و گاهی اوقات به دلیل عدم توجه افراد در راه رفتن بسیار خطرناک بوده و باعث می شود که روی پاها لغزنده و در نهایت زمین بخورند.

فرش ها به چه دلیل می پیچند؟

فرش های ماشینی و دستبافت ممکن است به دلایل مختلف مسطح شوند، اما شایع ترین علت صاف شدن فرش، شستشوی نامناسب و پخش شدن روی سطوح ناهموار است. در اینجا به برخی از این دلایل اشاره می شود:

۱- قالیشویی نادرست

شستشوی انواع فرش بدون دانش، تجربه و تجربه باعث آسیب به فرش، الیاف و پود می شود و همچنین اگر آسیب زیادی در فرش وارد شود، لبه های فرش خم می شود و به عقب برمی گردد. شستشوی اصولی فرش از افتادگی آن جلوگیری می کند.

۲- نوع فرش بد لمس

دلیل دوم پهن شدن فرش می تواند به دلیل تار بودن بافت فرش باشد به همین دلیل این اتفاق می افتد. عامل دیگر شدت ضربه های شانه یا بافندگی در حین بافت فرش است.

۳- فرش را روی سطوح ناهموار و شیبدار پهن کنید

پهن کردن فرش به خصوص فرش دستبافت روی سطوح ناهموار مانند فرش پاسیو یا روی سنگریزه ها باعث ایجاد شکاف در سطح فرش می شود و به مرور زمان فرش ها واژگون می شوند. پهن کردن فرش روی سطوح شیبدار نیز باعث حرکت فرش می شود و ممکن است فرش دچار ساییدگی لوله شود.

۴- خشک کردن فرش پس از شستن به روش نادرست

گاهی اوقات افراد تصمیم می‌گیرند فرش‌های خود را در خانه بشویند و روی نرده‌ها یا سقف‌های آهنی بگذارند تا خشک شوند. پهن کردن فرش روی نرده ها باعث شکسته شدن فرش می شود و با گذاشتن فرش در خانه باعث فرسایش فرش می شود.

۵- باقیمانده مواد شوینده بعد از آبکشی فرش

اگر فرش به درستی و درست شسته و آبکشی شود، نه تنها آسیبی به فرش وارد نمی شود، بلکه مقاومت و زیبایی فرش را حفظ می کند. شستشوی نادرست فرش باعث می شود مواد شوینده در داخل الیاف و بین تار و پود فرش باقی بماند و در نهایت باعث چروک و تورم فرش شود.

دلایل غلتاندن فرش

۶- فرش گذاری روی سطوح آهکی

پهن کردن فرش بر روی سطوح آهکی منجر به فرسایش زیر فرش می شود و فرش استحکام خود را از دست می دهد و به راحتی اتو می شود، بنابراین توصیه می شود برای حفظ دوام و زیبایی فرش از پهن کردن فرش بر روی سطوح آهکی خودداری شود.

چگونه از غلت خوردن فرش جلوگیری کنیم

با توجه به دلایل ذکر شده فرش چروک می شود اما راه هایی برای جلوگیری از چروک شدن فرش وجود دارد که عبارتند از:

۱- قرار دادن اجسام سنگین در لبه های فرش

برای جلوگیری از غلت خوردن فرش می توانید اجسام سنگین مانند کابینت، مبل و … را در لبه های فرش قرار دهید تا از غلت خوردن و جابجایی فرش جلوگیری شود، اما مراقب باشید که اجسام بیش از حد سنگین قرار نگیرید زیرا ممکن است آسیب ببینند. سطح فرش

۲- لبه های فرش را اتو کنید

یکی از راه های جلوگیری از غلت خوردن فرش اتو کشیدن لبه های فرش است. برای اتو کردن لبه های فرش باید از حوله یا دستمال استفاده کرد تا فرش نسوزد. یک حوله یا دستمال کاغذی روی لبه های فرش قرار دهید و لبه های فرش را اتو کنید. اتو فرش اصلی توسط قالیشویی مورد اعتماد انجام می شود.

۳- از ترمز فرش استفاده کنید

ترمز فرش وسیله ای با چسب دو طرفه است که از یک طرف به کف و از طرف دیگر به فرش می چسبد و از لرزش فرش جلوگیری می کند. درجه سختی چسب های ترمز فرش با یکدیگر متفاوت است و شما می توانید بسته به سطح کف و فرش منزل خود از کمپکتور فرش استفاده کنید. مثلاً در سطوحی مانند موزاییک، ترمز فرش به راحتی نمی‌چسبد و نمی‌چسبد، باید از ترمزهای چسبنده قوی‌تری استفاده کرد و ترمزهای فرش به خوبی روی سرامیک‌ها می‌چسبند و از لرزش فرش جلوگیری می‌کنند.

مراقبت از نورد فرش

۴- پد ضد لغزش تهیه کنید

یکی از لوازمی که می توانید برای جلوگیری از غلتش فرش تهیه کنید، لنت های ضد لغزش است که در سایزها و انواع مختلف در بازار موجود است و با توجه به نوع و سایز فرش می توانید لایی و درسته را تهیه کنید. برای جلوگیری از غلتیدن و واژگونی فرش، به خصوص در لبه های فرش، آن را زیر فرش قرار دهید. درج های ضد لغزش از جابجایی فرش جلوگیری می کند و فرش را در جای خود نگه می دارد.

استفاده زیاد از بالشتک های ضد لغزش باعث آسیب به پشت فرش و گره های فرش می شود، بنابراین سعی کنید از آن کم استفاده کنید و زیاد از آن استفاده نکنید.

راه های جلوگیری از غلتیدن فرش

۵- از بخارشوی استفاده کنید

اگر فرش به دلیل شستشوی نادرست چروک شد، می توانید با استفاده از حرارت بخار شوی آن را نرم کنید.

۶- چرم دوزی

یکی از راه های جلوگیری از غلت خوردن فرش، چرم دوزی لبه های فرش است که بسته به نوع طرح فرش می توانید از آن استفاده کنید. البته این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود. پس از چرم دوزی، کناره های فرش از قاب حلقه خارج می شود.

آیا هوای گرم باعث چروک شدن فرش می شود؟

فرش ها به هر چیزی حساس هستند و ممکن است به آن واکنش نشان دهند. پهن کردن فرش در هوای گرم مانند پهن کردن آن در حیاط و … باعث چروک شدن فرش می شود زیرا اشعه خورشید به طور مستقیم و پیوسته به فرش می تابد و فرش بین الیاف آن را گرم می کند و به همین دلیل فرش جمع شده و چروک می شود. . از گذاشتن فرش در فضاهای باز خودداری کنید.

به این مقاله اشاره می کند