دلیل افزایش قیمت خودرو کمبود عرضه است


در حال حاضر عرضه خودرو کمتر از تقاضای بازار است و به همین دلیل شاهد افزایش قیمت خودرو هستیم. مشکل کمبود عرضه با واردات قابل حل است اما موقتی خواهد بود.

به گزارش پارچین خودرو، یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت با اعلام این خبر اظهار داشت: خودروهایی که در قطعات آن مانند خودرو صرفه جویی اقتصادی می شود باید وارد شوند.

جواد مرزبان راد با بیان اینکه خودروهای وارداتی باید دارای مشخصات لازم باشند، گفت: اگر خودروی وارداتی بی کیفیت باشد و استانداردهای لازم را نداشته باشد، مشکل صنعت خودرو را حل نمی کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه برای رونق تولید و ایجاد اشتغال باید بخشی از قطعات وارداتی خودرو در ایران تولید شود، افزود: اصولاً واردات باید به گونه ای انجام شود که بخشی از کار انجام شود. در ایران انجام شده است.

مرزیپان راد راه حل برخی از مشکلات صنعت خودرو را در واردات خودرو دانست و گفت: خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی یکی از موضوعات اصلی است. اصولا واردات آزاد شده و اتفاقاً خودروهای اقتصادی وارداتی وارد می شود اما قطعات یدکی آن گران است و سود اصلی در واردات لوازم یدکی پنهان است.

این استاد دانشگاه حمایت غیرمستقیم از صنعت خودرو را ضروری دانست و گفت: دولت باید به گونه ای عمل کند که خودروساز بتواند میزان تولید را افزایش دهد; اگر خودروساز بخواهد تولید را افزایش دهد باید قطعات یدکی بخرد و در نتیجه قطعه ساز باید قدرتمند باشد. برای ارتقای کار قطعه ساز باید سیاست حمایتی در نظر گرفته شود که یکی از آنها ارائه تسهیلات بانکی بدون ربا است. در این صنعت مهارت ندارند و این موضوع بر این صنعت تاثیر می گذارد.