دسی بل (dB) چیست؟


زنی ایرپادهای اپل را در گوشش می گذارد
Ivan_Shenets / Shutterstock.com

واحدهای اندازه گیری می توانند فریبنده باشند، به خصوص وقتی صحبت از چیزهایی باشد که نمی توانیم ببینیم یا احساس کنیم. احتمالا قبلاً شنیده اید که میزان صدا را با دسی بل توصیف می کنند، اما واقعاً این به چه معناست؟ بیا یک نگاهی بیندازیم.

دسی بل چه چیزی را اندازه می گیرد؟

صدا پیچیده تر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می کنید، به همین دلیل است که ما راه های زیادی برای اندازه گیری و توصیف آن داریم. وقتی صحبت از اصول اولیه می شود، دو جنبه مهم وجود دارد که صدا را توصیف می کند: فرکانس صدای خاص و دامنه.

فرکانس چیزی است که ما به عنوان زیر و بم در نظر می گیریم. این در هرتز (هرتز) بیان می شود. انسان ها به طور کلی صداهایی را در محدوده ۲۰ هرتز در سمت پایین تا ۲۰۰۰۰ هرتز در سمت بالا می شنوند.

دامنه آن چیزی است که ما به عنوان حجم یک صدای داده شده در نظر می گیریم و در دسی بل (dB) بیان می شود. فرکانس و دامنه صدا کاملاً از هم جدا هستند، اگرچه زمانی که صدا به طور ناخوشایندی بلند به نظر می رسد، به کار می روند.

نکته مهمی که باید در مورد دسی بل در نظر داشت این است که به صورت تصاعدی افزایش می یابد، نه خطی. این بدان معنی است که افزایش حجم ۱۰ دسی بل در واقع ۱۰ برابر بیشتر است، در حالی که افزایش ۲۰ دسی بل ۲۰ برابر بیشتر است.

افراد مختلف به طور متفاوتی می شنوند، به همین دلیل است که هنگام بحث صدا در مورد بلندی صدا نیز می شنوید. بلندی صدای درک شده است، نه حجم مطلق. از سوی دیگر، دسی بل معیار مطلق سطوح فشار صوت است، بنابراین هیچ ذهنیتی وجود ندارد.

سطوح دسی بل برای صداهای رایج

از آنجایی که دسی بل به صورت تصاعدی افزایش می یابد، ما فقط به مقیاسی زیر ۲۰۰ دسی بل برای توصیف هر صدایی که فکرش را می کنید نیاز داریم. شنیدن صداهای کمتر از ۱۰ دسی بل برای برخی سخت و شنیدن آن برای دیگران غیرممکن است، در حالی که صدای بیش از ۱۱۰ دسی بل برای تقریباً هر کسی آزاردهنده است.

اگر در اتاقی ساکت هستید، به صدای تنفس خود گوش دهید. این تقریباً ۱۰ دسی بل است. شنیدن صدایی آرامتر از این سخت خواهد بود مگر اینکه دقیقاً در کنار او باشید. یک مکالمه معمولی حدود ۵۰ دسی بل است. تلویزیون یا بلندگوی بلوتوث را به حدی روشن کنید که بیشتر مردم صدای بسیار بلندی در حدود ۷۰ دسی بل پیدا می کنند.

زوج در حال تماشای تلویزیون روی مبل.
آندری_پوپوف / Shutterstock.com

هر چیزی فراتر از آن شروع به عصبانیت می کند. ترافیک در بزرگراه های سنگین بین ۸۰ تا ۹۰ دسی بل است، در حالی که سرعت موتور سیکلت معمولاً حدود ۱۰۰ دسی بل خواهد بود. بیشتر کنسرت ها شما را با صدایی حدود ۱۱۰ دسی بل در معرض نمایش می گذارند، اما بسته به هنرمند و سبک موسیقی، می تواند بالاتر از این باشد.

فراتر از این جایی است که همه چیز شروع به افزایش دردناک می کند. بیشتر آژیرها حدود ۱۲۰ دسی بل تولید می کنند، در حالی که حجم موتور جت حدود ۱۴۰ دسی بل است. هر چیزی بالاتر از این، مانند تیراندازی از فاصله نزدیک، در حدود ۱۶۰ دسی بل بالاتر از مقیاس است.

چقدر صداش اینقدر بلنده

با فرض اینکه هیچ آسیب شنوایی ندارید، ساده ترین راه برای تشخیص اینکه صدا به اندازه ای بلند است که به گوش شما آسیب برساند این است که احساس ناراحتی کنید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هر صدایی بالاتر از ۸۵ دسی بل می تواند به مرور زمان به گوش شما آسیب برساند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم از هدفون هایی استفاده کنید که صدا را برای کودکان محدود می کند.

با این حال، به نظر می رسد که همه صداها یکسان نیستند، حداقل تا آنجا که به گوش شما مربوط می شود. سوزان راجرز، مهندس سابق صدابرداری و آکادمی صوتی فعلی، در مقاله‌ای از آکادمی موسیقی ردبول می‌گوید صداهایی که دوست داریم به اندازه صداهای آزاردهنده به شنوایی ما آسیب نمی‌رسانند.

این از تحقیقات اولیه است، اما اساساً، گوش‌های شما زمان راحت‌تری برای بهبودی پس از یک کنسرت پر سر و صدا از هنرمندی که بیشتر از یک جک چکش در آن نزدیکی دارید، خواهد داشت. راجرز آن را به درد انجام ورزشی که دوست دارید در مقایسه با درد سقوط از پله ها تشبیه می کند.

با این حال، برخی صداها بدون در نظر گرفتن علت، به شنوایی شما آسیب می رسانند، به خصوص زمانی که بیش از ۱۰۰ دسی بل باشند. اگر نگران حفظ شنوایی خود هستید، حتما مقاله ما را در مورد میزان صدای دقیق آن بخوانید.