در اینجا نحوه رمزگشایی اعداد در نام روترهای Wi-Fi آورده شده است


یک روتر Wi-Fi که روی یک مبلمان در یک آپارتمان نشسته است.
Aquarius Studio / Shutterstock.com

هنگامی که در حال خرید یک روتر جدید وای فای هستید، قطعاً متوجه خواهید شد که نام آنها پر از اعداد است. در اینجا نحوه رمزگشایی معنای این اعداد آمده است.

چرا نام روترها اینقدر گیج کننده هستند؟

بسیاری از محصولات فناوری معمولاً دارای نام های پیچیده ای هستند زیرا تولید کنندگان سعی می کنند تا حد امکان اطلاعات مربوط به محصول را پر کنند تا خریداران را جذب کنند و جستجوی محصولات را آسان تر کنند. به ویژه قراردادهای نامگذاری روتر در برابر این آسیب پذیر هستند.

به عنوان مثال، بیایید نگاهی گذرا به محبوب ترین روترها در Best Buy در زمان نگارش مقاله بیندازیم. این نمایش خوبی از محصولاتی است که در قفسه می بینید و محصولاتی با نام هایی مانند:

در حالی که می‌دانیم تولیدکنندگان سعی می‌کنند تا حد امکان اطلاعات بیشتری را در مقابل مردم به دست آورند تا به محصولاتشان کمک کنند تا از رقبا متمایز شوند (و حتی نسخه‌های ارزان‌تر و قدیمی‌تر سخت‌افزار خودشان)، اگر این کار را نکنید، این یک سیستم کاملاً بصری نیست. بدانند چگونه آن را رمزگشایی کنند.

در حالی که نامگذاری اعداد احتمالاً به این زودی از بین نخواهند رفت، سردرگمی پیرامون آنها، همراه با سردرگمی در مورد برچسب هایی مانند ۸۰۲.۱۱ac و ۸۰۲.۱۱ax دقیقاً دلیلی است که فشار به سمت برچسب هایی مانند Wi-Fi 6 و Wi-Fi 7 این کار را آسان تر می کند. مصرف کننده متوسط

اگر شما کسی نیستید که دوست دارید اعداد را تجزیه و تحلیل کنید و روی آمارهای فنی مراقبه کنید، تجزیه و تحلیل معنی برچسب های مختلف روتر می تواند بسیار دشوار باشد. بیایید با اصول اولیه معنای حروف و اعداد شروع کنیم، سپس آن را با چند مثال تجزیه کنیم.

حروف نشان دهنده ایجاد یک شبکه Wi-Fi است

حروفی که در تبلیغات روتر Wi-Fi، در کادر، و با نام محصولات پر شده است، نشان دهنده نسل بالاتر استاندارد Wi-Fi است که محصول از آن پشتیبانی می کند.

به طور رسمی، نام کامل نسل Wi-Fi انتخاب شده IEEE 802.11 است[x] جایی که بخش IEEE بیان می‌کند که موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) است، به خانواده ۸۰۲ (که شبکه‌های کامپیوتری را اداره می‌کنند)، در زیر کلاس .۱۱ (محصول برای Wi-Fi) تعلق دارد، با نسل نشان داده شده توسط [x] مجموعه کاراکتر.

این یک چیز بسیار جالب است، و در حالی که ممکن است سازندگان دقیقاً نام مسیریاب‌ها را با نام‌های بسیار فشرده و مرتب تولید نکنند، اما سعی می‌کنند آنها را فقط به کاراکترهای نهایی تقلیل دهند.

در اینجا معنی حروف آمده است:

  • جریان متناوب وای فای ۵
  • تبر – Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6E
  • تبر – غیر رسمی برخی از شرکت ها از آن برای اشاره به Wi-Fi 6E استفاده می کنند.
  • او هست – فیلتر Wi-Fi 7. شما هنوز این را در جعبه محصول نخواهید دید.

نام‌گذاری شخصیت‌های دیگری مانند ۸۰۲.۱۱n و ۸۰۲.۱۱g وجود دارد، اما این نسخه‌های استاندارد Wi-Fi در این مرحله کاملاً قدیمی هستند (به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۳ معرفی شدند) بنابراین شرکت‌هایی را که فعالانه آن را در جلو و مرکز تبلیغ می‌کنند نخواهید دید. .

اعداد به حداکثر سرعت تئوری اشاره دارند

اکنون که معنی حروف را می‌دانیم، زمان آن رسیده است که آنچه را که اعداد نشان می‌دهند تجزیه کنیم. و اگر فکر می‌کنید کل حروف بی‌رویه مات هستند، دوست خواهید داشت معنی اعداد را فراموش کنید.

اول از همه: واضح ترین بخش. عدد بعد از تخصیص کاراکتر، حداکثر سرعت نظری روتر یا حداکثر نرخ پیوند است که بر حسب مگابیت در ثانیه (Mbps) بیان می شود.

به عنوان مثال، اگر روتر شما دارای برچسب AC1900 است، به شما می گوید که روتر از استاندارد Wi-Fi 5 استفاده می کند و حداکثر سرعت تئوری آن ۱۹۰۰ مگابیت بر ثانیه است. اگر روتر AX3000 نام داشته باشد، از استاندارد Wi-Fi 6 استفاده می کند و حداکثر سرعت تئوری آن ۳۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است.

اکنون، کمترین بخش آشکار: این حداکثر سرعتی نیست که می توانید با یک دستگاه تجربه کنید. این حداکثر سرعت تئوری است که یک روتر می تواند در شرایط آزمایشگاهی ایده آل به دست آورد، زمانی که همه رادیوهای روتر فعال هستند و با سخت افزار خوب یا بهتر جفت می شوند.

هیچ شرایطی در دنیای واقعی وجود ندارد که تحت آن گوشی هوشمند، رایانه شخصی یا کنسول بازی شما به صورت جداگانه به حداکثر سرعت تئوری دست یابد.

شکستن حداکثر سرعت تئوری

مردی که از لپ تاپ خود در آشپزخانه استفاده می کند.
شما هرگز یک روتر Wi-Fi را با یک دستگاه اشباع نخواهید کرد. SFIO CRACHO / Shutterstock.com

اگر شرکتی روتر خود را AC3200 اعلام کند اما هیچ دستگاه فردی در شبکه نمی تواند به این سرعت برسد، قطعه ۳۲۰۰ دقیقاً از کجا می آید؟

روترهای مدرن از چندین رادیو در چندین باند برای ارائه پهنای باند بیشتر و تجربه کاربری بهتر استفاده می کنند. عناوینی مانند “دو باند” و “سه باند” به این ویژگی اشاره دارد و افزایش تعداد آنتن ها باعث پهنای باند و سرعت کلی بیشتر می شود.

کلید درک عدد، بخش سرعت “کل” است. این روتر AC3200 نه تنها ۳۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را از طریق یک اتصال منفرد پخش می کند، بلکه آن را بین باندهای ۲.۴ گیگاهرتز و دو باند ۵ گیگاهرتز تقسیم می کند. البته این چیز بدی نیست. بهتر است چندین دستگاه به سرعت به روتر متصل شوند تا اینکه به هر حال یک دستگاه به طور کامل به آن متصل شود.

سپس اندازه عدد – برای مثال AC600 در مقابل AC3200 – به سادگی نشان می دهد که چه مقدار سخت افزار برای حل مشکل وارد شده است. روتر AC600 دارای یک رادیو ۲.۴ گیگاهرتز و یک رادیو ۵ گیگاهرتز است که روی سخت افزار قدیمی تر با مدولاسیون فرکانس پیشرفته کمتر اجرا می شود.

برعکس، روتر AC3200 معمولا دارای ۴ رادیو ۲.۴ گیگاهرتزی و ۴ رادیو ۵ گیگاهرتزی با بهینه سازی سخت افزاری و مدولاسیون فرکانس عالی است. نتیجه نهایی، سرعت بالای تئوری بالاتر و همچنین تجربه کاربری بهتر در کل است (مخصوصاً در خانه هایی که افراد و دستگاه های زیادی دارند).

آیا عدد بالاتر برای حداکثر سرعت همیشه بهتر است؟

یک عدد AC یا AX بالاتر به طور خودکار به تجربه بهتری تبدیل نمی شود. متغیرهای دیگری در بازی وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر یک سیستم شبکه با چندین نقطه دسترسی را با یک روتر مستقل که مقدار AC بالاتری دارد جایگزین کنید، ممکن است عملکرد مورد انتظارتان را نداشته باشید. سیستم شبکه قدیمی شما ممکن است فقط AC1200 بوده باشد و روتر مستقل جدید شما AC3000 بوده است، اما سیستم شبکه قدیمی خانه وسیع شما را به سبک مزرعه ای بهتر پوشش می دهد و تجربه کاربری بهتری به شما می دهد. در این مرحله، سرعت بیشتر در تئوری در مقابل بهتر بودن در عمل کمرنگ می شود.

اما به طور کلی، هنگام مقایسه سیب ها با اپل (در این مورد روترهای مستقل برای روترهای مستقل یا سیستم های شبکه برای سیستم های شبکه)، برای بدست آوردن روتر بهتر می توان به شماره AC/AX تکیه کرد. چرا؟ اگر همه چیز برابر باشد، سازنده مجبور است از سخت افزار بهتری استفاده کند تا به سمت حداکثر سرعت های تئوری بیشتر و بیشتر حرکت کند.