درمان نامنظم شدن ضربان قلب با فرسایش قلبی


ضربان قلب نامنظم و سایش قلب

برداشتن قلب ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود ، که معمولاً توسط سلول های خاصی (سلول های ضربان ساز) در محفظه فوقانی قلب ایجاد می شود. این علائم در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند معیوب است و سریع ظاهر می شود و باعث می شود قسمت های بالای قلب به جای ضربان م effectiveثر (لرزش) ارتعاش کنند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این منابع باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب می کند. از یک کاتتر نقشه برداری برای جستجوی محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را در سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این امر باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل داشته و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرمای شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش دیگری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک بالون کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می شود. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که مسیر شلیک سیگنال های معیوب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

ممکن است در 48 ساعت اول پس از آزمایش احساس خستگی و ناراحتی کنید. از دستورات پزشک خود برای مراقبت از زخم ، دارو ، فعالیت بدنی و پیگیری پیروی کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ضربان قلب بررسی می شود.

برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از برداشتن قلب دچار ضربان نامنظم قلب یا آریتمی شوند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری از جمله کاشت ضربان ساز ، مخصوصاً برای درمان آریتمی های پیچیده را انجام دهد.

درمان آریتمی ها با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به صورت آشفته و نامنظم – خارج از هماهنگی با دو قسمت پایینی (بطن ها) ، می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند شما را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

حذف فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این نوعی از تخریب قلب است که باعث ایجاد آریتمی ، ایجاد زخم یا تخریب بافت قلب و تداخل با سیگنال های الکتریکی معیوب می شود.

هنگامی که داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ضربان نامنظم قلب م notثر واقع نشد ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی ؛ هر آنچه باید در مورد آریتمی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ضربان قلب و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را وارد قلب می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمتهای خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنالهای الکتریکی نامنظم قلب را مختل کرده یا آنها را از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش پیچ و خم پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلبی است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی جراحی یا ابلیشن ، الگویی (پیچ و خم) از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب ایجاد می کند. کاتتر ، مانند فرسایش ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث انواع خاصی از آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ ندهد ، ممکن است به جراحی قلب دیگری مانند جراحی پیوند عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب نیاز داشته باشید ، زیرا این ممکن است برای شما مناسب باشد.

گره AV را حذف کنید

در برداشتن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای به نام گره AV در قلب استفاده می کند. این نقطه اتصال بین قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از رسیدن تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است راه حل مناسبی باشد. همچنین ممکن است پس از برداشتن گره AV به ضربان ساز نیاز داشته باشید تا ضربان قلب خود را کنترل کند.

مزیت استفاده از روش تخلیه قلبی

مزیت استفاده از روش تخلیه قلبی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای کسانی که ضربان قلب (فیبریلاسیون) آنها با دارو یا درمان دیگر قابل اصلاح نیست ، گزینه ای باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطر فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا سایش کاتتر یا جراحی قلب باز انجام می شود ، که کمتر رایج است.
خطرات به شرح زیر است:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا در محل کاتتر
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را تشدید کند و به ضربان ساز نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن شریان های منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• در موارد نادر ، مرگ

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه می کند و تعدادی آزمایش برای ارزیابی وضعیت قلب شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او بگویید.
شب قبل از عمل باید غذا بخورید و بنوشید. در صورت مصرف دارو ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل جراحی را ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، به شما دستور داده می شود که چند روز قبل از عمل ، داروهای ضد آریتمی خود را قطع کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده دارید ، در مورد این که آیا باید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید ، با پزشک خود مشورت کنید.

در طول کاتتر فیبریلاسیون دهلیزی

1. سوزاندن کاتتر در بیمارستان برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص سیاهرگ را در بازو یا دست خود قرار می دهد و یک داروی آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، ممکن است از بیهوشی عمومی برای خواب استفاده شود.

هنگامی که داروی آرام بخش م isثر واقع شد ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی کشاله ران ، گردن یا رگ های شما بی حس می کنند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (واژن) را از سوزن عبور می دهد.

3. پزشک سوندها را از طریق واژن هدایت کرده و آنها را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. می توانید رنگ را به سوند تزریق کنید تا به او در مشاهده رگ های خونی و قلب با استفاده از اشعه ایکس کمک کند. کاتترها دارای الکترودهایی هستند که می توانند تکانه های الکتریکی را به قلب ارسال کرده و فعالیت الکتریکی قلب را ثبت کنند. این فرآیند ، هنگامی که از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علل آریتمی استفاده می شود ، یک مطالعه “الکتروفیزیولوژیکی (EP)” نامیده می شود.

4. در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال گرما (امواج رادیویی با فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. با این حال ، مراحل پیچیده می تواند بیشتر طول بکشد.

6. در طول این عمل ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا هنگام تزریق انرژی از طریق نوک سوند ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، در صورت داشتن هرگونه درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

کاتتر بعد از فرسایش برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون عوارض جانبی به طور مداوم کنترل می شود.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید آن روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از جراحی احساس درد کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های آریتمی را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما مشخص نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که داروهای رقیق کننده خون خود را ادامه دهید.

ضربان نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و کسانی که بیماری قلبی دیگری دارند ، مانند فشار خون بالا یا فیبریلاسیون دهلیزی که قبلاً درمان آن مشکل بود ، شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، می توانید آن را با دارو کنترل کنید. کسانی هستند که به روش دیگری برای تخلیه نیاز دارند.

حتی پس از انجام فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مانیتور ضربان قلب پیوسته مانند گیره حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز آریتمی دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

عظمت و موفقیت قلب

موفقیت در عمل جراحی تخلیه قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
یک مطالعه وسیع و جهانی در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی نشان داده است که تخلیه کاتتر در افراد مبتلا به این بیماری حدود 80 درصد م effectiveثر است و 70 درصد مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، میزان فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی ارزیابی شد و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 درصد تا حدودی موفق بودند و 9.6 درصد نیز می دانستند که شکست خورده است. به

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید برطرف شود. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات متناوب دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید