درخواست جستجو و نظرسنجی برای حل مشکل خودروهای دست دوم


/ کارشناس / عضو کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر خبر داد:

نماینده مردم ارومیه در خانه ملت با اشاره به اینکه موضوع خودروهای فرسوده به دلیل اینکه با سلامت شهروندان ارتباط دارد و مورد بی توجهی قرار گرفته است بسیار حائز اهمیت است، گفت: به ردیابی خودرو ادامه می دهم. خودروهای فرسوده از رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس خواستار رسیدگی در این زمینه شد.

سید سلمان ذاکروی در گفت و گو با خبرنگار پارچین خودرو با اشاره به این موضوع و طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود مشکل آلایندگی و آلودگی هوا هنوز کمیسیون های مجلس در خصوص حذف خودروهای فرسوده سکوت کرده اند، گفت: وزارت کشور وزارت راه و شهرسازی، وزارت ایمنی و سازمان حفاظت محیط زیست متولیان اصلی حل مشکل خودروهای فرسوده هستند، این وزارتخانه ها و سازمان ها مسئول مشکلات سلامت مردم هستند. بیماری های زیادی تنها به دلیل استفاده از خودروهای فرسوده گریبانگیر مردم شد و مجلس ده ها تذکر در این زمینه به مسئولان مربوطه داد اما متاسفانه پاسخی دریافت نشد.

او گفت که حذف خودروی مستعمل از چرخه حمل و نقلوی گفت: نفت برای تامین ناوگان عمومی، مینی بوس ها و اتوبوس های فرسوده باید از شر نفت خلاص شود. آیا بحث لزوم استفاده از ترخیص کالاهای اساسی نیست، حل این مشکل یک امر بسیار جدی و اساسی برای کشور است.

سید سلمان ذاکر

ذاکر با تاکید بر اینکه بیشترین میزان آلایندگی مربوط به حمل و نقل عمومی و ناوگان فرسوده است که همچنان در حال استفاده هستند، افزود: خودروهای فرسوده نه تنها مصرف سوخت بالایی دارند، بلکه نقش مهمی در آلایندگی شهرهای بزرگ دارند. . در بسیاری از شهرها مردم مشتاق لذت بردن از یک خودروی عمومی خوب هستند که سال هاست به هیچ شکلی در دسترس نیست.

نماینده مردم ارومیه با تاکید بر اینکه صدور مجوز برای خودروهای اسقاط و ایجاد تسهیلات از راهکارهایی است که به حل مشکل خودروهای فرسوده کمک می کند، افزود: متاسفانه اعطای تسهیلات خودرو در کشور ما متوقف شده است و این یک ضعف بزرگ است. . برای بانک مرکزی، زیرا بسیاری از شهرهای بزرگ ایران با آلودگی هوا مواجه هستند. حرکت خودروهای فرسوده این آلودگی را تغذیه می کند و باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای می شود. آنها ۲۰ برابر خودروهای معمولی آلایندگی تولید می کنند و تنها با جریمه نمی توان تردد آنها را محدود کرد، بلکه باید مشوق هایی مانند اعطای تسهیلات برای حل این مشکل در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: این مشکل باید هرچه زودتر برطرف شود تا به دلایل واهی به سلامت مردم آسیب نرسد. حذف نکردن خودروهای فرسوده هر روز منجر به آلودگی بیشتر شهرهای بزرگ می شود و این یک تهدید بسیار جدی برای محیط زیست است.

بر اساس بند ۸ قانون هوای پاک مصوب ۴ تیر ۱۳۹۵ کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب وسیله نقلیه موظفند پس از رسیدن به سن فرسودگی که مخصوص خودروهای سواری سنگین و سبک است خودرو را خاموش کنند. ماشین های نیمه سنگین و موتورسیکلت … متفاوت. بر اساس این طرح مراکزی به نام مراکز اسقاط برای رهایی از خودروهای فرسوده ایجاد شد.

خودروهای فرسوده نه تنها مصرف سوخت بالایی دارند، بلکه نقش مهمی در آلودگی شهرهای بزرگ دارند. به گفته مسئولان، بیش از سه میلیون خودروی فرسوده در کشور وجود دارد.