خودروی تارا از دو ماه آینده بدون قرعه کشی فروخته می شود


سخنگوی وزارت امنیت گفت: خودرو تارا تا یکی دو ماه آینده بدون قرعه کشی به متقاضیان عرضه می شود و تا پایان سال جاری هیچ خودروی دیگری در قرعه کشی فروخته نمی شود.

به گزارش پارچین خودرو، امید قالیباف با اعلام این خبر، با بیان اینکه آیا موضوع واردات خودرو به دلیل کمبود منابع ارزی از دستور کار مجلس و دولت خارج شده است، گفت: اینطور نیست زیرا مرکزی بانک وظیفه تامین ارز را بر عهده دارد و پیگیری آن در حال انجام است.

با اشاره به اینکه گاهی گفته می شود خودرو از برندهای بی کیفیت از کشورهای دیگر وارد می شود، تصریح کرد: این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد، اما مذاکراتی با برندهای اروپایی انجام شد تا خودروهای کلاس اقتصادی با قیمتی بیش از ۱۰ هزار وارد شود. تا ۲۰۰۰۰ یورو و اینکه خودروهای وارداتی کیفیت ندارند صحت ندارد.

قالیباف در پاسخ به اینکه خودروسازان مدام از زیان انباشته صحبت می کنند و درخواست هایی برای افزایش قیمت محصولات دارند، آیا اکنون تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو گرفته می شود یا خیر؟ وی گفت: بله، خودروسازان در مورد زیان انباشته مطالبی را ذکر می کنند، اما نکته مهم اینجاست که آیا این زیان انباشته را باید با افزایش قیمت ها جبران کرد؟ تقصیر مصرف کننده در پرداخت زیان خودروسازان از جیبش چیست؟

وی افزود: خودروسازان دارای املاک مازاد و نیروی انسانی مازاد برای مدیریت هستند و باید زیان های انباشته را کاهش داد و ساختار را اصلاح کرد. به این ترتیب بدون تعمیر سازه نمی توان زیان های انباشته را با افزایش قیمت ها جبران کرد.

سخنگوی وزارت صنعت تصریح کرد: البته راه صدور مجوز افزایش قیمت را نبسته ایم و خودروسازان می توانند با توجه به افزایش هزینه های تولید درخواست های خود را به نهاد حمایت کننده ارسال کنند تا بازار ستاد را بررسی کند. از مقررات این موضوع است، اما این باید انجام شود. نقطه ای که ساختارها باید در آن اصلاح شوند را بدانید.

آن طور که قالیباف درباره مشکل کمبود ماشین آلات معدنی گفت: واردات ماشین آلات معدنی با توجه به نیاز معادن با کمترین سخت گیری انجام می شود.

وی با اشاره به حمایت همه جانبه دولت از کالای داخلی، خاطرنشان کرد: حمایت از کالای داخلی به ویژه هپکو و ممنوعیت واردات محصولات مشابه ساخت کشور، خط قرمز وزارت عزت است.