خودروی ایرانی روز جهانی بدون خودرو


هر ساله در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهرور) مسئولان و دوستداران محیط زیست در برخی از شهرهای بزرگ جهان با برگزاری جشن “روز جهانی خودروی صفر”، رانندگان را به رهایی از خودروها تشویق می کنند.

به گزارش پارچین خودرو، افزایش روزافزون استفاده از خودرو در جهان باعث آلودگی هوا شده و آن را به یکی از مهم ترین منابع آلودگی تبدیل کرده است که پیامدهای زیست محیطی مختلفی دارد و سلامت انسان ها را تهدید می کند.

در روز جهانی بدون خودرو، مردم تشویق می شوند که خودروهای خود را رها کنند و برای کمک به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا در این روز، با پای پیاده یا با دوچرخه بدون خودرو و وسایل نقلیه خود به اطراف بروند. زیرا خودروها یکی از منابع اصلی آلودگی هوا به ویژه در شهرها هستند. آلایندگی خودروها ناشی از کیفیت پایین سوخت و قوانین ضعیف خودرو در سراسر جهان است.

روز جهانی خودرو بدون خودرو در سال ۱۹۹۴ در جهان شکل گرفت. این روز حدود پنج سال به طول انجامید تا اینکه این کمپین در سال ۱۹۹۹ با حمایت سازمان ملل به طور جدی جای خود را در کشورهای مختلف جهان باز کرد. در حال حاضر ۱۵۰۰ شهر در سراسر جهان جشن می گیرند. روز هر سال جهان بدون خودرو است و هر سال شهرهای بیشتری از این روز حمایت می کنند.