خودروسازان روسی تحت تاثیر تحریم های غرب قرار گرفته اند


هزاران خودروساز روسی در شهر کوچک کالوگا در ۱۹۰ کیلومتری مسکو تعلیق شده اند و قیمت مواد غذایی به شدت افزایش یافته است.

منطقه کالوگا، در جنوب غربی مسکو، از سال ۲۰۰۶، ۱.۳ میلیارد روبل (۱۵ میلیارد دلار) سرمایه، به ویژه سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است. اما چند هفته پس از حمله روسیه به اوکراین و شروع تحریم های غرب علیه روسیه، کمبود منابع مازاد به وجود آمد. قطعات یک خط تولید را متوقف کرد خودروسازان روسی. فولکس واگن آلمان و ولوو سوئد، دو شرکت سرمایه گذاری خارجی پیشرو در روسیه نیز تولید خود را متوقف کرده اند.

کارخانه سوم، PSMA RUS، که حاصل سرمایه گذاری مشترک میتسوبیشی با میتسوبیشی است و ۲۰۰۰ کارگر دارد، به زودی تولید را متوقف خواهد کرد.

پاول تربوگاو، جوشکار یکی از کارخانه ها، گفت: «معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد. آنها هیچ اطلاعات موثقی به ما نمی دهند.» او می گوید برای خرید مواد غذایی قبل از تحریم باید دو برابر مبلغ را بپردازد. تحلیلگران اقتصادی انتظار دارند که تورم در روسیه در سال جاری به ۲۴ درصد برسد و سطح اقتصاد این کشور به سطوح سال ۲۰۰۹ کاهش یابد.

ایالات متحده و اروپا در حال بررسی اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه هستند و روسیه را به کشتار غیرنظامیان متهم می کنند. کرملین همه این اتهامات را رد می کند.

کالوگا ۳۲۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد و مردم آن امیدوارند که اثرات تحریم ها خیلی شدید نباشد زیرا معتقدند شرکت های غربی علاقه ای به آسیب رساندن به منافع خود در روسیه ندارند.

والری اوگلاو، مکانیک خودرو در کارخانه فولکس‌واگن، می‌گوید: «آیا منطقی است که کارخانه‌شان را تحریم کنند و متحمل ضرر شوند؟» آیا این بدان معناست که آنها می خواهند بازار روسیه را از دست بدهند؟ امیدواریم به محض اینکه همه اینجا به آینده امیدوار هستند، به سر کار برگردیم.

فولکس واگن ۴۲۰۰ کارگر در کارخانه خود در روسیه دارد که از اوایل ماه مارس به حالت تعلیق درآمده است و سخنگوی کارخانه می گوید تولید همچنان متوقف شده است.

حتی قبل از تحریم ها، فروش خودرو در روسیه از ۲.۸ میلیون دستگاه در سال ۲۰۰۷ – زمانی که فولکس واگن افتتاح شد – به ۱.۶۷ میلیون دستگاه در سال ۲۰۲۱ کاهش یافت. دلیل آن تحریم های اعمال شده علیه روسیه پس از الحاق کریمه و شیوع جهانی ویروس کرونا است.

الکساندر نتسائو، کارگر انبار کارخانه فولکس واگن می گوید: «ما قبلاً تعلیق های مشابهی داشته ایم… اما این بار، البته، وضعیت متفاوت و جدی تر است. اما ما همه منتظریم و امید خود را از دست نخواهیم داد.» او می گوید که فولکس واگن پولویی که قبلا خریداری شده بود، ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

بسیاری از مردم این شهر با امید صحبت می کنند و می گویند در دو دهه گذشته هر بار که بحرانی بوده، رونق داشته است. این شهر کوچک همچنین دارای کارخانه های داروسازی، مواد غذایی و تلویزیون سامسونگ است.

آنجلینا مینگلوا، مدیر بازاریابی فولکس واگن گفت: “امیدوارم اینطور باشد، همه ما امیدواریم که همه چیز در آینده نزدیک پایدار باشد.”

منبع: رویترز