خریداران خودرو در بورس کالا چه کارمزدهایی باید بپردازند؟


بازار خودرو دوباره باز است و متقاضیان می توانند تا ساعت ۱۷ امروز درخواست خود را ارسال کنند. با توجه به مشخصات کالای قابل عرضه، هر کد ملی مجاز به سفارش یکی از کدهای ارائه شده در تاریخ عرضه و تنها برای یک خودرو می باشد. صدور مدارک و شماره گذاری خودرو فقط به نام خریدار خواهد بود.

به گزارش پارچین خودرو به نقل از ایسنا، موانع ورود خودروها به بورس کالا رفع شده و در همین راستا ۵ مردادماه ۳۵۰ دستگاه فیدلیتی و ۲۵۰ دستگاه دیگنیتی گروه خودروسازی بهمن راهی تالار صنعتی می شود. بر اساس اعلام عرضه، ۸۵ دستگاه از این خودروها فیدلیتی تیپ ۲ ۷ نفره مشکی و ۹۰ نیز ۷ نفره سفید هستند و به قیمت ۷۷۲ میلیون تومان به فروش می رسند. ۸۵ فیدلیتی پنج صندلی یک تیپ مشکی و ۹۰ فیدلیتی پنج صندلی یک تیپ سفید قیمت ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به اضافه ۱۲۵ دستگاه دیگنیتی پرایم مشکی و ۱۲۵ دستگاه دیگنیتی پرایم سفید هر کدام ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان.

با توجه به مشخصات کالای قابل عرضه، هر کد ملی مجاز به سفارش یکی از کدهای ارائه شده در تاریخ عرضه و تنها برای یک خودرو می باشد. صدور مدارک و شماره گذاری خودرو فقط به نام خریدار خواهد بود.

خریداران چه هزینه هایی باید بپردازند؟

علاوه بر قیمت تمام شده خودرو، خریداران باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را بر اساس قیمت فروش نهایی بپردازند. همچنین باید ۱۷ میلیون و ۳۹۱ هزار و ۹۰۲ تومان بابت امانتداری شامل مالیات و عوارض شماره گذاری، یادآوری کارت خودرو، خدمات پستی، تولید و شماره گذاری پلاک و بیمه شخص ثالث پرداخت کنند.

برای کرامت هزینه ۳۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان شامل کارت هوشمند کارت خودرو، خدمات پستی، تولید پلاک و شماره گذاری و بیمه شخص ثالث باید توسط خریداران به نام شرکت بهمن موتورز پرداخت شود.

زمان ثبت سفارش و نحوه خرید خودرو از بورس کالا

امکان ثبت سفارش خودرویی که در تاریخ ۲۶ مرداد تا ساعت ۱۷ امروز (سه شنبه ۲۵ مرداد) عرضه می شود. متقاضیان خرید خودرو در بورس ابتدا باید کد معاملاتی بورس را دریافت کنند. روش اخذ کد بورس کالا به این صورت است که متقاضیان به صورت آنلاین یا حضوری به کارگزار مورد تایید متصل شده و کد بورس کالا را دریافت می کنند. البته قبل از آن باید در سامانه سجام ثبت و تایید شده باشند. متقاضیان پس از اخذ کد بورس کالا باید حساب نمایندگی افتتاح کنند. حساب نماینده، حسابی است که به صرافی اجازه می دهد پس از خرید شرکت و کالا در مرحله رقابت، از این حساب برداشت کند، به این ترتیب می توان فرآیند تسویه حساب را انجام داد.

نکته قابل توجه این است که برای خرید خودرو باید بخشی از قیمت پایه خودرو (طبق اعلام بورس) در حساب نمایندگی خریدار موجود باشد. به این ترتیب هنگام ثبت سفارش، آن مبلغ در حساب نماینده تا پایان مراحل حراج مسدود می شود. پس از تکمیل ثبت سفارش خریداران در روز عرضه و حراج، خریداران بر اساس قیمت پایه در فرآیند حراج شرکت و در صورتی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد، در مسابقه شرکت خواهند کرد. همچنین مالیات بر ارزش افزوده ای که پرداخت خواهد شد بر اساس قیمت نهایی است که خریدار در سامانه ثبت نام و خرید به پایان رسانده است. به این ترتیب خریداران باید تمام هزینه های اعلام شده برای خرید خودرو را در نظر بگیرند.