جراحی های مختلف چشم دانوتیک


روش های رفع عیوب چشم

۱- جراحی لیزیک چشم

جراحی لیزیک یکی از معروف ترین و محبوب ترین عمل های رفع عیوب انکساری چشم است. این نوع جراحی برای کسانی که از عینک یا لنز استفاده می کنند ایده آل است و برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می شود. وقتی قرنیه چشم از حالت طبیعی خود تغییر می کند، مثلاً بزرگ یا کوچک می شود و بینایی افراد مشکل ساز می شود، در لیزیک این مشکل را با کوتاه کردن قرنیه حل می کنند.

عوارض لیزیک

این جراحی برای برخی از بیماران برای اصلاح بینایی امکان پذیر است، اما برای برخی ممکن است عوارضی ایجاد کند، برخی از عوارض مانند:

خشکی چشم: برای رفع این مشکل باید از قطره اشک مصنوعی استفاده کرد.

دوبینی و شب کوری: ممکن است از روزهای اول جراحی با این مشکل مواجه شوید، اما با گذشت زمان برطرف می شود.

آستیگماتیسم: این مشکل زمانی رخ می دهد که بافت برداشته شده منظم باشد و نیاز به جراحی مجدد یا استفاده از عینک و لنزهای طبی داشته باشد.

۲- جراحی پلاستیک چشم

این نوع جراحی چشم یک روش جراحی برای رفع عیوب انکساری است که مزایایی مشابه لیزیک دارد. یکی از مزایای این عمل نسبت به سایر عمل های لیزری این است که باعث خشکی کمتر چشم می شود. اما بهبودی کامل زمان زیادی می برد و درد بیشتری نسبت به لیزیک ایجاد می کند.

۳- جراحی چشم

این فرآیند شبیه لیزیک و لیزیک است و تفاوت لیزیک و لیزیک در نوع فلپ است که روی قرنیه ایجاد می کند که در لیزیک نازکتر است.

۳- جراحی فمتو چشم

یکی دیگر از جراحی های چشم، فمتو جراحی است که با لیزر انجام می شود. برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می شود، در جراحی فمتوثانیه فلپ از چشم برداشته می شود، لیزر قرنیه را در جای خود قرار می دهد و برش ایجاد شده در فمتوثانیه بسیار دقیق است.

معایب استفاده از فرآیند femto:

احتمال بازگشت مجدد مشکل چشم وجود دارد.

هزینه این نوع جراحی نسبت به جراحی PRK بیشتر است.

۴- جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید یکی دیگر از جراحی های درمانی چشم است، مشکلی که عدسی چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث کدر شدن آن و در نتیجه تاری دید می شود. مشکل آب مروارید معمولا در سنین بالا بروز می کند که با انجام این جراحی عدسی کدر برداشته شده و عدسی مصنوعی جایگزین می شود. این جراحی تا ۹۵ درصد اثر مثبت دارد.

۵- پیوند قرنیه

در این جراحی قرنیه اهدایی جایگزین قرنیه بیمار می شود و بافت سالم قرنیه از بانک چشم خارج می شود. اگر قرنیه چشم ناسالم باشد، بینایی چشم با مشکل مواجه می شود، بنابراین پیوند قرنیه برای برخی از بیماران ضروری است.

چه کسانی برای پیوند قرنیه مناسب هستند؟

کسانی که قرنیه آنها تحت تأثیر عفونت های ناشی از برخی زخم ها مانند تبخال قرار گرفته است.

کسانی که به دلیل بزرگی ناخنک، شکل قرنیه را تغییر داده اند.

اگر قرنیه بسیار کدر یا ملتهب است.

جراحی پیوند قرنیه

۶- عملیات الظفره

این نوع عمل تاثیر بسزایی در زیبایی و افزایش بینایی دارد. ناخنک زمانی تشکیل می شود که بافت همبند چشم از محدوده خود خارج شود و سلول های آن عنبیه چشم را مسدود کنند. برای خرید لنز در ساری و شهرستان ها روشنا یکی از بهترین و جامع ترین مراکز خرید لنز رنگی و نسخه ای مناسب برای چشم می باشد.

به این مقاله اشاره می کند