جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم Diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو عضله دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد از زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جداسازی 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و نیاز به درمان دارد. این بیماری معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث برآمدگی محتویات شکم شود.

در حالی که این امر نگران کننده و آزاردهنده است ، این وضعیت اغلب در چند ماه پس از تولد از بین می رود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت در بسیاری از زنان ادامه دارد

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در پایان یا ابتدای سه ماهه دوم تجربه کنند. گروهی دیگر تنها پس از زایمان متوجه تغییرات شکمی می شوند.

مادران جدیدی که در دوره پس از زایمان دچار جدا شدن شکم می شوند ، باید برآمدگی ها یا برجستگی های قابل مشاهده ای را در محل جدا شدن شکم مشاهده کنند.

برعکس ، اگر به پشت دراز بکشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه های ترشحات شکمی عبارتند از:

اگر شکم تحت تأثیر قرار گرفته یا منقبض شود ، از وسط شکم بیشتر قابل مشاهده است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکلات در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد

بی ثباتی کرنش

مشکل در ادرار کردن

ضعف عضلات شکم

علائم ترشحات شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار شکم یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. در دوران بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است جدا شدن جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که بیشتر مستعد عوارض بارداری هستند عبارتند از:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که زنان یائسه نیز در زنان و مردان رخ می دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی ترشحات شکمی را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم خود ببینند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که آیا ترشحات شکمی دارید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی پزشکان از سونوگرافی یا سی تی برای تشخیص استفاده می کنند.

برای تشخیص مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و حرکت شکمی کمی انجام می دهد. در این وضعیت ، پزشک خط مرکزی عضله راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو طرف بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و بهبود از شیرگیری طراحی شده است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جدایی شکمی بر شیوه های توانبخشی برای بازگرداندن جدایی متمرکز است. این شامل تمرین برای تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و می تواند از شیر گرفتن را تا بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی در طول فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری خود بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری قابل تحمل هستند هرگز به طور کامل برطرف نمی شوند.

اگر ترشحات شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است نیاز به جراحی باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی بهبود بخشد تا اقدامات تهاجمی انجام دهد.

مداخلات جراحی

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (در مورد فتق ، محتویات شکم به بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین درمانی است که اغلب ترشحات شکمی را به طور موثری تسکین می دهد. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای کاهش حرکات روده شکمی کافی نیست.

در این مورد ، جراحی شکم یک راه حل م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که این روش در بهبود ثبات فشار و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به ترشحات شکمی بسیار موفق بوده است.

تحریک عصبی عضلانی الکترومغناطیسی

این یک درمان بالقوه در حال ظهور و بدون جراحی است که می تواند از نظر زیبایی جداشدن روده شکم را ارتقا دهد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز می شود ، مفید است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

در مورد اجتناب از تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد ، این بدان معناست که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، از اقدامات اضافی باید اجتناب شود:

پیچ خوردگی شکم

هرگونه تمرینی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا نیروی شکمی روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث برآمدگی معده می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن به عقب ، که شکم را کش می دهد

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نشده)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می توانید با جداسازی شکم با خیال راحت انجام دهید. اگر این فعالیت ها را به طور مرتب انجام دهید ، بهترین نتایج را خواهید گرفت.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (که معمولاً روی زانو قرار دارد) برای کنترل و تشویق استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً شکم را حدود 10 ثانیه منقبض می کند و آن را به سمت ستون فقرات هل می دهد و آن را برای مدت بیشتری نگه می دارد. در حالت ایده آل ، این مراقبت ها باید 10 دقیقه در روز انجام شود. تمرینات استخر مانند بولینگ و کج شدن لگن نیز مفید است.

بسیار مهم است که ما این حرکات را به شکل مناسب انجام دهیم. بنابراین ، ممکن است بخواهید با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را پیگیری کند.

پیشگیری از ترشحات شکمی:

اگر قصد باردار شدن مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم در زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان توصیه می کنند که دستگاه ها را ببندید (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری این است که ماهیچه های شکم خود را بالا نگه دارید و از کمر حمایت کنید. بستن کمربند جدایی شکم را درمان نمی کند و شکم را تقویت نمی کند.

جداسازی شکم و کمربند حاملگی

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به مدیریت کوشا رژیم غذایی کمک می کند. جدا شدن شکم ممکن است شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار پارگی شکم هستید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او برنامه درمانی مناسب شما را تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی وی دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت است و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبت از خانه و پرستاری دارد و با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز با در نظر گرفتن آخرین خدمات مراقبتی و پرستاری و آسایش و ایمنی عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار داده اند و خدمات خود را در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران کودک ارائه می دهند.

اگر اطلاعات بیشتری می خواهید ، کافی است با کارشناسان مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.
توجه! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید