تولید اولین موتور سه سیلندر خانواده ایران خودرو در سال جاری


مدیرعامل دانش بنیان شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (IPCO) اعلام کرد: این شرکت با چشم‌اندازی پیشرو در طراحی و توسعه نیروهای محرکه پایدار، دغدغه کاهش مصرف و آلایندگی موتور خودروها را دارد.

به گزارش فارسی خودرو، مهدی رجبعلی افزود: بر این اساس نسل جدید موتورهای ایرانی با هدف کاهش مصرف سوخت و آلایندگی در این شرکت طراحی و توسعه می یابد و در همین راستا طراحی خانواده سه نفره انجام می شود. موتورهای سیلندر را می توان مهمترین دستاورد در این زمینه دانست.»

وی ادامه داد: در دوره انتقالی، رسیدن به تولید انبوه موتورهای کم مصرف، ارتقاء و توسعه موتورهای موجود و کاهش آلایندگی و مصرف سوخت از جمله فعالیت‌های اصلی توسعه پیشرانه EPPCO است.

مدیرعامل ایپکو با اشاره به پیشرفت طرح تولید موتور تنفس طبیعی EF7 پلاس گفت: این طرح از نظر توسعه، تامین و تجهیز قطعات برای شروع تولید انبوه تکمیل شده است.

رجبعلی ضمن تاکید بر تولید انبوه موتور EF7 پلاس در آینده نزدیک، پروژه اصلی این شرکت را طراحی و تولید موتورهای سه سیلندر ایران خودرو دانست و گفت: مراحل توسعه این خانواده موتورها در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم در نیمه اول سال جاری این کار را انجام دهیم. قطعاتی را که به نقشه سازندگان ارسال شده است دریافت می کنیم و وارد مراحل تایید قطعات می شویم و انتظار داریم تا پایان سال اولین موتور از خانواده موتورهای سه سیلندر وارد خط تولید شود.

وی با بیان اینکه توسعه نسل سوم خودروهای هیبریدی در IPCO یکی از پروژه های در دست اجرا است، عنوان کرد: طرح جامع ایران خودرو برای توسعه برق و الکترونیک مربوط به ECU و نرم افزار کاربردی موتور IPCO است. این پروژه در دست اجراست و در نیمه اول سال جاری به بهره برداری می رسد.