تلاش فرانسه برای ممنوعیت سهمیه بندی بنزین


دولت فرانسه اعلام کرده است که در واکنش به مشکلات عرضه سوخت ناشی از اعتصاب کارکنان پالایشگاه این کشور، سهمیه بندی بنزین برای رانندگان و استفاده از پمپ بنزین را محدود نخواهد کرد.

به گزارش پارچین خودرو، کریستوف پیچو وزیر محیط زیست فرانسه در مصاحبه با شبکه رادیویی فرانس اینفو در پاسخ به این سوال که آیا دولت کاری فراتر از ممنوعیت پر کردن بنزین در برخی نقاط انجام خواهد داد، گفت: هنوز به این مرحله نرسیده اند.»

تقریباً از هر پنج پمپ بنزین در سراسر فرانسه یک پمپ سوخت برای عرضه ندارد و پس از هفت روز اعتصاب کارگران پالایشگاه‌های توتال، فرانسه احتمالاً آخر هفته ذخایر استراتژیک نفت خود را مصرف خواهد کرد.

صف های طولانی خودروها چهارشنبه گذشته در مقابل پمپ بنزین ها در پاریس و اطراف آن تشکیل شد. به نظر می رسد اکثر پمپ بنزین ها حداقل یک نوع سوخت ندارند و بیشتر پمپ بنزین ها با موتور دیزلی کار نمی کنند.

بن بست مذاکرات اتحادیه CGT توتال بر سر دستمزد، عملکرد دو پالایشگاه و تاسیسات ذخیره سازی را مختل کرده است و دو پالایشگاه اکسون موبیل از ۲۰ سپتامبر با مشکلات مشابهی مواجه شده اند. توتال انرژی اعلام کرده است که مذاکرات دستمزد در ماه نوامبر یعنی دو ماه زودتر از سال‌های گذشته آغاز می‌شود و تمرکز این مذاکرات بر نتایج خوب دستمزدها و تورم خواهد بود.

چندین مقام ارشد دولت فرانسه از جمله رئیس جمهور امانوئل مکرون، نخست وزیر و وزیر انرژی خواستار احساس مسئولیت اتحادیه ها و کارفرمایان برای دستیابی به توافق شده اند.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر فرانسوی گفت: ما می خواهیم مردم آرام باشند و احساس مسئولیت کنند. این وضعیت در چند روز آینده بهبود خواهد یافت.