تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرموني


افراد مبتلا به سرطان معده معمولاً در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را خارج کنید

تخریب یا آسیب غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب به دریچه ها در جایی که غذا وارد معده می شود (اسفنکتر تحتانی مری) و از معده خارج می شود (اسفنکتر پیلور).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

بی اشتهایی ناشی از خود سرطان

مشکلات تغذیه ای می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و مانع از عبور غذا از مری یا معده به روده ها به داخل معده شوند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی می تواند سریعتر سوزانده شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند غذای زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند ، که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک قادر به هضم مناسب غذا یا جذب چربی ها و مواد مغذی غذا نیست ، که باز هم بستگی به نوع عمل جراحی و میزان برداشتن معده دارد.

حفظ وزن در این شرایط بسیار مهم است ، حتی اگر اشتهای شما تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن ناشی از بیماری کمک کند:

یک وعده غذایی را از دست ندهید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر فقط چند لقمه دارید.

غذاها و نوشیدنی هایی که پروتئین و کالری بیشتری دارند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

اگر نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند ظریف ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) یا یک غذای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بنوشید. همچنین ، نوشیدنی های کم کالری و دارای پروتئین بالا همراه غذا میل کنید.

از طیف گسترده ای از غذاهای مغذی ، پر پروتئین و پرکالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان که آماده حضور هستند ، لذت ببرید. به عنوان مثال می توان به شیر یا اسموتی ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و بیسکویت ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم پزشکی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده قرار می گیرد. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان از طریق آن مکمل های مایع تغذیه (تغذیه روده) داد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی از دست داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون در نظر گرفتن عمل جراحی یا عدم انجام آن اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش بقیه معده یا سازگاری بدن با تغییرات هضم افزایش می یابد. حتی بدون جراحی ، معده می تواند بسیار آهسته تر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

روشهای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید 6 بار در روز غذا یا میان وعده کمتر بخورید. این معمولاً راحت تر از امتحان کردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از خوردن مایعات در حین خوردن به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر مانند نان سبوس دار و غلات را محدود کنید زیرا زودتر از غذاهای دیگر احساس بهتری دارد.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید